Cholesterol a dieta - jak naturalnie obniżyć cholesterol, jadłospis, przepisy

Cholesterol a dieta - jak naturalnie obniżyć cholesterol, jadłospis, przepisy fot. Fotolia
Czy wiesz, że osoby, w których diecie brakuje tego składnika ważą średnio o 4,5 kg więcej, niż ludzie, którzy jadają go pod dostatkiem? A badania pokazały także, że częściej borykają się z nadmiarem złego cholesterolu. Warto to zmienić, bo produkt ten jest tani i ogólnie dostępny. Być może masz go nawet teraz w domu. Sprawdź!
Diana Ożarowska-Sady / 28.11.2017 04:30
Cholesterol a dieta - jak naturalnie obniżyć cholesterol, jadłospis, przepisy fot. Fotolia

O czym mowa? O błonniku - w tym szczególnie aktywnej jego wersji zawierającej beta-glukany. Gdzie szukać tego składnika i jak stosować? Według ekspertów ze światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nasz codzienny jadłospis powinien dostarczać 20–40 g włókna pokarmowego. Tymczasem większość z nas zjada go najwyżej 15 g. Jak to zmienić? Na początek sięgnij po otręby!


3 sposoby na poprawienie jadłospisu

Jeśli planujesz posiłek, który nie zawiera błonnika (np. bazuje na mięsie lub rybach) – pół godziny wcześniej zjedz 3 łyżki otrąb (to dawka dzienna), np. wymieszanych z jogurtem.

  • Możesz ewentualnie wsypać 3 łyżki otrąb do zupy czy sosu (to je zagęści).
  • Otręby to także doskonała propozycja na drugie śniadanie czy podwieczorek – warto je dodawać do muesli, przygotować tak, jak owsiankę, czy zmieszać z sokiem lub musem owocowym.

Zrób sobie w dużym słoiku mieszankę otrąb – w równych proporcjach pszennych, żytnich i owsianych (potem będziesz po prostu odmierzać po 3 łyżki dziennie).

Masz delikatny żołądek, albo chodzi ci głównie o zbicie nadwyżki cholesterolu? W takim razie postaw na same otręby owsiane (także 3 łyżki dziennie). Używaj ich również wtedy, gdy chodzi ci o zagęszczenie potrawy. Pamiętaj jednak, by każdy otrębowy posiłek popić szklanką wody.

Dlaczego to działa?

Gdy błonnik trafia do żołądka, wchłania wodę (dlatego właśnie trzeba go popijać!) i wielokrotnie zwiększa swoją objętość. Czujesz się wtedy najedzona i nie sięgasz już po dokładkę. Sytość utrzymuje się nawet przez parę godzin, a to dlatego, że włókno roślinne nie jest trawione. Po prostu razem z pozostałą treścią pokarmową przesuwa się do jelit. W efekcie błonnik usprawnia przemianę materii, a także ogranicza przyswajanie pochodzących z jedzenia tłuszczów - stąd jego antycholesterolowe działanie. Na tym nie koniec, bowiem zawarty m.in w produktach pełnoziarnistych beta-glukan dodatkowo obniża cholesterol.

Beta-glukan to rodzaj rozpuszczalnego błonnika, w który szczególnie obfituje owies. Badania potwierdziły, że wprowadzenie go do diety (np. pod postacią otrąb) już w ciągu 40 dni może obniżyć cholesterol całkowity o ok. 15 procent!
Oczywiście nie samymi otrębami człowiek żyje. Jeśli więc chcesz zredukować lub utrzymać wagę oraz poprawić poziom cholesterolu:

  • tak komponuj posiłki, by połowę niemal każdego z nich stanowiły warzywa (i nie chodzi tu o ziemniaki!)
  • codziennie jadaj po 2–3 kromki razowca lub grahama i szklankę (ilość po po ugotowaniu) razowego makaronu, brązowego ryżu lub kaszy (np. gryczanej);
  • na deser wybieraj jeden spory świeży owoc, miseczkę drobnych lub garstkę suszonych (większa ilość jest zbyt kaloryczna).

20 produktów obfitujących w błonnik

Wszystkie wymienione niżej składniki zawierają sporo włókna pokarmowego (podajemy jego ilość w 100 g danego artykułu). W czołówce rankingu są oczywiście otręby, jednak chcąc sobie zapewnić odpowiednią ilość błonnika a także jego różnorodność, warto
sięgać także po inne składniki.

  1. otręby pszenne 42,4 g
  2. otręby żytnie 39 g
  3. otręby owsiane 17,5 g
  4. fasola czerwona 25 g
  5. fasola biała 15,7 g
  6. suszone morele 10,3 g
  7. muesli z rodzynek i orzechów 9,7 g
  8. płatki jęczmienne 9,6 g
  9. ryż brązowy 8,7 g
  10. suszone daktyle 8,7 g
  11. porzeczki czarne 7,9 g
  12. porzeczki czerwone 7,7 g
  13. płatki owsiane 6,9 g
  14. maliny  6,7 g
  15. kasza jęczmienna perłowa 6,2 g
  16. chleb żytni pełnoziarnisty 6,1 g
  17. kasza gryczana 5,9 g
  18. bób 5,8 g
  19. grahamka 5,4 g
  20. brukselka 5,4 g

Te produkty także obniżają poziom cholesterolu!

Najzdrowsza na świecie  – regulująca ciśnienie krwi i poziom cholesterolu dieta DASH

Jaki poziom cholesterolu jest bezpieczny?
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA