Raport NIK nie napawa optymizmem. Okazuje się, że sprzedawane w Polsce suplementy diety mogą być szkodliwe dla zdrowia. Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski zdecydował o zdjęciu z trzydziestu ośmiu z nich tajemnicy kontrolerskiej i ujawnieniu ich nazw.
Narkotyki i bakterie w suplementach
NIK opublikował raport dotyczący krajowego rynku suplementów diety. Wynika z niego, że bezpieczeństwo suplementów diety w Polsce nie jest wystarczające – oceniono, że organy państwowe odpowiedzialne za bezpieczeństwo stosowania takich produktów działały nierzetelnie, skrytykowano też m.in. nadzór nad jakością zdrowotną suplementów.
To nie wszystko. Kontrola wykazała, że w niektórych suplementach znajdowały się bakterie chorobotwórcze, a nawet narkotyki.
Wyniki raportu przerażają tym bardziej, że Polacy masowo łykają suplementy diety, traktując je nieraz jako substytut witamin z pożywienia lub produkty lecznicze, które mogą pomóc w danych schorzeniach. Szacuje się, że w pierwszym półroczu 2015 roku wydaliśmy w Polsce 1,54 mld zł na suplementy (kupionych zostało 94,5 mln opakowań suplementów). Eksperci są zdania, że tendencja rosnąca w tym zakresie sprawi, że rynek suplementów diety będzie w latach 2017-2020 rozwijał się w tempie ok. 8% rocznie.
Jak wybrać suplement, który naprawdę działa?
Szkodliwe suplementy
Zakwestionowana przez NIK lista suplementów zawiera 38 produktów. Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski zdecydował o zdjęciu z nich tajemnicy kontrolerskiej i ujawnieniu ich nazw. Oto one:
1. Orange Triad
2. Orange Triad + Green
3. Complete sleep
4. 5-HTP - kapsułki
5. Arnold Iron Dream
6. Creation
7. Candida Clear
8. Black Walnut Hulls
9. Holistic UltraBalans
10. Animal Pump
11. Kapsułki Flatol
12. Sinulan Junior Gardło
13. CROSTREC PRE -W-BOX
14. AMIXTM MyoCell® 5 Phase
15. Diaval Caps
16. Potassium nitrate
17. Tropinol XP
18. Compete! (smak: tangy tangerine, fruit punch slam, lemon drop)
19. Amino pump
20. Mex M-Test pro
21. Xtreme Detonator
22. Pre Shock
23. Beta stim
24. Platinum Multivitamin
25. Cyclin GF
26. NO-Bomb
27. IHS TECHNOLOGY BS BURN SHAPE 2.0 FAT BURNER
28. Plusssz Care Dzień Bez nerwów - tabletka do połykania
29. Plusssz Care Dzień Bez nerwów - tabletka musująca
30. Wobenzyn N
31. Multi-Enzyme Formula
32. Mango Peach Powder
33. B52+
34. Animal cuts - szaszetki
35. Animal m-Stak
36. Animal Pack
37. Black Bombs
38. Duo Lactil
Badania laboratoryjne suplementów diety zlecone przez NIK wykazały, że wiele suplementów nie wykazuje cech deklarowanych przez producentów, a zdarzają się też po prostu szkodliwe dla zdrowia. W sprzedaży, w tym internetowej, ale także w sklepach stacjonarnych i aptekach, obok rzetelnych preparatów znajdowały się suplementy diety zafałszowane zawierające np. bakterie chorobotwórcze, substancje zakazane z listy psychoaktywnych, czy stymulanty podobne strukturalnie do amfetaminy, czyli działające jak narkotyki. NIK zwraca także uwagę na problem oszukańczych praktyk, jakie stosują producenci i dystrybutorzy, którzy - kreując popyt - reklamują nierzadko suplementy jako równoważne produktom leczniczym. NIK wskazuje, że dzieje się to przy biernej postawie organów państwa i ostrzega, że taki stan może rodzić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia konsumentów
– tak brzmi najnowsze oświadczenie Najwyższej Izby Kontroli po analizach tego segmentu rynku.
Co powinien mieć w składzie dobry suplement wspomagający odchudzanie?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!