Czy e-papierosy są szkodliwe? - zalety i wady

Czy e-papierosy są szkodliwe? - zalety i wady fot. Fotolia
Papierosy elektroniczne stanowią alternatywę dla tradycyjnego tytoniu. Czy faktycznie są od niego mniej szkodliwe?
/ 23.04.2018 14:05
Czy e-papierosy są szkodliwe? - zalety i wady fot. Fotolia

Papieros elektroniczny to rodzaj inhalatora z nikotyną, który wszedł na rynek w 2004 roku. E-papierosy cieszą się niesłabnącą popularnością wśród Polaków. Według badań z 2014 roku 32% palaczy wykazuje nimi zainteresowanie. Zdaniem specjalistów w kolejnych latach ta liczba wzrośnie.

Czy e-papierosy są mniej szkodliwe od tradycyjnego tytoniu? Opinie na ten temat są przedmiotem sporów. W dalszym ciągu papierosy elektroniczne są w niewielkim stopniu przebadane.

Korzyści palenia e-papierosów

  • nie emitują dymu tylko aerozol, dlatego można je palić w miejscach publicznych,
  • nie wydzielają przykrego zapachu,
  • nie są przyczyną nieświeżego oddechu,
  • koszt e-palenia (jednostkowy, poza samym zakupem urządzenia) jest niższy niż koszt klasycznych papierosów.
  • są łatwo dostępne - sprzedawane są nawet osobom nieletnim.
  • e-palacze mogą cieszyć się smakami i zapachami, które są zaburzone przez dym tytoniowy.

Co zawierają e-papierosy?

Tak naprawdę e-papierosom bliżej do inhalatorów dla astmatyków niż do papierosów, bowiem nie zawierają tytoniu tylko są urządzeniami podającymi nikotynę w różnym stężeniu. Poza nią roztwór inhalacyjny zawiera glikol propylenowy, glicerynę i aromaty.

Czy e-papierosy są szkodliwe?

Opinie lekarzy na ten temat są rozbieżne. Według części palenie e-papierosów jest bezpieczniejsze niż tych klasycznych, bowiem wytwarzają one mniej szkodliwych substancji. W dymie tytoniowym jest ponad 4 tys. związków chemicznych. Wiele z nich ma działanie toksyczne lub rakotwórcze, np. metale ciężkie czy fenole. Osoby, które nie mogą rozstać się z nałogiem, powinny zastąpić tradycyjny tytoń nikotyną z e-papierosów. Aerozol z papierosów elektronicznych nie jest tak inwazyjny jak dym tytoniowy.

Przeciwnicy e-papierosów twierdzą, że występują w nich chemikalia, które są bardzo szkodliwe dla zdrowia. Ponadto nie jest pewne, czy urządzenia dostarczają czystej nikotyny. Brak jest naukowych badań w tej dziedzinie. Ponadto do tej pory nie określono bezpieczeństwa wdychania glikolu propylenowego przez dłuższy czas.

Zobacz również:

5 leczniczych właściwości marihuany Najważniejsze właściwości orzechów brazylijskich Wygląd twojej twarzy zdradza, czego jesz za dużo

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!