Areozol do nosa fot. Fotolia

Areozol Polcrom 2% wycofany - przyczyny decyzji GIF i numery wycofanych partii preparatu

Głowny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu 4 serii tego produktu leczniczego. Sprawdź, o które partie preparatu chodzi!
Marta Wilczkowska / 19.09.2016 14:56
Areozol do nosa fot. Fotolia

Zgodnie z decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego z dnia 12 września 2016, areozol do nosa Polcrom 2%, stosowany w leczeniu alergicznego nieżytu błon śluzowych nosa, ma zostać wycofany z obrotu na terenie całego kraju. Sprawdź, jaka była przyczyna tej decyzji i których serii preparatu dotyczy.

Areozol Polcrom 2% wycofany z aptek

Decyzja GIF dotyczy 4 serii areozolu do nosa Polcrom 2% (roztwór 20 mg/ml, 1 butelka 15 ml). Wycofane mają zostać następujące serie preparatu:

  • numer serii 010614, data ważności: 06.2017
  • numer serii 020614, data ważności: 06.2017
  • numer serii 030614, data ważności: 06.2017
  • numer serii 040614, data ważności: 06.2017

Co zrobić z przeterminowanymi lekami?

GIF podjął decyzję po otrzymaniu zgłoszenia informującego, że podczas badań przeprowadzanych w ramach programu ciągłego badania stabilności tego produktu leczniczego, otrzymano wyniki poza specyfikacją. Jak czytamy w decyzji, przyczyną uzyskanych wyników było:

(...) częściowe rozhermetyzowanie opakowania bezpośredniego przedmiotowego produktu leczniczego.

GIF nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

Czy producent musi informować producentów o zmianie składu leku lub kosmetyku?

Areozol Polcrom 2% stosuje się w leczeniu sezonowych i całorocznych alergicznych nieżytów błony śluzowej nosa. Może być też stosowany zapobiegawczo przed spodziewanym kontaktem z alergenami zwierzęcymi (np. psem lub kotem).

Decyzja GIF

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!