Czy można pić wapno na noc? Sprawdź, czy nie popełniasz błędów, przez które preparat nie działa

czy można pić wapno na noc fot. Adobe Stock, Кирилл Рыжов
Suplementacja wapnia jest wskazana w przypadkach niedoboru lub zagrożenia jego niedoborem oraz wspomagająco w leczeniu alergii. Niektórzy uważają, że preparatów wapnia nie należy przyjmować w godzinach wieczornych. Sprawdziliśmy, czy faktycznie takie obawy są uzasadnione. Dowiedz się, czy można pić wapno na noc.
/ 12.06.2024 05:10
czy można pić wapno na noc fot. Adobe Stock, Кирилл Рыжов

Spis treści:

  1. Kiedy przyjmować wapno do picia?
  2. Czy można pić wapno na noc? 
  3. Sposoby na poprawienie przyswajania wapnia 

Kiedy przyjmować wapno do picia?

Wapno do picia, a poprawnie wapń, może być przyjmowane w celu uzupełnienia niedoborów wapnia w organizmie, zapobiegania niedoborom tego pierwiastka, np. w trakcie ciąży lub karmienia piersią, w ramach leczenia osteoporozy, a także dodatkowo na objawy alergii. Prawidłowa dieta zapewnia organizmowi wystarczającą ilość wapnia, ale czasami zalecane jest jego uzupełnianie.  Suplementacja wapniem powinna odbywać się po konsultacji lekarskiej oraz wykonaniu badań diagnostycznych, które oceniają jego poziom w organizmie. 

Zalecane dobowe spożycie wapnia u osób dorosłych wynosi 1000 mg. Niedobór może spowodować osteomalację, czyli demineralizację kości i ich osłabienie. U dzieci z racji intensywnego wzrostu zapotrzebowanie na wapń jest większe (1100-1300 mg / dobę), a niedobory w tej grupie mogą prowadzić do krzywicy.  Poza układem kostnym, wapń wspiera układ krążenia i ma wpływ na przewodzenie impulsów nerwowych oraz kurczliwość mięśni. Dlatego jego deficyt może skutkować również wystąpieniem tężyczki, bolesnych skurczy mięśni oraz parestezji. 

Przeczytaj: Produkty bogate w wapń

Czy można pić wapno na noc?

Nie ma zaleceń, aby unikać przyjmowania preparatów z wapniem na noc. Można stosować je w godzinach wieczornych. Najlepiej dzienną dawkę rozłożyć na różne pory dnia, co wpływa korzystnie na wchłanianie pierwiastka. Należy go przyjmować co najmniej 2 razy dziennie. Wapń warto zażywać podczas posiłków, jednak pamiętając, aby nie były to pokarmy bogate w kwas szczawiowy i fitynowy (np. szpinak, rabarbar, produktu z pełnego ziarna zbóż), a także żelazo – wtedy należy zachować 2-godzinny odstęp.

W niektórych przypadkach przyjmowanie preparatów wapnia na noc może być wręcz zalecane. Dotyczy to np. osób przyjmujących lewotyroksynę (lek na chorobę tarczycy), ponieważ wapń hamuje jej wchłanianie. Lek ten jest przyjmowany zawsze rano na czczo. Przypuszcza się, że wapń przyjmowany przed snem może hamować utratę masy kostnej występującą w nocy, również dlatego jego stosowanie o tej porze może być korzystne. Wapń w syropie czasami powoduje biegunki, co też może przemawiać za przyjmowaniem go w godzinach wieczornych zamiast porannych. 

Jak poprawić przyswajanie wapnia? 

Podczas suplementacji wapnia warto pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym składnik ten będzie lepiej przyswajany:

  • Przyswajanie wapnia poprawia witamina D (kalcytriol lub witamina D3), dlatego warto ją przyjmować w podobnym czasie. Niekoniecznie równocześnie, ponieważ witamina D ma długi okres półtrwania. 
  • Zwróć uwagę na to, jaki związek wapnia znajduje się w suplemencie. Wyższą biodostępnością cechuje się cytrynian wapnia (wchłanianie na poziomie 30-45%) niż węglan wapnia (wchłanianie na poziomie ok. 20-25%).
  • Zwróć uwagę na ilość jonów wapnia, a nie ilość związku wapnia, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę pierwiastka. 
  • Przyjmowanie suplementu wraz z posiłkiem zwiększa jego przyswajanie. Zrób co najmniej 2-godzinną przerwę, jeśli posiłek zawierał produkty bogate w błonnik, kwas szczawiowy i fitynowy. Unikaj połączenia z tłustym posiłkiem.
  • Wchłanianie wapnia zwiększają produkty zawierające witaminę D, laktozę, lizynę, argininę, inulinę, fruktooligosacharydy i kwas cytrynowy.
  • Uważaj na stosowanie wapnia wraz z magnezem, ponieważ pierwiastki te konkurują ze sobą, co może zmniejszać biodostępność wapnia. Stosunek wapnia do magnezu powinien wynosić 2:1.
  • Skonsultuj się z lekarzem, jeśli przyjmujesz leki. Niektóre z nich mogą zmniejszać wchłanianie soli wapnia. Dotyczy to m.in. glikokortykosteroidów oraz kalcytoniny.

Wapń jest niezbędnym pierwiastkiem dla człowieka już od dzieciństwa. Jednak jego suplementowanie powinno być przemyślane i uzasadnione. Nadmiar pierwiastka podobnie jak niedobór jest szkodliwy.  

Źródła:

Scopacasa F, Need AG, Horowitz M, Wishart JM, Morris HA, Nordin BE. Effects of dose and timing of calcium supplementation on bone resorption in early menopausal women. Horm Metab Res. 2002 Jan;34(1):44-7. doi: 10.1055/s-2002-19967,

Zamfirescu I, Carlson HE. Absorption of levothyroxine when coadministered with various calcium formulations. Thyroid. 2011 May;21(5):483-6. doi: 10.1089/thy.2010.0296. PMID: 21595516; PMCID: PMC3092723,

Chuengsamarn S, Suwanwalaikorn S. Comparing the effect of short term post meals and bedtime calcium supplementation on the C-terminal telopeptide crosslinks and PTH levels in postmenopausal osteopenic women. J Med Assoc Thai. 2005 Jun;88 Suppl 1:S12-20. PMID: 16858933.

Czytaj także:
Wapno na alergię i swędzenie skóry. Nieskuteczny środek czy niedoceniany lek?
Wapno na udar słoneczny. Czy wapń jest pomocny na dolegliwości po opalaniu?
Produkty bogate w wapń to nie tylko nabiał. Nawet niektóra zielenina zawiera więcej wapnia niż mleko
Hiperkalcemia. Dlaczego mamy za dużo wapnia i czym to grozi?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA