badanie P-LCR fot. Adobe Stock

Wskaźnik P-LCR - cel badania, co oznaczają wyniki, jakie są normy

P-LCR to wskaźnik w morfologii dotyczący płytek krwi. Badanie P-LCR wykonuje się, gdy parametry innych wskaźników przekraczają normy. Przyjęto, że norma P-LCR wynosi do 30%.
Małgorzata Germak / 13.12.2019 14:48
badanie P-LCR fot. Adobe Stock

Spis treści:

Co to jest P-LCR?

Nazwa wskaźnika P-LCR jest skrótem - z ang.: platelet large cell ratio (odsetek dużych płytek). Wskaźnik P-LCR odnosi się do dużych lub olbrzymich płytek krwi, których wielkość przekracza normę (czyli płytki o objętości powyżej 12 fl.).

Płytki krwi (trombocyty) biorą udział w procesach krzepnięcia krwi. Badanie P-LCR zwykle wykonywane jest razem z oznaczeniem innych parametrów, takich jak PLT, MPV i PDW.

Wskazania do badania P-LCR

Oznaczanie tego wskaźnika nie mieści się w standardach podczas wykonywania morfologii krwi - badanie P-LCR jest dodatkowe. Lekarz zleci je, jeśli uzna, że musi dokonać szczegółowej analizy układu płytkowego u danej osoby. Wskazaniem do sprawdzenia wartości P-LCR jest podejrzenie nieprawidłowości związanych z płytkami krwi.

Na badanie P-LCR należy przyjść na czczo. Wykonuje się je podobnie jak w przypadku morfologii - pobierana jest krew żylna, próbka trafia do laboratorium, gdzie jest analizowana.

P-LCR - normy

Standardowo przyjęło się, że norma dla wskaźnika P-LCR wynosi poniżej 30%. Dopuszczalne są wahania. Wynik badania zawsze analizuje lekarz, który w interpretacji bierze pod uwagę też inne wskaźniki krwi, historię chorobową i stan zdrowia pacjenta oraz jego wiek i płeć.

Zdarza się, że kilkuprocentowe odchylenia niektórzy mają przez całe życie. Taka sytuacja wymaga konsultacji lekarskiej, ale w większości przypadków nie jest groźna i nie wymaga dodatkowej diagnostyki.

Podwyższony poziom P-LCR

Jak wspomnieliśmy - podwyższony wynik P-LCR może być naszą naturalną cechą. Jednak zdarza się, że wskaźnik znacznie wyższy niż 30% oznacza chorobę.
Podwyższony P-LCR może świadczyć o:

Obniżony poziom P-LCR

To bardzo rzadka sytuacja. Raczej nie świadczy o niczym złym, jest po prostu cechą danej osoby. Obniżone P-LCR nie powinno zatem wzbudzać niepokoju, tym bardziej, jeśli pozostałe wskaźniki krwi są w normie. Oczywiście każdy wynik powinien zostać indywidualnie oceniony przez lekarza.

Więcej na temat badań i wskaźników krwi:Idziesz na badania krwi? Przygotuj się!Morfologia krwi a nowotwór – jak go wykryć w badaniu?Co wpływa na wyniki badań krwi - 9 czynników fałszujących wynikiMorfologia z rozmazem - po co się ją zleca?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!