Co robi WHO?

Rozpoznanie zakażenia wirusem A/H1N1 jest możliwe dzięki obecności specyficznych przeciwciał w osoczu krwi/ fot. Fotolia
WHO koordynuje międzynarodowe działania, monitorujące wybuchy epidemii chorób, sponsoruje programy, mające na celu zapobieganie im i leczenie ich. Wspiera także rozwój oraz rozprowadzanie bezpiecznych, efektywnych szczepionek i leków.
/ 20.08.2009 15:56
Rozpoznanie zakażenia wirusem A/H1N1 jest możliwe dzięki obecności specyficznych przeciwciał w osoczu krwi/ fot. Fotolia

Światowa Organizacja Zdrowia, WHO (ang. World Health Organization) to jedna z organizacji działających w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych. Powstanie WHO ratyfikowano w 1948 r. Siedzibą WHO jest Genewa.

Zadania WHO

Zadaniem WHO jest działanie na rzecz zwiększenia współpracy między państwami w dziedzinie ochrony zdrowia i zwalczania epidemii chorób zakaźnych, a także ustalanie norm dotyczących składu lekarstw i jakości żywności. Organizacja dąży również do zapewnienia opieki medycznej ludności świata oraz zmniejszenia śmiertelności niemowląt. Do największych sukcesów tej organizacji należy zwalczanie epidemii groźnych chorób, takich jak: gruźlica, malaria, cholera czy dżuma poprzez masowe szczepienie. Polska jest członkiem WHO od początku jej działalności. Jest również członkiem Biura Regionalnego Światowej Organizacji Zdrowia dla Europy (WHO EURO) z siedzibą w Kopenhadze.

WHO a pandemia grypy

WHO wspomaga wszystkie kraje członkowskie w reagowaniu na obecną pandemię grypy. Wsparcie to przybiera trzy główne formy:

  • opracowywanie wytycznych,
  • wsparcie materialne,
  • szkolenia personelu służby zdrowia.

Głównym celem WHO jest wzmocnienie i wsparcie systemów ochrony zdrowia w krajach uboższych. Systemy zdrowotne muszą mieć możliwość zapobiegania, wykrywania, leczenia przypadków zachorowań. WHO pracuje także nad utworzeniem zapasu leków (antywirusowych i antybiotyków) oraz szczepionki pandemicznej, aby środki te były bardziej dostępne dla krajów rozwijających się. Jest w stałej współpracy z firmami farmaceutycznymi.

Czytaj: Pandemie szalejącej grypy - co powinniśmy o nich wiedzieć?

Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny, Wikipedia

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA