Dlaczego leki reagują z tyraminą?
Tyramina jest to naturalnie występująca w żywności amina, powstaje ona w wyniku rozkładu białek w długo przechowywanej lub fermentującej żywności. Tyramina znajduje się w dojrzewających serach, niektórych winach, produktach mięsnych i owocach. Jest ona metabolizowana przez enzym zwany monoaminooksydazą (MAO). Gdy bierzesz leki, które hamują aktywność tego enzymu, nie może on metabolizować tyraminy. W związku z tym poziom tej aminy we krwi wzrasta.
Dowiedz się: Czym są interakcje leków?
Skutki wzrostu tyraminy we krwi
Gdy poziom tyraminy we krwi jest wysoki, następuje wzmożone uwalnianie noradrenaliny w organizmie. A jej nadmiar może prowadzić do:
- gwałtownego wzrostu ciśnienia krwi
- uczucia kołatania serca
- bólów głowy
- mdłości
- wymiotów
- przełomu nadciśnieniowego (groźnego w skutkach wysokiego ciśnienia krwi)
Leki wchodzące w interakcje z tyraminą
Leki, które wchodzą w interakcje z tyraminą, to inhibitory monoaminooksydazy (MAO). Czyli leki stosowane w leczeniu depresji, zakażeń żołądkowo-jelitowych i w gruźlicy płuc.
- Leki przeciwdepresyjne
- Moklobemid (Aurorix, Mobemid, Mocloxil, Moklar)
- Leki stosowane w leczeniu choroby Parkinsona
- Selegilina (Apo-Selin, Deprenyl, Jumex, Nair, Segan, Selgin, Selerin)
Przeczytaj też: Suplementy żelaza a leki
- Leki przeciwbakteryjne
- Furazolidon (Furazolidon)
- Leki przeciwgruźlicze
- Izoniazyd (Isoniazidum, Rifamazid – lek złożony)
Jak uniknąć interakcji leków z tyraminą?
- Unikaj spożycia produktów o wysokiej zawartości tyraminy: sery dojrzewające, jogurty, kwaśna śmietana, pieczywo z rodzynkami, wątróbki przechowywane kilka dni, salami, pepperoni, produkty wędzone, ryby marynowane i wędzone, pasta z krewetek, dziczyzna, kawior, anchois, kostki rosołowe, bób, pomidory i przetwory (keczup), sos chili, kiszona kapusta, przejrzałe banany, awokado, figi, rodzynki, maliny, wina, likiery, szampan, bezalkoholowe wina i piwa, czekolada, kawa)
- Ograniczaj spożycie produktów o średniej zawartości tyraminy.
- Pamiętaj, że produkty o małej zawartości tyraminy, spożyte w dużych ilościach, mogą wpływać na ogólną jej podaż w diecie i w rezultacie spowodować interakcję między lekiem a tyraminą. Produkty o małej zawartości tyraminy: ser wiejski, serek kremowy biały, mleko, wszystkie produkty zbożowe (makarony, kasza, ryż), świeże mięsa (z wyjątkiem dziczyzny) i ryby, wszystkie warzywa (z wyjątkiem niedozwolonych), wszystkie owoce (z wyjątkiem niedozwolonych)
- Spożywaj tylko świeże produkty i napoje.
- Unikaj żywności długo przechowywanej.
- Uważaj na zepsutą żywność, np. nieodpowiednio rozmrożone mięso może być zepsute.
- Unikaj sklepów i restauracji, gdzie świeżość produktów może wzbudzać wątpliwości.
Jeżeli spożywałeś produkty zawierające tyraminę, a działania niepożądane nie wystąpiły, nie oznacza to, że nie wystąpią one w przyszłości. Bardzo trudno przewidzieć te interakcje, ponieważ tyramina często znajduje się w tych samych produktach w bardzo różnych stężeniach. Jej zawartość zależy głównie od czasu przechowywania tych produktów.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!