Badanie P-LCR - kiedy wykonać? Co oznaczają wyniki?

P-LCR fot. Adobe Stock, Iryna
P-LCR to jeden ze wskaźników dotyczących płytek krwi. Przyjęto, że norma P-LCR wynosi poniżej 30% i oznacza ona odsetek dużych lub olbrzymich płytek krwi. Parametr na ogół nie jest oceniany w rutynowym badaniu, lecz dodatkowo w razie nieprawidłowych wyników morfologii.
Małgorzata Germak / 22.03.2022 07:48
P-LCR fot. Adobe Stock, Iryna

Nieprawidłowy wynik P-LCR nie musi oznaczać stanu chorobowego. Podwyższony P-LCR może występować przy małopłytkowości (niedoborze płytek krwi), a obniżony P-LCR przy nadpłytkowości (nadmiarze płytek krwi). Nieprawidłowy wynik P-LCR czasami wskazuje na nowotwór mieloproliferacyjny, mielodysplazję i niektóre zespoły wrodzonej małopłytkowości, jak np. zespół Bernarda-Souliera, lub choroby związane z mutacją genu MYH9 .

Spis treści:

  1. Co to jest P-LCR?
  2. Wskazania do badania P-LCR
  3. P-LCR - normy
  4. Podwyższony poziom P-LCR
  5. Obniżony poziom P-LCR

Co to jest P-LCR?

P-LCR (skrót z ang. platelet-large cell ratio) jest parametrem krwi oznaczającym odsetek dużych lub olbrzymich płytek krwi (trombocytów), których objętość przekracza 12 fl. w całkowitej objętości krwi. Badanie P-LCR pokazuje zatem, czy we krwi znajdują się płytki przekraczające swoją wielkością normy. Oznaczenie P-LCR wykorzystuje się głównie do diagnostyki różnych stanów przebiegających z nieprawidłową liczbą płytek krwi

Płytki krwi (trombocyty) to jeden z najważniejszych elementów krwi człowieka, biorący udział w procesach krzepnięcia krwi oraz powstawania zmian miażdżycowych. Nadmiar płytek krwi może prowadzić do powstawania zakrzepów w naczyniach krwionośnych, zaś ich niedobór do groźnych krwawień.

Badanie P-LCR nigdy nie jest wykonywane samodzielnie, lecz zazwyczaj razem z oznaczeniem innych parametrów, takich jak PLT (całkowita liczba płytek w próbce), MPV (średnia objętość płytek krwi) i PDW (stopień zróżnicowania wielkości płytek, inaczej anizocytoza).

Wskazania do badania P-LCR

Oznaczanie tego wskaźnika nie mieści się w standardach podczas wykonywania morfologii krwi - badanie P-LCR jest dodatkowe. Lekarz zleci je, jeśli uzna, że musi dokonać szczegółowej analizy układu płytkowego u danej osoby. Wskazaniem do sprawdzenia wartości P-LCR jest podejrzenie nieprawidłowości związanych z płytkami krwi.

Na badanie P-LCR należy przyjść na czczo. Wykonuje się je podobnie jak w przypadku morfologii - pobierana jest krew żylna, próbka trafia do laboratorium, gdzie jest analizowana.

P-LCR - normy

Norma dla wskaźnika P-LCR wynosi poniżej 30% dużych lub olbrzymich płytek krwi w całkowitej liczbie płytek krwi. Dopuszczalne są wahania. Wynik badania zawsze analizuje lekarz, który w interpretacji bierze pod uwagę też inne wskaźniki krwi, historię chorobową i stan zdrowia pacjenta oraz jego wiek i płeć.

Zdarza się, że kilkuprocentowe odchylenia niektórzy mają przez całe życie. Taka sytuacja wymaga konsultacji lekarskiej, ale w większości przypadków nie jest groźna i nie wymaga dodatkowej diagnostyki.

Podwyższony poziom P-LCR - przyczyny

Podwyższony wynik P-LCR może być naszą naturalną cechą. Oznacza, że we krwi występuje nieprawidłowy skład płytek krwi z przewagą dużych płytek. Jeśli wyniki innych parametrów płytkowych są w normie, to na ogół nie ma powodu do niepokoju. Zdarza się, że P-LCR wyższy niż 30% oznacza stan chorobowy.

Podwyższony P-LCR może świadczyć o:

Podwyższony wskaźnik P-LCR obserwuje się również u osób z chorobą wieńcową (chorobą niedokrwienną serca). Ten parametr wraz z innymi wskaźnikami dotyczącymi płytek krwi jest przydatny do oceny ryzyka w chorobie wieńcowej. 

Obniżony poziom P-LCR - przyczyny

To bardzo rzadka sytuacja. Raczej nie świadczy o niczym złym, jest po prostu cechą danej osoby. Obniżone P-LCR nie powinno zatem wzbudzać niepokoju, tym bardziej, jeśli pozostałe wskaźniki krwi są w normie. Oczywiście każdy wynik powinien zostać indywidualnie oceniony przez lekarza.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 13.12.2019.

Czytaj także:
Morfologia krwi a nowotwór. Jak wysokie OB powinno zaniepokoić? [WYWIAD]
CRP a rak – jaki jest związek? Kiedy wysokie białko C-reaktywne świadczy o nowotworze?
Niska hemoglobina a nowotwór. Jak często niedokrwistość jest objawem raka?
Morfologia z rozmazem - cel badania, normy i wyniki z opisem
Co oznacza podwyższone i obniżone MCH w morfologii?
MCHC (morfologia) - normy, co oznacza za wysokie i za niskie MCHC

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA