Lek na COVID-19. Jaki preparat eliminuje koronawirusa?

lek na covid-19 fot. Adobe Stock
Nie dysponujemy dzisiaj lekiem na COVID-19, który byłby skuteczny w eliminowaniu koronawirusa i mógłby być stosowany w domu. Stworzenie takiego preparatu byłoby sukcesem na skalę światową. To może stać się już niebawem, ponieważ trwają prace badawcze nad różnymi potencjalnymi lekami na COVID-19. Oto najważniejsze z nich.
/ 04.05.2021 12:39
lek na covid-19 fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Pierwszy polski lek na COVID-19
  2. Lek na COVID-19 od Pfizer
  3. Amantadyna
  4. Remdesivir
  5. Antybiotyki
  6. Jak prawidłowo leczyć COVID-19?

Pierwszy polski lek na COVID-19

Takim mianem okrzyknięto immunoglobulinę z osocza ozdrowieńców, opracowaną przez lubelską firmę BiomedWedług twórców preparatu lek jest skuteczny w neutralizowaniu koronawirusa i daje lepsze efekty niż leczenie samym osoczem.

Badania są niezbędne, by lek mógł być szeroko stosowany. Na razie do Agencji Badań Medycznych trafił wniosek o ustalenie warunków i zasad wykorzystania wyników niekomercyjnego badania klinicznego nad polską immunoglobuliną.

Jeśli urząd wyda zgodę, lek trafiłby do chorych w przyspieszonej procedurze. Miałby pełnić rolę uzupełniającą do szczepień przeciwko koronawirusowi.

Przeczytaj też: Przeciwciało monoklonalne w leczeniu COVID-19 

Lek na COVID-19 od Pfizer

Nad lekiem na COVID-19 pracuje również firma Pfizer, producent szczepionki na koronawirusa.

Tabletki, które będzie można zażywać w domu, podobnie jak leki na przeziębienie, mają trafić na rynek do końca roku. Pod warunkiem jednak, że przejdą pomyślnie badania skuteczności i bezpieczeństwa – a te nadal trwają.

Lek na COVID-19 firmy Pfizer jest kwalifikowany do grupy leków o nazwie inhibitory proteaz (podobnie jak leki przeciwko HIV lub WZW typu C). Ma działanie przeciwwirusowe, zatem nie tylko łagodzi objawy, ale potencjalnie usuwa przyczynę zakażenia. Dzisiaj brakuje leku, który eliminowałby skutecznie koronawirusa.

Amantadyna

Amantadyna jest znanym od dawna lekiem, stosowanym w neurologii, psychiatrii oraz leczeniu infekcji. Część lekarzy uważa też, że skutecznie eliminuje COVID-19.

Działanie amantadyny opiera się najprawdopodobniej na kilku mechanizmach. Jednym z nich jest zahamowanie namnażania koronawirusa i ograniczenie jego wniknięcia do komórek.

Lekarze zauważają również, że amantadyna może zapobiegać powikłaniom neurologicznym choroby, zmniejszać uczucie zmęczenia, a także poprawiać odpowiedź na niedotlenienie i podwyższone ciśnienie parcjalne CO2 – związane z pogorszeniem stanu chorych na COVID-19.

Amantadyna w leczeniu zakażenia koronawirusem powinna być podana jak najwcześniej.

Trwają badania kliniczne w różnych ośrodkach leczniczych w Polsce, które mają sprawdzić, w jakim stopniu amantadyna pomaga pacjentom z COVID-19.

Przeczytaj: Amantadyna – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane

Remdesivir

Remdesivir jest pierwszym zarejestrowanym lekiem na COVID-19. To lek przeciwwirusowy. Zajął ważne miejsce w leczeniu szpitalnym COVID-19 od początku pandemii.

Jednak w związku ze sprzecznymi danymi dotyczącymi jego skuteczności oraz doniesieniami, że lek nie ma znaczącego wpływu na obniżenie śmiertelności z powodu koronawirusa, preparat nie jest stosowany samodzielnie, a w złożonej terapii.

Antybiotyki

Czy antybiotyk może być lekiem na COVID-19? Chociaż COVID-19 jest chorobą wirusową, a antybiotyki nie są przeznaczone do eliminowania wirusów, to jednak wykazują pewną skuteczność w leczeniu choroby.

Antybiotyki stosuje się głównie u pacjentów przebywających w szpitalu z powodu koronawirusa. Mają za zadanie zapobiegać powikłaniom i łagodzić objawy. Nie są rekomendowane do leczenia łagodnej infekcji oraz u osób niezagrożonych powikłaniami.

W leczeniu szpitalnego zakażenia koronawirusem stosuje się wiele różnych antybiotyków, m.in. cefalosporyny, chinolony, karbapenemy, tygecyklinę, linezolid, wankomycynę, amikacynę, moksyfloksacynę, azytromycynę, rapamycynę i doksycyklinę. Zwłaszcza terapia z zastosowaniem azytromycyny, doksycykliny i rapamycyny daje obiecujące wyniki.

Przeczytaj też: Koronawirus a antybiotyk. Czy, kiedy i jaki lek pomaga przy COVID-19?

Jak prawidłowo leczyć COVID-19?

Wytyczne dla lekarzy dotyczące leczenia COVID-19 są systematycznie aktualizowane. 

W leczeniu łagodnej infekcji koronawirusem Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych zaleca wyłącznie leczenie objawowe, polegające na przyjmowaniu leków przeciwgorączkowych i przeciwkaszlowych, a także wydawanego na receptę wziewnego glikokortykosteroidu – budezonidu (np. Nebbud, Pulmicort, Budiair, Budesonide). Lekarz może zalecić również profilaktycznie zastrzyki z heparyny w brzuch oraz suplementację witaminą D.

W umiarkowanym i ciężkim COVID-19 leczenie polega na podawaniu remdesiwiru, tocilizumabu, deksametazonu lub metyloprednizolonu, a także heparyny, w razie potrzeby – antybiotyków oraz leków przeciwgorączkowych. Istotne jest także nawadnianie chorego. Do tego wspomagająco zalecana jest tlenoterapia. W przypadku najcięższych objawów z niewydolnością oddechową, leczenie obejmuje również wentylację mechaniczną lub ECMO.

Podsumowując, wytyczne leczenia COVID-19 nie zmieniły się znacząco na przestrzeni ostatnich miesięcy. A nowe formy terapii wymagają dalszych badań. Korzystne wyniki prac mogłyby zrewolucjonizować aktualne leczenie zakażenia koronawirusem.

Czytaj także:
Szczepionka przeciw COVID-19 dla dzieci coraz bliżej
Zakażenie koronawirusem po szczepieniu przeciw COVID-19 – co wiemy?
Czy szczepienie przeciwko COVID-19 zwalnia z kwarantanny?
Czy szczepionka przeciw COVID-19 obniża płodność?
Jak leczyć łagodne zakażenie koronawirusem w domu? Leki i naturalne sposoby na COVID-19

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA