Pigułki antykoncepcyjne - interakcje z lekami lub żywnością

Antykoncepcja hormonalne jest bardzo skuteczną metodą zapobiegania ciąży. Jednak nie każda kobieta może ją stosować, a jej stosowanie zawsze musi być kontrolowane przez lekarza// fot. Fotolia
Hormonalna antykoncepcja doustna to popularna i skuteczna metoda zapobiegania ciąży, która powoduje np.: hamowanie owulacji, zmiany wydzielania w szyjce macicy oraz zmiany błonowe w błonie śluzowej macicy. Obecnie na rynku polskim można dostać różne preparaty, które w różnych ilościach zawierają hormony, tj.: etynyloestradiol, gestoden, diospiren, lewonorgestrel i inne.
/ 30.10.2011 18:56
Antykoncepcja hormonalne jest bardzo skuteczną metodą zapobiegania ciąży. Jednak nie każda kobieta może ją stosować, a jej stosowanie zawsze musi być kontrolowane przez lekarza// fot. Fotolia

Podstawa terapii – regularność

Podstawowymi zasadami przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych jest regularność. Dozwolone są 2-3 godzinne przesunięcia w porach przyjmowania w stosunku do poprzednich dni. Nie wpływają one negatywnie na skuteczność antykoncepcyjną preparatu. Pierwszą tabletkę należy przyjąć pierwszego dnia krwawienia miesięcznego, a po 21 dniach zrobić siedmiodniową przerwę w stosowaniu.

W czasie czy po posiłku?

Jeżeli chodzi o potencjalne interakcje z żywnością i związane z nimi zalecenia producentów tabletek, antykoncepcję doustną można przyjmować z pokarmem bądź bez. Pigułki antykoncepcyjne nie wykazują interakcji z żywnością. Często zaleca się przyjmowania tabletek przed snem lub z wieczornym posiłkiem, celem zmniejszenia ryzyka wystąpienia nudności, wymiotów czy złego samopoczucia. Tabletki można popijać niewielką ilością wody. Dodatkowo należy pamiętać, że środki zawierające estrogeny i progesteron mogą negatywnie wpływać na wchłanianie witamin z grupy B, witaminy C czy magnezu, w niektórych przypadkach konieczna jest suplementacja tych składników.

Przeczytaj: Co robić, gdy zapomnisz o tabletce?

Leki a antykoncepcja

Natomiast istnieje problem interakcji hormonalnych doustnych środków antykoncepcyjnych z lekami. Przy pierwszej wizycie u lekarza należy powiadomić ginekologa o stosowanych aktualnie lekach lub środkach ziołowych. Natomiast u dentysty lub w aptece należy poinformować o używaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej, aby uzyskać informacje o potencjalnym obniżaniu skuteczności antykoncepcyjnej stosowanych środków i konieczności użycia dodatkowej formy antykoncepcyjnej np. prezerwatywy.

Zmniejszona skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych może występować przy jednoczesnych stosowaniu:

- leków stosowanych przy leczeniu padaczki (prymidon, fenytoina, barbiturany, karbamazepina, okskarbamazepina, topiramat, felbamat)

- leków stosowanych w leczeniu gruźlicy (np. ryfampicyna)

- leków stosowanych w leczeniu zakażeń wirusem HIV (rytonawir, newirapina)  

- leków ziołowych zawierających ziele dziurawca (Hipericum perforatum) np. interakcje z bardzo popularnymi obecnie preparatami poprawiającymi nastrój i wpływającymi odprężająco, takimi jak: Positivum, Deprim, Nervomix

- leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia płucnego (bosentan)

- antybiotyków (tetracykliny, ampicylina)

- leków przeciwgrzybiczych (gryzeofluwina)

- mocnych środków uspokajających

- leków moczopędnych (spironolakton)

Zobacz też: Jak działa dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna?

Skuteczność innych leków

Tabletki antykoncepcyjne mogą również negatywnie wpływać na skuteczność innych leków stosowanych jednocześnie. Przykładowo zaburzają efekt terapeutyczny lub nasilają działania niepożądane:

- cyklosporyny

- leków przeciwpadaczkowych

- leków przeciwgrzybiczych zawierających ketokonazol

- antybiotyków zawierających erytromycynę

Przy jakichkolwiek wątpliwościach należy skontaktować się z lekarzem bądź farmaceutą. Każdy poszczególny preparat, z racji różnego składu, może wykazywać różne interakcje lekowe


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA