Wirus grypy A /H2N2/ - grypa azjatycka

zima fot. Adobe Stock
W XX wieku dwie pandemie grypy miały swój początek w Azji i rozprzestrzeniły się na cały świat. Jedną z nich była grypa azjatycka, która w bardzo szybkim tempie rozprzestrzeniła się na cały świat. Czy nam zagraża?
/ 23.01.2019 12:46
zima fot. Adobe Stock

Grypa azjatycka

Wirus, który spowodował epidemię grypy azjatyckiej uzyskał miano szczepu H2N2, z czego H i N oznaczają specyficzne białka na powierzchni wirusa, które łączą się z komórkami atakowanymi w organizmie ludzkim. Połączenie szczepu ludzkiego z ptasim, jak w tym przypadku, okazuje się szczególnie niebezpieczne. Wirus grypy ulega bardzo szybko zmianom. Układ odpornościowy człowieka nie zawsze jest więc w stanie odpowiedzieć na nowe białka i rozpoznać ich jako znany już wirus. Powoduje to rozwój wielu objawów. Pandemia ta uzyskała stopień 2 w siedmiostopniowej skali.

Ptasia grypa – co powinniśmy o niej wiedzieć?

Jak powstał szczep H2N2?

Szczep grypy azjatyckiej powstał w prowincji Junan w Chinach w 1957 roku. Ten wariant wirusa najprawdopodobniej pojawił się poprzez zmieszanie szczepu ludzkiego z wirusem atakującym dzikie kaczki. Bardzo szybko rozprzestrzenił się w Azji Południowo-Wschodniej, gdzie dominuje duże zaludnienie i mały dostęp do produktów higienicznych. Pojawił się również w Japonii, a w maju 1957 roku - w Australii, Indonezji i w Indiach. Latem szczep dotarł do Europy, Afryki, Ameryki Północnej i Południowej oraz na Karaiby. Zaledwie sześć miesięcy wystarczyło, by doszło do pandemii, czyli epidemii obejmującej cały świat.

Grypa hiszpanka - co to za rodzaj grypy?

Druga fala zachorowań H2N2

Jesienią 1957 roku nadeszła druga fala zachorowań. Tzw. efekt odbicia jest częstym zjawiskiem podczas epidemii grypy i polega na znalezieniu przez wirusa nowych grup ludzi, które atakuje. Poza tym pozostał on aktywny w tym czasie wśród kaczek i łatwo przenosił się na osoby do tej pory nieuodpornione.

Epidemia dotknęła do 50% populacji świata, a 25% odczuwało jej objawy. Śmiertelność wyniosła 1/4000 osób, głównie wśród dzieci i osób starszych. Całkowita liczba zgonów przekroczyła 1 milion, mogła dojść nawet do kilku milionów, jednak rzetelne opracowania na ten temat są sprzeczne.

Zobacz także:Jakie leki stosuje się w leczeniu grypy?Dlaczego grypa jest niebezpieczna?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA