O zagrożeniu zakażeniem w środkach masowego transportu decyduje wysoka zaraźliwość grypy, warunki higieniczne podróży oraz ilość pasażerów w zamkniętych pomieszczeniach. Zagrożenie wynikające z podróży wzrasta wraz z okresem jej trwania.
Zagrożenia związane z podróżą w dużym stopniu zależą od okresu rozwoju epidemii na danym terenie.
Ograniczenia w podróżowaniu
Administracyjne ograniczenia podróży i zakazy podróżowania nie są rekomendowane przez WHO, gdyż tylko pozornie mogłyby służyć zapobieganiu szerzenia się epidemii grypy, a w rzeczywistości mogłyby spowodować katastrofalne skutki dla gospodarki. W konsekwencji utrudniłoby to walkę z epidemią grypy. Poza tym byłyby nieskuteczne ze względu na brak szerszych możliwości ich egzekwowania. Jedyna uzasadniona reakcja władz sanitarnych w tym zakresie polega na rekomendowaniu dobrowolnego ograniczenia podróży do krajów, w których nowa grypa A(H1N1) szerzy się w populacji.
Co może zrobić pasażer dla zmniejszenia prawdopodobieństwa zakażenia grypą siebie lub innych w podróży?
- Zdecydowanie unikać podróżowania przy występowaniu objawów grypowych.
- Przed podróżą zaszczepić się przeciw grypie sezonowej i, jeśli będzie taka możliwość, również przeciw nowej grypie A(H1N1).
- W czasie podróży przestrzegać zasad higieny w czasie kaszlu, zwłaszcza zakrywać nos i usta chusteczkami jednorazowymi oraz mycia lub dezynfekcji rąk po każdym użyciu tych chusteczek.
- W miarę możliwości unikać bliskiego kontaktu „twarzą w twarz” z innymi podróżnymi.
- Zalecane jest podróżowanie z własnym mydłem i ręcznikiem lub zapasem jednorazowych serwetek papierowych, nasyconych roztworem alkoholu, gdyż warunki higieniczne w środkach transportu rzadko zapewniają możliwość częstego mycia rąk.
- Unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i przedmiotów wyposażenia pojazdu, a po kontakcie z często dotykanymi przedmiotami, np. z klamką, dezynfekować ręce.
W komunikacji miejskiej
Podobne, choć mniej nasilone, zagrożenie zakażeniem niesie ze sobą korzystanie ze środków komunikacji miejskiej. I w tym przypadku należy przestrzegać zasad higieny kaszlu, unikać kontaktu „twarzą w twarz” i dotykania rękami przedmiotów. Po wyjściu ze środka komunikacji miejskiej wskazane jest każdorazowo mycie/zdezynfekowanie rąk. W czasie nasilenia epidemii może być uzasadnione noszenie maseczek, zakrywających nos i usta w miejscach zgromadzeń, w tym w środkach komunikacji miejskiej.
Co mogą zrobić przewoźnicy, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo szerzenia się zakażeń drogą powietrzną ?
- Instruować pasażerów przez ulotki i plakaty o sposobach działań profilaktycznych w czasie podróży.
- Utrzymywać w czystości środki transportu i miejsca oczekiwania pasażerów. Zapewnić odpowiedni poziom czystości i zaopatrzenia w środki higieniczne sanitariatów.
- Poinstruować personel o konieczności odosobnienia lub zaopatrzenia osób, u których wystąpiły objawy grypy w czasie podróży, w maseczki na nos i usta.
- Stosować się do zaleceń służb sanitarnych krajów, w których odbywa się podróż w zakresie działań profilaktycznych, jak i powiadamiania tych służb o przypadkach zachorowań.
- Powiadamiać pasażerów o wymaganiach służb sanitarnych w stosunku do osób podróżujących na terenie kraju, gdzie odbywa się podróż.
- Jeśli jest to realne, pożądane byłoby mycie i dezynfekcja środków transportu przed podróżą.
Źródło: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego
Państwowy Zakład Higieny
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!