Czy szczepienie przeciwko COVID-19 zwalnia z kwarantanny?

czy szczepienie przeciwko covid-19 zwalnia z kwarantanny fot. Adobe Stock
Według przepisów osoby, które miały bliski kontakt z zakażonym koronawirusem, mają skierowanie na test przeciwko COVID-19 lub przybywają do kraju, powinny odbyć 10-dniową kwarantannę. Wiele osób zastanawia się, czy szczepienie przeciwko COVID-19 zwalnia z kwarantanny.
/ 31.03.2021 10:41
czy szczepienie przeciwko covid-19 zwalnia z kwarantanny fot. Adobe Stock

Pod koniec marca szczepienie przeciwko COVID-19 przyjęły ponad 2 miliony Polaków. Stopniowo rośnie grupa osób, którą obowiązują nowe przepisy, w tym również te dotyczące obowiązkowej kwarantanny.

Czy szczepienie przeciwko COVID-19 zwalnia z kwarantanny domowej?

Chociaż osoby, które zostały zaszczepione przeciwko COVID-19, nadal mogą zachorować z powodu koronawirusa, to jednak przejście przez pełen cykl szczepienia zwalnia z obowiązku odbywania kwarantanny po kontakcie z osobą zakażoną. Podobnie jest z ozdrowieńcami.

Zgodnie z rozporządzeniem z obowiązku odbycia kwarantanny zwolnione są osoby, które zakończyły hospitalizację, odbywanie izolacji lub izolacji w warunkach domowych z powodu stwierdzenia zakażenia koronawirusem, a także osoby zaszczepione przeciwko COVID-19
– informuje rządowy serwis Gov.pl

Przeczytaj też: Ponowne zakażenie koronawirusem

Czy szczepienie przeciwko COVID-19 zwalnia z kwarantanny po przekroczeniu granicy?

Szczepienie przeciwko COVID zwalania również z odbywania kwarantanny po przyjeździe do Polski. Jednym z warunków jest otrzymanie pełnego cyklu szczepień, czyli dwóch dawek. Osoby, które przyjęły jedną dawkę nie są osobami zaszczepionymi w myśl rozporządzenia Rady Ministrów, w związku z czym podlegają takim obostrzeniom jak inne osoby.

Inny warunek jest taki, że szczepionka musi być dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.

Oczywiście w każdym przypadku zaszczepiony powinien posiadać odpowiednie zaświadczenie o otrzymaniu szczepienia przeciwko koronawirusowi. Informacja powinna znajdować się w e-kartach szczepień w systemie e-zdrowie (P1). Z Internetowego Konta Pacjenta można również pobrać kod QR (jest wystawiany po drugiej dawce szczepienia), który będzie dowodem przebytego szczepienia. Jest także możliwość otrzymania tradycyjnej formy zaświadczenia - w postaci wydruku, w punkcie szczepień.

Z kwarantanny po wjeździe do kraju zwolnione są również osoby, które mają negatywny wynik testu na koronawirusa i przybywają ze strefy Schengen. Jednak uznawany jest wyłącznie test antygenowy lub RT-PCR (molekularny, genetyczny). Wynik musi być uzyskany w ciągu 48 godzin poprzedzających wjazd do kraju.

Negatywny wynik testu na przeciwciała SARS-CoV-2 nie ma żadnego wpływu na odbywaną kwarantannę. Taki test nie dowodzi, że dana osoba nie jest zakażona, ponieważ organizm wytwarza przeciwciała dopiero po 10-14 dniach od wystąpienia objawów.

Źródła:
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Rozporządzenie Rady ministrów z dnia 22 lutego 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Więcej na podobny temat:
Kiedy nie można szczepić się przeciwko COVID-19?
Zmiany w płucach po COVID-19 – objawy, badania, leczenie, ćwiczenia oddechowe
Zakrzepica po szczepieniu przeciw COVID-19. Co wiemy o możliwym powikłaniu szczepionki AstraZeneca?
Gorączka po szczepieniu COVID-19 – co oznacza, jakie leki są dozwolone?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA