Biegunka po winogronach? Po ich zjedzeniu mogą pojawiać się problemy trawienne

biegunka po winogronach fot. Adobe Stock, nolonely
Winogrona są bardzo zdrowymi owocami wyróżniającymi się silnym potencjałem przeciwutleniającym. Zjedzenie ich w dużej ilości może jednak powodować biegunkę, niestrawność i inne objawy. Na biegunkę po winogronach wystarczą domowe środki zaradcze. Ważne jest zwłaszcza w przypadku dzieci uzupełnianie płynów, aby zapobiec odwodnieniu.
/ 17.09.2022 05:18
biegunka po winogronach fot. Adobe Stock, nolonely

Jest wiele produktów, które chociaż uważane są powszechnie za zdrowe, mogą powodować dolegliwości trawienne. Wrzesień i październik to sezon zbierania winogron. Te słodkie i zdrowe owoce u niektórych osób po zjedzeniu wywołują skutki uboczne, w tym biegunkę

Spis treści:

  1. Właściwości winogron
  2. Dlaczego winogrona mogą powodować biegunkę?
  3. Nie tylko biegunka po zjedzeniu winogron
  4. Co zastosować na biegunkę po winogronach?

Cenne właściwości winogron

Winogrona warto jeść, ponieważ są wyjątkowo zdrowe. Mają w sobie bioaktywne składniki, które działają przeciwutleniająco, takie jak resweratrolantocyjany, kwasy fenolowe i proantocyjanidyny. Związki zawarte w winogronach hamują podział komórek rakowych, powstawanie zakrzepów krwi i obniżają poziom "złego" cholesterolu.

W owocach znajdują się też witaminy C, A, K i z grupy B. A dzięki zawartości błonnika i dużej ilości wody, owoce te nawadniają organizm i wspomagają procesy trawienne 

Ze względu na to, że winogrona mają sporo cukru (w podobnych ilościach glukozy i fruktozy), nie należy ich jeść bez ograniczeń. Szczególnie powinni uważać cukrzycy. Chociaż trzeba podkreślić, że według badań jedzenie 3 porcji tygodniowo jabłek, borówek lub winogron, obniża ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Chroni też układ krążenia.  

Dlaczego winogrona mogą powodować biegunkę?

Winogrona mają zestaw składników, który działa łagodnie przeczyszczająco. To wysoka zawartość fruktozy, błonnika i kwasów organicznych sprawia, że jelita pracują szybciej i możemy mieć biegunkę po zjedzeniu winogron. Niektóre osoby są bardziej wrażliwe na ich przeczyszczające właściwości. Z drugiej strony dzięki tym właściwościom winogrona są polecane na zaparcia

Jeśli po zjedzeniu winogron, pojawiła się silna biegunka, to może być to spowodowane zatruciem pokarmowym z powodu niedokładnego umycia owoców. Mycie owoców i warzyw przed spożyciem to podstawa zapobiegania nie tylko zatruciu, ale też zakażeniu pasożytami. W takim przypadku oprócz biegunki mogą pojawić się inne objawy: wymioty, bóle brzucha, podwyższona temperatura i złe samopoczucie. Objawy zatrucia ustępują na ogół w ciągu 1-3 dni.

Nie tylko biegunka po zjedzeniu winogron

Oprócz biegunki po zjedzeniu dużej ilości winogron mogą wystąpić inne skutki uboczne, np. nudności, niestrawność, bóle głowy, suchość w ustach. Warto też pamiętać, że zdarzają się przypadki reakcji alergicznej po zjedzeniu tych owoców. 

Co zastosować na biegunkę po winogronach?

Jeśli dokucza nam biegunka po winogronach, to z pewnością wkrótce ustąpi. Jednak jak przy każdej biegunce, należy pamiętać o uzupełnianiu płynów. Dobrym pomysłem jest pozostanie w domu i odpoczynek do czasu ustąpienia objawów. W łagodzeniu rozwolnienia po winogronach pomocne będą domowe sposoby na biegunkę

Można też wypróbować preparaty o działaniu powlekającym błonę śluzowa jelit i zmniejszającym ilość wypróżnień, np. Smecta lub Tasectan.

Jeśli winogrona powodują u nas rozwolnienie, lepiej w przyszłości zamiast nich wybrać np. borówki lub jagody – owoce również bogate w resweratrol, silny przeciwutleniacz, którego winogrona są głównym źródłem. 

Czytaj także:
Co jeść i pić przy biegunce?
Biegunka jak woda? (+ 6 spraw, na które warto zwrócić uwagę w WC) [Porady]
Biegunka po antybiotyku - przyczyny, objawy i leczenie biegunki poantybiotykowej

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA