Szczotka, pasta, kubek ciepła woda
Nie ma jednoznacznie określonych przyczyn chorób przyzębia, chociaż w świetle aktualnej wiedzy profilaktyka powinna się sprowadzać do: walki z płytką bakteryjną (uważana za główną przyczynę periodontopatii), eliminowania czynników urazowych i ułatwiających gromadzenie się płytki, zmniejszenie wpływu szkodliwych czynników ogólnoustrojowych i zwiększenia odporności pacjenta. Co najważniejsze większość z tych celów pacjent może osiągnąć w domu. Najlepiej, gdy do codziennej higieny stosujemy szczoteczkę z dosyć rzadko ustawionym, równej długości włosiem (ułatwia czyszczenie szczoteczki) wspomaganą irygatorem, który łagodzi stan zapalny dziąsła i usuwa resztki pokarmowe z kieszonek dziąsłowych i niedostępnych miejsc. Jeśli chodzi o pastę to nie ma ścisłych zaleceń, a jedynie pewne środki o charakterze przeciwzapalnym wchodzące w skład pasty mogą być korzystne.
Polecamy: Jak uniknąć paradontozy?
Wykałaczka czy nitka
Bardzo ważne, aby czyścić zęby również w trudno dostępnych miejscach. Poza wspomnianym wcześniej irygatorem najlepiej sprawdza się tu nitka do zębów, jednak starajmy się nie wykonywać ruchów w poziomie, lecz w pionie tak, aby zapobiec uszkodzeniu dziąseł
Inne metody profilaktyki
Nieco nowszą metodą walki z płytka nazębną jest stosowanie środków chemicznych, które zapobiegają jej odkładaniu, rozsiewowi i wapnieniu. Można stosować do tego celu pochodne chlorhexydyny (często występują jednak przebarwienia i zaburzenia smaku). Ponadto odpowiednia dieta uboga w cukry proste i unikanie pokarmów w formie papki, która dłużej pozostaje w trudno dostępnych miejscach mogą przyczynić się w łatwy sposób do zminimalizowania procesu chorobowego.
Dentysta wskazany
Nie można się łudzić, że samo dbanie o higienę jamy ustnej w domowym zaciszu uchroni nas przed wizytą u stomatologa. Pewne zabiegi i fachowa kontrola są nieodzowne, należy tu wymienić:
- instruktaż dbania o higienę jamy ustnej,
- skaling, naddziąsłowy, który rozbija kamień i płytką nazębną,
- polerowanie koron, szyjek i korzeni zębów (w przypadkach zaawansowane choroby),
- usuwanie przebarwienia koron i szyjek zębów,
- odwrażliwianiu koron i szyjek zębów przy użyciu środków chemicznych.
Czytaj też: Higiena jamy ustnej, a choroby serca
Oczywiście cały czas podstawowym elementem profilaktyki pozostaje edukacja i samoświadomość pacjenta.
Nawet najbardziej zaawansowane procedury nie będą w stanie zahamować choroby, jeżeli pacjent nie będzie współpracował z dentystą.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!