Szczepionki to preparaty medyczne służące do profilaktyki i leczenia chorób. Zawierają hodowane w różny sposób wirusy żywe lub zabite, albo ich fragmenty. Chociaż ich powstanie jest niekwestionowanym sukcesem medycyny i pozwoliło wyeliminować wiele poważnych i śmiertelnych chorób, to jednak szczepienia od lat są tematem kontrowersyjnym. Jedną z budzących skrajne emocje kwestii jest sposób produkcji niektórych szczepionek z wykorzystaniem linii komórkowych, pochodzących z płodów lub zarodków po aborcji.
Czy szczepionki są produkowane z użyciem zarodków lub płodów po aborcji?
Podczas produkcji niektórych szczepionek faktycznie stosuje się linie komórkowe wytworzone z usuniętych podczas aborcji płodów lub zarodków. Nie są to komórki konkretnego płodu czy zarodka, lecz klony. Linie komórkowe pochodzące z materiału ludzkiego są produkowane od lat 60. XX wieku.
Szczepionki produkowane na bazie materiału ludzkiego stosowane w Polsce
W Polsce w ramach obowiązkowego Programu Szczepień Ochronnych istnieją preparaty wytwarzane na bazie materiału ludzkiego. Są to szczepionki przeciwko różyczce (MMR, czyli skojarzona szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce) oraz przeciwko ospie.
Do produkcji szczepionki MMR wykorzystuje się linię komórkową powstałą z płodu ludzkiego po aborcji, którą przeprowadzono w 1964 roku. Natomiast do produkcji szczepionki przeciwko ospie stosuje się komórki namnożone z usuniętego płodu w 1966 roku.
Inną szczepionką stosowaną w Polsce, która powstała na bazie materiału ludzkiego, jest szczepionka przeciw WZW typu A. Do produkcji wykorzystuje się tę samą linię komórkową co do namnażania wirusa ospy wietrznej.
Eksperci podkreślają, że w tych przypadkach sztuczne poronienie było dokonane z przyczyn pozamedycznych i nie było jego celem uzyskanie materiału do badań czy do produkcji szczepionek.
Jeśli chcielibyśmy proces pozyskania linii komórkowych z komórek zarodka ludzkiego porównać do jakiejkolwiek znanej nam procedury medycznej, to można mówić o dawstwie, jak w przypadku pobierania organów i nie ma to nic wspólnego z decyzją o wykonaniu aborcji
- przeczytamy na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia – PZH, Szczepienia Info.
Dylematy religijne
Stosowanie szczepionek wyprodukowanych w powyższy sposób może budzić sprzeciw zwłaszcza natury religijnej. Stanowisko ekspertów Konferencji Episkopatu Polski (KEP) dopuszcza stosowanie szczepionek wykorzystujących linie komórkowe pochodzące z abortowanych zarodków lub płodów, gdy nie ma żadnych innych dostępnych szczepionek danego rodzaju wyprodukowanych w inny sposób.
Duchowni zwracają też uwagę, że korzystanie ze szczepionki nie oznacza akceptacji dla aborcji i nie należy odczuwać winy moralnej z powodu jej stosowania.
Podobne zdanie ma Papieska Akademia Życia Pro Vita - watykańskie towarzystwo naukowe założone przez papieża Jana Pawła II działające na rzecz ochrony życia.
Rodzice powinni szczepić swoje dzieci dla ich dobra i dobra społeczeństwa. (...) Użycie szczepionek nie oznacza współpracy z dobrowolną aborcją
– brzmi stanowisko Papieskiej Akademii Życia.
Eksperci kościelni nie są przeciwni szczepieniom. Stanowisko KEP jest takie, że nikt nie powinien być zmuszany do szczepień, jednak każdy powinien powstępować zgodnie z dobrem wspólnym i troską o całe społeczeństwo.
Źródła:
Szczepienia Info, serwis Narodowego Instytutu Zdrowia – Państwowego Zakładu Higieny,
prof. E. Augustynowicz, Linie komórkowe HEK-293 i PER.C6, Medycyna Praktyczna,
Katolicka Agencja Informacyjna.
Więcej na podobny temat:
Szpitale już odmawiają wykonywania zabiegu aborcji embrio-patologicznych. "Działania absolutnie bezprawne"
In vitro – czy powoduje choroby i prowadzi do zabijania zarodków?
Na świat przyszło dziecko z zarodka, który był zamrożony przez 16 lat
Zapłodnienie in vitro (IVF) – jak przebiega i czy warto próbować?
Aborcja w Polsce – raport
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!