Wiele osób twierdzi, że nie lubi tańczyć, w rzeczywistości jednak nie o umiejętności tańczenia mowa. Kryje się pod tym często lęk przed byciem spontanicznym, skrępowanie, obawa przed ujawnieniem swoich emocji.
Taniec porusza nie tylko ciało
Muzyka wyzwala emocje, a ruch je uzewnętrznia. Dlatego taniec jest nie tylko świetną formą rozrywki, ale również terapii. Taniec porusza i ciało, i ducha.
Co to jest choreoterapia?
Choreoterapia polega na pracy z ciałem. Jest subtelnym połączeniem dobroczynnego wpływu muzyki oraz ruchu zarówno na ciało jak i na psychikę. Jedno nieodłącznie wiąże się z drugim.
Muzyka wyzwala ekspresję i ruch, umożliwia spontaniczne wyrażanie emocji poprzez ruchy i gesty. Niweluje napięcia ciała i przełamuje barierę psychiczną.
W czym pomaga choreoterapia?
- Choreoterapia przede wszystkim zmniejsza napięcie psychiczne i fizyczne. Dlatego jest to świetna forma terapii w przypadku zaburzeń psychosomatycznych, stanów lękowych czy depresyjnych.
- Choreoterapia podnosi poczucie własnej wartości. Taniec wyzwala zmysłowość, wiele pacjentek tańcząc uczy się swojej kobiecości. Podobnie dzieje się w przypadku choreoterapii – odblokowują się tłumione uczucia, przełamuje się wstyd, skrepowanie. Łatwiej w ten sposób wyrazić siebie. Najpierw poprzez ruch, później również poprzez asertywnie wyrażane opinie, mówienie o swoich przeżyciach, emocjach.
- Choreoterapia uczy akceptacji siebie – swojej cielesności, swoich ograniczeń.
- Taniec zwiększa samoświadomość. Wpływa nie tylko na lepszą świadomość swojego ciała, ale również na zachowanie równowagi emocjonalnej. Zajęcia z choreoterapii pomagają lepiej poznać siebie i swoje reakcje. Pomagają również lepiej określać swoje własne granice – współpracować z innymi, odkrywać bezpieczną dla siebie bliskość, zdobywać zaufanie.
Jak wyglądają zajęcia z choreoterapii?
Zajęcia z choreoterapii mogą mieć różny charakter. Z reguły łączą elementy tańca, pracy z ciałem, spontanicznej zabawy, tańca do określonego motywu. Spotkania odbywają się w grupie kilkunastu osobowej, a trwają około 1-2 godzin.
Polecamy: Psychoterapia na scenie
Kiedy warto zdecydować się na choreoterapię?
Jakakolwiek forma psychoterapii jest pomocna w leczeniu zaburzeń psychicznych, pokonywaniu własnych ograniczeń czy przełamywania skutków nadmiernego stresu. Sama choreoterapia natomiast jest szczególnie polecana dla osób, które:
- Przeżywają różnego rodzaju trudności i frustracje, a trudno odnaleźć jest im ich konkretną przyczynę;
- Pragną przełamać nieśmiałość i lęk w kontaktach społecznych;
- Przeżywają silne napięcia i stres, pragną nauczyć się skutecznej relaksacji;
- Cierpią na zaburzenia psychosomatyczne, stany lękowe i depresyjne.
Polecamy: Jak efektywnie odpocząć?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!