Leki spoza apteki – czy warto je kupować?

Tabletki / fot. Fotolia fot. Fotolia
W Polsce ludzie są coraz bardziej zabiegani, chcą robić zakupy szybko i bez kolejek, a czasami nawet bez wychodzenia z domu. Kioski, markety, stacje benzynowe i sklepy zielarskie stają się coraz większą konkurencją dla aptek. Czy warto kupować leki za poza apteką?
/ 24.05.2012 13:07
Tabletki / fot. Fotolia fot. Fotolia

Od 2009 roku najpopularniejszy w Polsce lek na chorobę lokomocyjną jest dostępny wyłącznie w aptekach. Wcześniej ten lek można było kupić również na stacjach benzynowych. Zmiana ta jest związana z decyzją Ministerstwa Zdrowia, które postanowiło ograniczyć niewłaściwe stosowanie tego specyfiku przez młodzież.

W kioskach i na stacjach benzynowych nadal można kupić popularne środki przeciwbólowe pakowane po dwie tabletki. Po większe opakowania trzeba wybrać się do apteki.

Leki w aptece

Apteki z reguły kupują leki wyłącznie w hurtowniach farmaceutycznych, które posiadają stosowne zezwolenia inspekcji farmaceutycznej. Produkty lecznicze i wyroby medyczne wydawane w aptece nie podlegają zwrotowi lub reklamacji, poza przypadkami wady jakościowej produktu lub jego niewłaściwego wydania.

Nabywając lek w aptece ma się pewność, że lek był przechowywany we właściwych warunkach, tzn. w zalecanej przez producenta temperaturze, że nie był wystawiany na działanie promieniowania słonecznego, także podczas jego transportu do apteki. Inaczej jest w przypadku leków odkupowanych od znajomych czy przypadkowych ludzi. Zdarza się, że takie leki są przechowywane w kuchni lub łazience, gdzie panują niesprzyjające warunki, na przykład przyspieszające rozkład leku.

Warto wiedzieć: Czym się różni suplement diety od leku OTC?

Leki z bazarów, targowisk, internetu

Leków na pewno nie powinno kupować się na bazarach czy targowiskach. Dostępne tam preparaty pochodzą z nieznanego źródła. Mogą to być leki podrobione, które albo nie zawierają deklarowanej substancji, albo zawierają jej za mało lub jest w nich zawarta zupełnie inna substancja mogąca zagrażać zdrowiu lub życiu.

Nie należy także kupować leków przez internet, zwłaszcza gdy sprzedawca oferuje (bez żadnych dokumentów) preparat dostępny wyłącznie na receptę. W Polsce zakup leku na receptę przez internet jest możliwy jedynie przy odbiorze osobistym w wybranej aptece po okazaniu recepty.

Dlaczego niektóre leki są tańsze niż w aptece?

Niższa cena leku może wynikać z jego krótkiej daty ważności – w ten sposób sklepy, kioski czy inne punkty sprzedaży czyszczą sobie półki.

Niektóre duże sieci sklepów zdecydowały się na wprowadzenie suplementów diety i parafarmaceutyków pod własną marką. Dzięki temu cena za taki preparat może być niższa.

Z badań TNS OBOP wynika, że spora część osób, zwłaszcza w starszym wieku, kupuje leki dostępne bez recepty wyłącznie w aptekach. Takie wyniki cieszą. Przy kupowaniu leków i suplementów diety zawsze należy kierować się zdrowym rozsądkiem.

Polecamy: Jak przechowywać leki w domu i w podróży?

mgr farm. Kamil Szymczak

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA