Zaszłaś w ciążę po 35. roku życia, masz za sobą poronienia? Powinnaś zdecydować się na USG genetyczne.
Spis treści:
- USG genetyczne w ciąży - co to jest, kiedy się wykonuje
- USG genetyczne - co ocenia
- USG genetyczne - cena
USG genetyczne w ciąży - co to jest, kiedy się wykonuje
Badanie USG genetyczne to nic innego jak dokładne badanie wykonywane za pomocą USG przez lekarza genetyka, który posiada certyfikat FMF (The Fetal Medicine Foundation). Przed USG specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad dotyczący chorób rodzinnych, wad genetycznych i przypadłości. Bierze pod uwagę nałogi i przebyte choroby przez pacjentkę.
Tak dokładne badania są szczególnie polecane kobietom, które zaszły w ciążę po 35. roku życia, ale powinna wykonać je każda kobiet w ciąży - USG genetyczne to nie to samo badanie, co USG I trymestru, które przypada najczęściej na 12. tydzień ciąży, a pomaga w precyzyjny sposób określić rozwój płodu. Zwykłe USG przeprowadzone przez przeciętnego lekarza ginekologa, nawet z najlepszymi zamiarami i wolą, nie będzie tak dokładne jak to, przeprowadzone przez certyfikowanego specjalistę.
Wskazania do USG genetycznego:
- wiek matki (powyżej 35 roku życia),
- choroby genetyczne w rodzinach rodziców,
- kiedy dochodziło już do poronień,
- stosowanie leków w czasie ciąży (takich, które mogłyby wpłynąć na płód),
- kontaktu matki z toksycznymi substancjami, np. dymem papierosowym,
- nieprawidłowych wyników badań wykonywanych w czasie ciąży,
- jeśli matka urodziła już dziecko bądź dzieci z wadami chromosomalnymi.
USG genetyczne - co ocenia
- kości i szwów czaszki,
- szkieletu osiowego,
- kończyn
- twarzy,
- oczu,
- uszu,
- szyi,
- klatki piersiowej,
- płuc,
- serca,
- żołądka,
- jelit,
- wątroby,
- nerek,
- pęcherzyka żółciowego,
- przepony.
Na koniec badania otrzymasz wydruki zdjęć USG z opisem:
USG genetyczne - cena
Cena badania USG waha się między 170-250 zł. Jeżeli masz ponad 35 lat, możesz w ramach NFZ zrobić dodatkowo test z krwi (tzw. test PAPP-a) - pomoże on dokładniej określić ryzyko wad genetycznych. Jeśli chcesz wykonać USG genetyczne prywatnie, zerknij na stronę fetalmedicine.org i sprawdź, czy twój lekarz ma uprawnienia do jego wykonania - lista certyfikowanych specjalistwó jest wciąż uzupełniana.
Więcej o badaniach w ciąży: Badania prenatalne: dlaczego musisz je wykonaćUSG w ciąży - wszystko, co musisz wiedziećChoroby genetyczne u dzieci - rozpoznanie i leczenie
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!