Historia antybiotyków
Antybiotyki są wytwarzane przez bakterię i grzyby, aczkolwiek dopiero w 1928 roku Aleksander Fleming zaobserwował hamowanie wzrostu bakterii przez pleśnie Penicillium. Odkrycie penicyliny, wraz z późniejszą jej syntezą, stanowi ważny element w historii medycyny. Dzięki antybiotykom udało się opanować choroby, takie jak czerwonka, dżuma, gruźlica czy trąd.
Podział antybiotyków
Antybiotyki dzieli się ze względu na ich budowę i działanie. Wyróżnia się antybiotyki:
- beta-laktamowe (pochodne penicyliny i cefalosporyny),
- tetracykliny,
- antybiotyki aminoglikozydowe
- antybiotyki peptydowe
- antybiotyki o innej budowie.
Mechanizm działania
Mechanizm działania antybiotyków jest różny, zależy on od właściwości i budowy cząsteczki leku. Niektóre antybiotyki działają poprzez uszkodzenie błony komórkowej bakterii, powodując rozpad komórki (np. penicylina), inne hamują syntezę białka, uniemożliwiając wzrost i podział bakterii (np. makrolity, tetracykliny).
Dowiedz się więcej: Czy antybiotykoterapia wymaga probiotyków?
Czas trwania antybiotykoterapii
O długości leczenia antybiotykiem decyduje lekarz. Najczęściej jest to pięć lub siedem dni. Przyjmując antybiotyki, które są w postaci trzech tabletek, czyli zawierające w swoim składzie np. azytromycynę, należy pamiętać, że stężenie leku utrzymuje się we krwi jeszcze przez koło tydzień. W tym czasie należy przestrzegać takich samych zasad, jak podczas stosowania klasycznego antybiotyku.
Tylko na receptę
O zastosowaniu antybiotyku zawsze powinien decydować lekarz – nie zaleca się stosowania antybiotykoterapii na własną rękę. Lekarz, biorąc pod uwagę szczep bakterii odpowiedzialny za daną chorobę, dobierze odpowiedni lek.
Antybiotyk jest bezpieczny, tylko wtedy, gdy jest przyjmowany zgodnie z zaleceniami. Nadużywanie i nieodpowiedzialne stosowanie antybiotyków przyczynia się do zmniejszenia ich skuteczności w leczeniu chorób wywołanych przez bakterie. Czasem antybiotyki mogą wywoływać różne działania niepożądane. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi są biegunki i wysypki.
Antybiotyki nie działają na choroby wywołane przez wirusy, dlatego nie stosuje się antybiotyków w przypadku leczenia grypy, przeziębienia, opryszczki czy półpaśca. W przypadku wystąpienia dolegliwości wywołanych przez te choroby, lepiej udać się do apteki po preparat bez recepty niż samemu „eksperymentować”.
Polecamy: Jak odróżnić infekcję bakteryjną od wirusowej?
Autor: mgr farm. Kamil Szymczak
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!