Wirus grypy A /H9N2/

Przeziębienie najlepiej jest leczyć w łózku. Organizm potrzebuje czasu do pełnej regeneracji i odzyskania sił / fot. Shutterstock
Wirusy grypy są charakterystyczne ze względu na szybkie zmiany materiału genetycznego, za którymi nie potrafimy jeszcze wystarczająco dobrze nadążać ze szczepieniami oraz występowanie nie tylko u ludzi, ale także u innych gatunków, gdzie mogą mieszać się z dzikimi szczepami. Do wirusów, które rzadko atakują człowieka a raczej występują u innych gatunków należy wirus S H9N2.
/ 07.11.2011 17:44
Przeziębienie najlepiej jest leczyć w łózku. Organizm potrzebuje czasu do pełnej regeneracji i odzyskania sił / fot. Shutterstock

Historia zachorowań

W południowych Chinach w 1998 r. zaobserwowano 9 przypadków infekcji wirusem ptasim A H9N2 u człowieka. W marcu 1999 roku kolejne dwa przypadki wykryto w Hong Kongu. Przypadki te nie miały ze sobą żadnego związku.

Od człowieka zrazić się nie da

W żadnym przypadku nie wykryto serologicznych znamion infekcji u członków rodziny i u personelu medycznego, którzy byli w bliskim kontakcie z chorymi. Oznacza to, że wirus nie przenosi się z człowieka na człowieka. Podobnie jak wirus A H1N1 i A H3N2, wirus A H9N2 krąży również u świń, co sprzyja możliwości rozwoju szczepu pandemicznego przez zmieszanie różnych wariantów genetycznych.

Zobacz: Czym jest świńska grypa?

Podobieństwo

Materiał genetyczny wirusa najprawdopodobniej pochodzi z trzech zmieszanych ze sobą linii wirusowych. Wirus ten jest w swojej budowie dość podobny do wirusa A H1N1, co stanowi pewne zagrożenie możliwością przejścia w bardziej zaraźliwą postać.

Da się znieść

Symptomy infekcji są podobne jak w przypadku zakażenia innymi typami wirusa. Choroba przebiega z niewielkim nasileniem objawów takich jak: osłabienie, gorączka, bóle mięśniowe i różne formy nieżytu górnych dróg oddechowych.

Lekka infekcja globalnym zagrożeniem?

Ponieważ objawy infekcji tym wirusem są tak subtelne, mogą ulegać pominięciu w procesie diagnostycznym i w klasyfikacjach. Również w przypadkach innych typów grypy działo się tak, że najpierw delikatny i niezauważalny wirus mutował, powodując zgony u zarażonych osób. Trzeba być szczególnie wyczulonym na ten typ wirusa.

Polecamy: Chorować na grypę czy się szczepić?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA