W Polsce dostęp do szczepionek przeciwko HPV, wirusowi odpowiedzialnemu m.in. za rozwój raka szyjki macicy, jest nadal ograniczony ze względu na cenę. Od listopada 2021 r. szczepionka jest częściowo refundowana, a wkrótce ma być dla niektórych grup bezpłatna.
Myślę, że najbliższe tygodnie pokażą, że szczepionka przeciwko HPV będzie refundowana. Chcemy tego dla dwóch grup – dla chłopców i dziewczynek w wieku 12 i 13 lat
– poinformował we wtorek podczas konferencji prasowej wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Wiceminister zdrowia dodał też, że wprowadzenie bezpłatnych szczepień przeciwko HPV poprawi statystyki dotyczące liczby zakażeń HPV. Planowana jest też kampania edukacyjna, która ma zachęcać rodziców do szczepienia dzieci.
Obecnie koszt szczepionki przeciwko HPV (Cervarix) to ok. 140 zł za jedną dawkę w przypadku częściowej refundacji lub niemal 300 zł za lek bez refundacji. Po zmianach szczepionka dla 12- i 13-latków ma być bezpłatna.
Dlaczego szczepienie przeciwko HPV jest ważne?
HPV jest odpowiedzialny za wszystkie przypadki raka szyjki macicy i zmian przedrakowych szyjki macicy. Do rozwoju nowotworu prowadzą niektóre – onkogenne – typy wirusa. Patogen może również prowadzić do powstania złośliwego nowotworu odbytu, jamy ustnej, gardła i prącia.
Szczepionka przeciwko HPV to główna metoda profilaktyczna chroniąca przed zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Patogen przenoszony jest w trakcie kontaktu seksualnego, ale czasami również przez kontakt z krwią zakażonego. Często pierwsza styczność z nim zachodzi w okresie wczesnej młodości, dlatego jest to szczepienie zalecane jeszcze przed rozpoczęciem współżycia seksualnego. Szczepionka może być podana już od 9. roku życia.
W Polsce dostępne są trzy rodzaje szczepionek przeciw HPV: 2-walentna, 4-walentna, 9-walentna. Stosuje się je w schemacie 2- lub 3-dawkowym. Według badań szczepionki te są bezpieczne i dobrze tolerowane.
Czytaj także:
Objawy raka szyjki macicy. Co powinno zaniepokoić?
Wyniki cytologii – interpretacja i dalsze postępowanie. Co trzeba wiedzieć o systemie Bethesda?
Cytologia - co to za badanie? Kiedy zrobić badanie cytologiczne i co oznacza wynik?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!