Borówka amerykańska a zaparcia. Czy jedzenie borówek pomaga na problemy z wypróżnianiem?

borówka amerykańska a zaparcia fot. Adobe Stock, natapetrovich
Borówki amerykańskie to owoce bogate w błonnik, wodę i antyoksydanty. To sprawia, że działają korzystnie na jelita. Jedzenie borówek amerykańskich może ułatwiać wypróżnianie przy zaparciach, jednak ważne jest, jak je zjadamy.
/ 28.06.2022 06:13
borówka amerykańska a zaparcia fot. Adobe Stock, natapetrovich

Spis treści:

  1. Borówka amerykańska – właściwości zdrowotne
  2. Borówka amerykańska a zaparcia – czy pomaga?
  3. Borówka amerykańska na zaparcia – jak stosować?

Borówka amerykańska – właściwości zdrowotne

Borówki amerykańskie przyćmiewają inne owoce w rankingach zdrowotnych. Według Aggregate Nutrient Density Index – wskaźnika określającego gęstość wartości odżywczej – borówki są w czołówce wśród owoców. Wysoka zawartość przeciwutleniaczy, w tym witaminy A i C oraz flawonoidów (takich jak kwercetyna i antocyjany) sprawiają, że borówki mają mnóstwo korzystnych dla naszego zdrowia właściwości. Przeciwutleniacze zawarte w borówkach amerykańskich działają: 

  • przeciwnowotworowo,
  • przeciwzapalnie,
  • przeciwdrobnoustrojowo,
  • poprawiają odporność,
  • poprawiają pracę układu krążenia.

Badania dowodzą, że regularne spożywanie borówek pomaga regulować ciśnienie krwi, obniża poziom złego cholesterolu i zapobiega stwardnieniu tętnic. Aby zmniejszyć ryzyko chorób serca o 15%, wystarczy jeść dziennie 150 g borówek amerykańskich – przeczytamy w piśmie „American Journal of Clinical Nutrition”.

Jedzenie borówek wspomaga leczenie infekcji dróg moczowych i usprawnia pracę mózgu, poprawia pamięć i kondycję skóry, a także chroni wzrok. Składniki bioaktywne borówek pomagają również w regeneracji mięśni po treningach. Za włączenie borówki amerykańskiej do codziennego jadłospisu nasz organizm może nam tylko podziękować. Do tego borówki są pożywnymi owocami, ponieważ zawierają dużo błonnika.

Borówki amerykańskie nie są bardzo kaloryczne – 57 kcal w 100 g. Mają też niski indeks glikemiczny (55 IG), co oznacza, że nie podnoszą gwałtownie cukru w organizmie. Według badań ich regularne jedzenie może nawet zapobiegać cukrzycy.

Borówka amerykańska a zaparcia – czy pomaga?

Ze względu na dużą zawartość błonnika (2,4 g w 100 g, głównie błonnika nierozpuszczalnego) oraz wody (84%), borówki amerykańskie można jeść w przypadku zaparć. Ich spożywanie przyspiesza perystaltykę jelit, poprawia konsystencję stolca i zwiększa jego objętość. Borówki wspomagają odbudowę mikroflory jelit, dzięki czemu układ trawienny lepiej pracuje. Dodatkowo antocyjany zawarte w borówkach, nadające ciemną barwę owocom, hamują wchłanianie szkodliwych związków w jelitach i zapobiegają stanom zapalnym.

Ale uwaga. Zjedzenie borówek w nadmiarze, zbyt małe spożycie wody w ciągu dnia lub jedzenie suszonych borówek, mogą zadziałać odwrotnie i spowodować zatwardzenie. Wówczas dojdzie do zagęszczenia treści jelitowej i może pojawić się kłopot z wypróżnianiem.

Zjedzenie zbyt dużej ilości borówek może też wywołać biegunkę. Jeśli  po zjedzeniu borówek pojawiło się rozwolnienie, to może też świadczyć o alergii na ten owoc (szczególnie jeśli wystąpiły inne objawy, np. wysypka, bóle brzucha, nudności) lub jego nietolerancji. 

Przeczytaj: Kto nie może jeść borówek?

Borówka amerykańska na zaparcia – jak stosować?

Na zaparcia najlepiej jeść garść świeżych borówek amerykańskich. Przy tym trzeba pamiętać o regularnym piciu wody. W przypadku tendencji do zaparć, najlepsze efekty daje regularne jedzenie borówek. Borówki mogą być pomocne przy biegunkach. Polecane są w takich przypadkach suszone borówki. Pozytywnie na jelita działają też inne owoce jagodowe, takie jak czarne jagody, truskawki i jeżyny.

Źródła:
Aggregate Nutrient Density Index or ANDI, www.mklibrary.com/aggregate-nutrient-density-index-andi/#Fruit
USDA, fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/171711/nutrients

Czytaj także:
Czy jagody pomagają na zaparcia?
9 najpotężniejszych właściwości borówek amerykańskich. Poprawiają pamięć, opóźniają starzenie i nie tylko
Poprawiają wrażliwość na insulinę i obniżają cukier. Borówki amerykańskie to superfood dla cukrzyków
Jagody leśne i borówki amerykańskie - właściwości zdrowotne

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA