Jak stosować leki przeciwbólowe?

Pigułka z kamerką szybko wykryje raka przełyku/ fot. Fotolia
Leki przeciwbólowe to najczęściej kupowane w aptekach preparaty. Spora część z nich jest dostępna bez recepty. Czy środki przeciwbólowe, przyjmowane bez zaleceń lekarza, są zawsze bezpieczne? O czym należy pamiętać przed ich zażyciem, aby nie wpłynęły negatywnie na nasz organizm?
/ 21.08.2012 10:02
Pigułka z kamerką szybko wykryje raka przełyku/ fot. Fotolia

Nie łącz ze sobą różnych leków przeciwbólowych

Stosując leki przeciwbólowe należy zwracać uwagę, jaką maksymalną dawkę na dobę można przyjąć (chyba, że lekarz zaleci inaczej). Nie można łączyć ze sobą różnych leków przeciwbólowych, gdyż zachodzą pomiędzy nimi interakcje. Przed zastosowaniem innego leku należy zwrócić uwagę na zawartą w nim substancję czynną, aby nie dopuścić do niebezpiecznego zdublowania dawki.

Bezpieczny paracetamol

Osoby z nadciśnieniem tętniczym bez konsultacji z lekarzem nie powinny zażywać popularnych leków przeciwbólowych, zawierających kwas acetylosalicylowy (np. aspiryna), ibuprofen, diklofenak i naproksen. Wyjątek stanowi paracetamol, który raczej nie ma większego wpływu na ciśnienie tętnicze.

Na polskim rynku dostępnych jest kilkadziesiąt preparatów zawierających w swoim składzie paracetamol, która uchodzi za najbezpieczniejszą substancję przeciwbólową. Jednak przedawkowanie paracetamolu może być tragiczne w skutkach. Szczególnie należy zachować ostrożność, stosując jednocześnie leki przeciwbólowe oraz zwalczające objawy grypy i przeziębienia. Dodatkowo należy podkreślić, że środki antykoncepcyjne mogą obniżać działanie przeciwbólowe paracetamolu.

Zobacz także: Czym są interakcje leków?

Jakie są skutki przedawkowania leków przeciwbólowych?

Co roku do szpitali trafia tysiące osób nadużywających leki przeciwbólowe. Najczęstszymi skutkami nadużywania preparatów zwalczających ból są: krwawienia z przewodu pokarmowego, problemy żołądkowe, a także uszkodzenia wątroby i nerek, często tak poważne, że konieczny jest przeszczep narządu.

U co dziesiątej osoby chorującej na astmę występuje tzw. astma aspirynowa, czyli nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy. Po zażyciu leku objawia się to napadem duszności, katarem, pieczeniem i łzawieniem oczu, a nawet ciężkim napadem astmy oraz w niektórych przypadkach zgonem.

Stosując leki przeciwbólowe należy zachować szczególną ostrożność oraz przestrzegać informacji zawartych w ulotce, a także unikać stosowania kilku preparatów przeciwbólowych naraz.

Autor: mgr farm. Kamil Szymczak

Sprawdź: Przyjmowanie leków – co zrobić, żeby było bezpieczne?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA