Obalamy mity: Czy w trakcie przeziębienia można się kąpać?

Czy w czasie przeziębienia można się kąpać fot. Adobe Stock, Irina Schmidt
Istnieje wiele mitów na temat przeziębienia. Jeden z nich dotyczy kąpania się w trakcie choroby. Niejeden rodzic przeziębionego dziecka zastanawia się, czy lepiej wstrzymać się z myciem do czasu wyzdrowienia, czy jednak wykąpać malca. Faktycznie należy unikać kąpieli, gdy rozwinie się przeziębienie lub grypa?
/ 28.09.2022 05:48
Czy w czasie przeziębienia można się kąpać fot. Adobe Stock, Irina Schmidt

Część osób uważa, że kąpiel lub wzięcie prysznica w czasie przeziębienia jest złym pomysłem. Zwłaszcza kiedy chore jest dziecko. Powody takiego działania wydają się dość oczywiste. Uważamy, że po kąpieli można się szybko wychłodzić, a ciepła woda nie jest wskazana przy gorączce, więc po co ryzykować. W rzeczywistości kąpiel jest nie tylko dozwolona, ale też potrzebna. 

Spis treści:

  1. Czy w czasie przeziębienia można się kąpać?
  2. Czy podczas przeziębienia można myć włosy?
  3. Zalety kąpania się w czasie przeziębienia

Czy w czasie przeziębienia można się kąpać?

Kąpiel, prysznic oraz inne podstawowe zabiegi higieniczne nie są przeciwwskazane w czasie przeziębienia czy grypy. Co więcej, powinniśmy regularnie myć się w trakcie infekcji, ponieważ usuwając z siebie zarazki, zmniejszamy ryzyko zakażenia innych osób. Nie ma też dowodów naukowych, które wskazywałyby, że kąpanie się w trakcie choroby spowoduje pogorszenie stanu zdrowia.

Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach. Nie wolno brać gorącej kąpieli w trakcie gorączki. Wtedy lepiej zadziała letnia woda. Zanurzenie się w wodzie o temperaturze zbliżonej do prawidłowej temperatury ciała (lub nieco chłodniejszej) jest skutecznym domowym sposobem obniżania gorączki. Jeśli jednak występują dreszcze gorączkowe i chory czuje się bardzo źle, wtedy lepiej zażyć lek przeciwgorączkowy zamiast kąpieli. Gdy chory jest mocno osłabiony, co często zdarza się w trakcie grypy, powinien pozostać w łóżku do czasu poprawy samopoczucia, a z długich kąpieli raczej zrezygnować. 

W przypadku typowego przeziębienia jak najbardziej można się kąpać i brać prysznic. Kąpiel zadziała rozgrzewająco, gdy odczuwamy nieprzyjemne zimno i dreszcze, a także poprawi samopoczucie. Warto pilnować tego, żeby woda za bardzo nie wystygła. Potem najlepiej położyć się do łóżka, aby nie wychłodzić zbyt szybko organizmu.

Czy podczas przeziębienia można myć włosy?

Podobnie jak w przypadku mycia ciała, mycie włosów pozwala usunąć zarazki i zmniejsza szanse na zarażenie innych osób. Higiena w czasie choroby jest ważna. O ile nie ma przeciwwskazań, takich jak wysoka gorączka czy bardzo złe samopoczucie, można myć włosy w trakcie przeziębienia lub grypy. Po kąpieli włosy trzeba wysuszyć, aby nie wychładzać ciała, i położyć się do łóżka.

Zalety kąpieli w czasie przeziębienia

Kąpiel w czasie przeziębienia czy grypy nie tylko nie jest zabroniona, ale może pomóc w szybszym zdrowieniu i ma co najmniej kilka korzyści.

Zalety kąpania się w czasie przeziębienia to:

  • usuwa zarazki,
  • poprawia samopoczucie,
  • działa jak inhalacja – para rozrzedza wydzielinę w drogach oddechowych i łagodzi katar oraz kaszel, a także nawilża śluzówki dróg oddechowych i zmniejsza obrzęk, dzięki czemu wzrasta obrona przed wirusami,
  • relaksuje, co wspomaga rekonwalescencję,
  • łagodzi bóle mięśniowe i stawowe, które mogą pojawić się przy chorobie,
  • łagodzi ból głowy,
  • działa napotnie, dzięki czemu przyspiesza oczyszczanie organizmu oraz obniża temperaturę.

Do kąpieli można dodać zioła lub olejki eteryczne o działaniu leczniczym, które poprawią samopoczucie w trakcie przeziębienia.

Czytaj także:
Gorączka u dziecka – obalamy znane i mniej znane mity
Przy ospie trzeba zrezygnować z kąpieli? Obalamy mity o ospie i półpaścu
Obalamy mity o katarze u dzieci. Powinien znać je każdy rodzic
10 mitów na temat zdrowia noworodka. Każdy rodzic powinien je znać

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA