Antybiotyki/ fot. Fotolia

Antybiotyki – tylko na receptę

Antybiotyki to zarówno substancje pochodzenia naturalnego, jak i syntetyczne wytworzone metodami chemicznymi (tzw. chemioterapeutyki), wykazujące aktywność przeciwbakteryjną. Dowiedz się, jak się je dzieli, jaki mają mechanizm działania, kiedy należy je stosować.
/ 14.08.2012 21:49
Antybiotyki/ fot. Fotolia

Historia antybiotyków

Antybiotyki są wytwarzane przez bakterię i grzyby, aczkolwiek dopiero w 1928 roku Aleksander Fleming zaobserwował hamowanie wzrostu bakterii przez pleśnie Penicillium. Odkrycie penicyliny, wraz z późniejszą jej syntezą, stanowi ważny element w historii medycyny. Dzięki antybiotykom udało się opanować choroby, takie jak czerwonka, dżuma, gruźlica czy trąd.

Podział antybiotyków

Antybiotyki dzieli się ze względu na ich budowę i działanie. Wyróżnia się antybiotyki:

  • beta-laktamowe (pochodne penicyliny i cefalosporyny),
  • tetracykliny,
  • antybiotyki aminoglikozydowe
  • antybiotyki peptydowe
  • antybiotyki o innej budowie.

Mechanizm działania

Mechanizm działania antybiotyków jest różny, zależy on od właściwości i budowy cząsteczki leku. Niektóre antybiotyki działają poprzez uszkodzenie błony komórkowej bakterii, powodując rozpad komórki (np. penicylina), inne hamują syntezę białka, uniemożliwiając wzrost i podział bakterii (np. makrolity, tetracykliny).

Dowiedz się więcej: Czy antybiotykoterapia wymaga probiotyków?

Czas trwania antybiotykoterapii

O długości leczenia antybiotykiem decyduje lekarz. Najczęściej jest to pięć lub siedem dni. Przyjmując antybiotyki, które są w postaci trzech tabletek, czyli zawierające w swoim składzie np. azytromycynę, należy pamiętać, że stężenie leku utrzymuje się we krwi jeszcze przez koło tydzień. W tym czasie należy przestrzegać takich samych zasad, jak podczas stosowania klasycznego antybiotyku.

Tylko na receptę

O zastosowaniu antybiotyku zawsze powinien decydować lekarz – nie zaleca się stosowania antybiotykoterapii na własną rękę. Lekarz, biorąc pod uwagę szczep bakterii odpowiedzialny za daną chorobę, dobierze odpowiedni lek.

Antybiotyk jest bezpieczny, tylko wtedy, gdy jest przyjmowany zgodnie z zaleceniami. Nadużywanie i nieodpowiedzialne stosowanie antybiotyków przyczynia się do zmniejszenia ich skuteczności w leczeniu chorób wywołanych przez bakterie. Czasem antybiotyki mogą wywoływać różne działania niepożądane. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi są biegunki i wysypki.

Antybiotyki nie działają na choroby wywołane przez wirusy, dlatego nie stosuje się antybiotyków w przypadku leczenia grypy, przeziębienia, opryszczki czy półpaśca. W przypadku wystąpienia dolegliwości wywołanych przez te choroby, lepiej udać się do apteki po preparat bez recepty niż samemu „eksperymentować”.

Polecamy: Jak odróżnić infekcję bakteryjną od wirusowej?

Autor: mgr farm. Kamil Szymczak

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!