Zastrzyki przeciwzakrzepowe wykonuje się zwykle samodzielnie w fałd skóry na brzuchu, przeważnie jeden lub dwa razy na dobę w zależności od zaleceń lekarskich. Chociaż wykonanie sobie zastrzyku może początkowo budzić strach, to jednak należy wiedzieć, że wstrzykiwanie heparyny jest proste, szybkie i niemal bezbolesne. W razie silnego oporu przed robieniem zastrzyków, można poprosić o pomoc bliską osobę.
Przygotowanie do wykonania zastrzyku w brzuch
Krok 1
Umyj ręce i przygotuj gotową ampułko-strzykawkę z heparyną oraz wacik do odkażania. Waciki do odkażania możesz kupić w aptece, pakowane w pojedyncze opakowania. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z płynu do dezynfekcji skóry w sprayu i gazy.
Krok 2
Wyjmij zastrzyk z opakowania, nie usuwaj pęcherzyka powietrza!
Krok 3
Przyjmij pozycję siedzącą lub półsiedzącą, odsłoń brzuch.
Krok 4
Odkaź miejsce podania. Heparynę wstrzykuje się podskórnie najczęściej w fałd skórny na brzuchu, po obu stronach przynajmniej 5 centymetrów od pępka. Zastrzyki wykonuj raz po prawej, raz po lewej stronie brzucha. Nie zaleca się podawania heparyny w inne miejsca na ciele, chyba, że lekarz zdecyduje inaczej (np. u pacjentek w ciąży). Po odkażeniu poczekaj, aż środek wyschnie.
Wykonanie zastrzyku heparyny
Krok 5
Zdejmij osłonkę igły. Pamiętaj, by nie dotykać igły!
Krok 6
Jedną ręką złap fałd skórno-tłuszczowy na brzuchu. Do drugiej ręki weź zastrzyk.
Krok 7
Zdecydowanym ruchem wbij igłę w całości, prostopadle do skóry.
Krok 8
Powoli podaj lek, nie puszczając fałdu skórnego.
Krok 9
Delikatnie wyjmij i igłę. Puść fałd skórno-tłuszczowy.
Po zastrzyku
Krok 10
Strzykawkę z igłą wyrzuć do specjalnego pojemnika na igły. W trakcie wyrzucania trzymaj strzykawkę igłą w dół dla własnego bezpieczeństwa. Po zakończeniu leczenia oddaj pojemnik ze strzykawkami do utylizacji.
Krok 11
Odpocznij przez chwilę. Nie masuj miejsca wkłucia. Czasem, po zastrzyku możesz zauważyć niewielkiego siniaka lub krwiaka podskórnego. To zupełnie normalne.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 17.01.2019.
Więcej artykułów:
Zakrzepica żył: objawy, kto jest narażony, zapobieganie
Udar niedokrwienny mózgu - przyczyny i objawy, komu grozi
Objawy udaru mózgu - z tą wiedzą możesz uratować komuś życie!
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!