Jest wiele produktów, które chociaż uważane są powszechnie za zdrowe, mogą powodować dolegliwości trawienne. Wrzesień i październik to sezon zbierania winogron. Te słodkie i zdrowe owoce u niektórych osób po zjedzeniu wywołują skutki uboczne, w tym biegunkę.
Spis treści:
- Właściwości winogron
- Dlaczego winogrona mogą powodować biegunkę?
- Nie tylko biegunka po zjedzeniu winogron
- Co zastosować na biegunkę po winogronach?
Cenne właściwości winogron
Winogrona warto jeść, ponieważ są wyjątkowo zdrowe. Mają w sobie bioaktywne składniki, które działają przeciwutleniająco, takie jak resweratrol, antocyjany, kwasy fenolowe i proantocyjanidyny. Związki zawarte w winogronach hamują podział komórek rakowych, powstawanie zakrzepów krwi i obniżają poziom "złego" cholesterolu.
W owocach znajdują się też witaminy C, A, K i z grupy B. A dzięki zawartości błonnika i dużej ilości wody, owoce te nawadniają organizm i wspomagają procesy trawienne.
Ze względu na to, że winogrona mają sporo cukru (w podobnych ilościach glukozy i fruktozy), nie należy ich jeść bez ograniczeń. Szczególnie powinni uważać cukrzycy. Chociaż trzeba podkreślić, że według badań jedzenie 3 porcji tygodniowo jabłek, borówek lub winogron, obniża ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Chroni też układ krążenia.
Dlaczego winogrona mogą powodować biegunkę?
Winogrona mają zestaw składników, który działa łagodnie przeczyszczająco. To wysoka zawartość fruktozy, błonnika i kwasów organicznych sprawia, że jelita pracują szybciej i możemy mieć biegunkę po zjedzeniu winogron. Niektóre osoby są bardziej wrażliwe na ich przeczyszczające właściwości. Z drugiej strony dzięki tym właściwościom winogrona są polecane na zaparcia.
Jeśli po zjedzeniu winogron, pojawiła się silna biegunka, to może być to spowodowane zatruciem pokarmowym z powodu niedokładnego umycia owoców. Mycie owoców i warzyw przed spożyciem to podstawa zapobiegania nie tylko zatruciu, ale też zakażeniu pasożytami. W takim przypadku oprócz biegunki mogą pojawić się inne objawy: wymioty, bóle brzucha, podwyższona temperatura i złe samopoczucie. Objawy zatrucia ustępują na ogół w ciągu 1-3 dni.
Nie tylko biegunka po zjedzeniu winogron
Oprócz biegunki po zjedzeniu dużej ilości winogron mogą wystąpić inne skutki uboczne, np. nudności, niestrawność, bóle głowy, suchość w ustach. Warto też pamiętać, że zdarzają się przypadki reakcji alergicznej po zjedzeniu tych owoców.
Co zastosować na biegunkę po winogronach?
Jeśli dokucza nam biegunka po winogronach, to z pewnością wkrótce ustąpi. Jednak jak przy każdej biegunce, należy pamiętać o uzupełnianiu płynów. Dobrym pomysłem jest pozostanie w domu i odpoczynek do czasu ustąpienia objawów. W łagodzeniu rozwolnienia po winogronach pomocne będą domowe sposoby na biegunkę:
- rozgotowany ryż,
- marchwianka (przepis na marchwiankę),
- napary z szałwii, mięty lub cząbru.
Można też wypróbować preparaty o działaniu powlekającym błonę śluzowa jelit i zmniejszającym ilość wypróżnień, np. Smecta lub Tasectan.
Jeśli winogrona powodują u nas rozwolnienie, lepiej w przyszłości zamiast nich wybrać np. borówki lub jagody – owoce również bogate w resweratrol, silny przeciwutleniacz, którego winogrona są głównym źródłem.
Czytaj także:
Co jeść i pić przy biegunce?
Biegunka jak woda? (+ 6 spraw, na które warto zwrócić uwagę w WC) [Porady]
Biegunka po antybiotyku - przyczyny, objawy i leczenie biegunki poantybiotykowej
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!