Jak prawidłowo wykonać zastrzyk z heparyny (Clexane, Neoparin)? [VIDEO]

Heparyna drobnocząsteczkowa w postaci zastrzyków do samodzielnego wykonania stosowana jest przede wszystkim w profilaktyce i leczeniu żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Często zastrzyki z heparyną trzeba powtarzać codziennie przez kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. To ważne, by opanować prawidłową technikę ich wykonywania. Zobacz instrukcję krok po kroku!
Barbara Dąbrowska / 17.01.2019 12:33

Przerażają cię zastrzyki? Spokojnie! Wstrzykiwanie heparyny jest proste, szybki i prawie bezbolesne. To nic trudnego. Jeśli jednak masz opór przed robieniem zastrzyków samodzielnie możesz poprosić o pomoc bliską osobę

Przygotowanie

Krok 1

Umyj ręce i przygotuj gotową ampułko-strzykawkę z heparyną oraz wacik do odkażania.Waciki do odkażania możesz kupić w aptece, pakowane w pojedyncze opakowania. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z płynu do dezynfekcji skóry w sprayu i gazy.

Krok 2

Wyjmij zastrzyk z opakowania, nie usuwaj pęcherzyka powietrza!

Krok 3

Przyjmij pozycję siedzącą lub półsiedzącą, odsłoń brzuch.

Krok 4

Odkaź miejsce podania. Heparynę wstrzykuje się podskórnie najczęściej w fałd skórny na brzuchu, po obu stronach pępka. Zastrzyki  wykonuj raz po prawej, raz po lewej stronie brzucha. Nie zaleca się podawania heparyny w inne miejsca na ciele, chyba, że lekarz zdecyduje inaczej (np. u pacjentek w ciąży). Po odkażeniu poczekaj, aż środek wyschnie.

Wykonanie zastrzyku

Krok 5

Zdejmij osłonkę igły. Pamiętaj, by nie dotykać igły!

Krok 6

Jedną ręką złap fałd skórno-tłuszczowy na brzuchu. Do drugiej ręki weź zastrzyk.

Krok 7

Zdecydowanym ruchem wbij igłę w całości, prostopadle do skóry.

Krok 8

Powoli podaj lek nie puszczając fałdu skórnego.

Krok 9

Delikatnie wyjmij i igłę. Puść fałd skórno-tłuszczowy.

Czynności na zakończenie

Krok 10

Strzykawkę z igłą wyrzuć do specjalnego pojemnika na igły. W trakcie wyrzucania trzymaj strzykawkę igłą w dół dla własnego bezpieczeństwa. Po zakończeniu leczenia oddaj pojemnik ze strzykawkami do utylizacji.

Krok 11

Odpocznij przez chwilę! Nie masuj miejsca wkłucia. Czasem, po zastrzyku możesz zauważyć niewielkiego siniaka lub krwiaka podskórnego. To zupełnie normalne.

Dowiedz się więcej o stosowaniu heparyny:
Jaką rolę pełnią heparyny w leczeniu zatorowości płucnej?
Jak leczenie przeciwzakrzepowe zmienia nasze życie?
Wpływ heparyny na wyniki badań tarczycy
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!