Jak uniknąć grypy - 9 zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Jak uniknąć grypy - zalecenia GIS fot. Fotolia
Oto 9 zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, dzięki którym zminimalizujesz ryzyko choroby!
Marta Wilczkowska / 19.02.2016 09:14
Jak uniknąć grypy - zalecenia GIS fot. Fotolia

Jak co sezon, wirus grypy zbiera swoje żniwo. Zgodnie z danymi podanymi na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, tylko w okresie od 8 do 15 lutego 2016 roku zarejestrowano ponad 200 000 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę!

GIS bije na alarm, by nie bagatelizować zagrożenia. Nic dziwnego: grypa wiąże się nie tylko z obłożną chorobą i zwolnieniem lekarskim, ale może też grozić poważnymi powikłaniami, a nawet śmiercią.

Poniżej prezentujemy 9 zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej, które pomogą ci ochronić siebie i innych ludzi przed zachorowaniem na grypę.

Jak uniknąć grypy i ochronić przed nią innych?

  1. Skorzystaj ze szczepień ochronnych.
  2. Pamiętaj, by podczas kaszlu i kichania zakrywać nos i usta. Używaj do tego chusteczek jednorazowych.
  3. Jeśli nie masz przy sobie chusteczki, kichaj w zgięcie łokciowe. Dzięki temu nie przeniesiesz wirusa grypy na inne osoby.
  4. Często myj ręce. Pamiętam o tym szczególnie po powrocie do domu, a także w pracy.
  5. Zadbaj o higienę rąk, gdy nie możesz ich umyć - zawsze miej przy sobie żel, płyn lub chusteczki antybakteryjne do mycia rąk.
  6. Podczas podróży środkami transportu publicznego i w miejscach publicznych staraj się unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni elementów wyposażenia.
  7. Unikaj masowych zgromadzeń i stawania "twarzą w twarz" np. z innymi współpasażerami. Zwłaszcza, gdy widzisz u nich objawy przeziębienia.
  8. Porozmawiaj ze swoim dzieckiem i uczul je, by również przestrzegało tych zaleceń.
  9. Jeśli widzisz u siebie objawy grypy, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu. Jeśli podejrzewasz (lub masz zdiagnozowaną przez lekarza!) grypę nie idź do pracy - zostań w domu do czasu ustąpienia objawów.

Powyższe rady pomogą ci zminimalizować ryzyko zachorowania na grypę, jednak nie są skuteczne w 100%. Dlatego zalecamy czujność i reagowanie (oczywiście bez przesady) nawet na pierwsze objawy przeziębienia. Nie warto ryzykować!

Chcesz wiedzieć więcej o grypie? Przeczytaj:

5 najważniejszych pytań o leczenie grypy
3 domowe sposoby, jak nie zarazić się grypą
Jakie są objawy "świńskiej" grypy?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA