spray do nosa fot. Adobe Stock

PecFent aerozol do nosa – wycofany z obrotu. Dlaczego?

Wada opakowania okazała się przyczyną wycofania z obrotu jednej serii leku PecFent stosowanego między innymi do uśmierzania bólu pacjentów onkologicznych.
Marta Słupska / 21.01.2019 09:26
spray do nosa fot. Adobe Stock

Kolejny taki przypadek w ostatnich tygodniach. Tym razem chodzi o jedną serię leku w sprayu.

PecFent wycofany

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu leku PecFent (Fentanylium) 400 mcg/dawkę po otrzymaniu informacji w systemie Rapid Alert od Europejskiej Agencji Leków o podejrzeniu wystąpienia wady opakowania bezpośredniego. Oznacza to, że może ono być nieszczelne.

Wykryta wada w leku może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów
– napisano w ostrzeżeniu.

Chodzi o serię 5430417 leku PecFent z datą ważności 10.2020. Podmiotem odpowiedzialnym jest Kyowa Kirin Holdings B.V. (poprzednio: Archimedes Development Ltd).

PecFent to aerozol do nosa – lek opioidowy o działaniu przeciwbólowym i uspokajającym. Działa około 100 razy silniej niż morfina. Stosuje się go u pacjentów w ramach leczenia przewlekłego bólu nowotworowego.

Każdy, kto posiada w apteczce wspomniany lek, powinien odnieść go do apteki. W razie potrzeby farmaceuta może zaproponować zamiennik.

Zobacz też:
Te produkty warto znać! 10 nowości medycznych, które kupimy w aptece
Podajesz dziecku syropy na odporność? Sprawdziłyśmy, co zawierają i czy warto je kupować

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!