Ból dziąsła - o czym świadczy (choroby dziąseł i leczenie)

Ból i opuchnięcie dziąsła to powszechne objawy chorób dziąseł. Nieleczone mogą spowodować nawet wypadanie zębów. Poza właściwą higieną przyda się wizyta u dentysty.
/ 25.02.2020 09:28

Ból dziąseł, ich puchnięcie i krwawienie zwykle oznacza stan zapalny w jamie ustnej. Zapalenie dziąseł to powszechna dolegliwość, która może dotknąć nas niezależnie od płci i wieku.

Spis treści:

  1. Ból dziąsła - przyczyny
  2. Ból dziąsła a zapalenie dziąseł
  3. Ból dziąsła - dodatkowe objawy
  4. Jak leczyć ból dziąsła?
  5. Czym grożą choroby dziąseł?

Ból dziąsła - przyczyny

Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej jest jedną z podstawowych przyczyn bólu dziąseł. W wyniku tego zwykle dochodzi do nadmiernego odkładania kamienia nazębnego i resztek pokarmu. A takie warunki kochają bakterie! Ból dziąsła może być wywołany też urazem mechanicznym - przy zbyt mocnym szczotkowaniu i nitkowaniu zębów, nagryzieniu czegoś twardego, poparzeniem.

Stany chorobowe, w których może dojść do bólu dziąseł:

Ból dziąsła a zapalenie dziąseł

Ból dziąsła jeśli nie jest wywołany urazem mechanicznym zwykle świadczy o zapaleniu dziąseł. Stan zapalny wywołują bakterie zalegające na zębach i dziąsłach.

Oto etapy rozwijania się chorób dziąseł:

  • zapalenie dziąseł – to pierwszy i najmniej groźny etap choroby dziąseł. Wywołany jest on nawarstwieniem płytki nazębnej (warstwy bakterii) na dziąsłach. Na tym etapie choroby nie dochodzi do zniszczenia kości i tkanki łącznej, które utrzymują zęby.
  • zapalenie ozębnej – w wyniku nagromadzenia bakterii dochodzi do uszkodzenia włókien i kości.
  • zaawansowane zapalenie ozębnej – to etap, kiedy dochodzi do zniszczenia aparatu podtrzymującego zęby, czyli kości i włókien. W efekcie można spodziewać się obluzowania zębów, a nawet ich wypadania (przyczyny wypadanie zębów).

Warto pamiętać, że między dziąsłem a zębem może utworzyć się tzw. kieszonka. Dostają się do niej resztki pokarmu, rozkładają i są idealnym podłożem do rozwoju bakterii. Bardzo często taka kieszonka powstaje, gdy wyrastają tzw. zęby mądrości. Wyleczenie jest jednak możliwe, aczkolwiek wymaga intensywnej higieny oraz wizyt u stomatologa.

Ból dziąsła - dodatkowe objawy

Zapalenie dziąseł może objawiać się krwawieniem dziąseł podczas szczotkowania lub nitkowania zębów. Często towarzyszy mu też wspomniany ból dziąsła. Co jeszcze?

Nie powinno się lekceważyć następujących sygnałów:

  • zaczerwienienie i/lub opuchnięcie dziąseł,
  • powstanie kieszonki,
  • nagromadzenie ropy (bardzo częste przy wystąpieniu kieszonki),
  • cofnięcie się dziąseł.

O chorobie dziąseł świadczyć może też nieprzyjemny zapach z jamy ustnej.

Jak leczyć ból dziąsła?

Jeżeli dziąsła bolą, a do tego zauważysz choć jeden z wymienionych powyżej niepokojących sygnałów – niezwłocznie zapisz się do stomatologa. Nie powinno się lekceważyć żadnych zmian dotyczących dziąseł, gdyż szybka interwencja specjalisty i podjęcie leczenia może zatrzymać postępowanie choroby.

Zazwyczaj zmiany chorobowe dziąseł leczy się poprzez intensywną higienę jamy ustnej, czyli regularne i dokładne szczotkowanie oraz stosowanie nici dentystycznej. Czasami stomatolog decyduje się również na oczyszczenie dziąseł i zębów z płytki nazębnej w gabinecie. Wówczas może usunąć nagromadzony kamień nazębny lub wykonać zabieg polerowania korzeni. Dzięki temu zminimalizowane zostanie ryzyko gromadzenia się bakterii.

Czasami stomatolodzy zalecają również płukanie (nawet kilka razy dziennie) jamy ustnej roztworem z sody oczyszczonej, którą można kupić w aptece. Niekiedy przepisywane są też antybiotyki.

Czym grożą choroby dziąseł?

Jak wiadomo, wszelkie choroby dziąseł powstają w wyniku braku odpowiedniej higieny jamy ustnej. Brak szczotkowania zębów powoduje, że na nich i na dziąsłach osiadają bakterie. Zlekceważenie objawów świadczących o chorobie dziąseł może być tragiczne w skutkach: brak podjętego leczenia (lub zwlekanie z nim) prowadzi do obluzowywania się zębów, czego następstwem jest ich wypadanie.

Zapobiegaj!

Aby uniknąć chorób i bólu dziąseł, trzeba po prostu regularnie dbać o higienę jamy ustnej.

  1. Należy dokładnie szczotkować zęby i stosować nici dentystyczne, które pomogą usunąć  gromadzące się między zębami resztki pokarmu.
  2. Poza tym warto stosować specjalne płukanki do jamy ustnej.
  3. Należy regularnie odwiedzać stomatologa, a nie tylko wtedy, gdy coś niedobrego zaczyna dziać się z dziąsłami czy zębami.
  4. Aby zapewnić zębom i dziąsłom zdrowy wygląd, warto zrezygnować z palenia papierosów, picia kawy i mocnej herbaty, jak również unikać cukru, który przyczynia się do powstawania próchnicy (sposoby na próchnicę).

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 11.10.2011.

Więcej o chorobach zębów i dziąseł:9 domowych sposobów na ból zębaPróchnicę leczy się długo. U dzieci usuwa się ją nawet pod narkoząPrzyczyny nadwrażliwości zębów

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA