Czy konwalia majowa ma właściwości lecznicze?

W maju i czerwcu w lasach na terenie całej Polski pojawi się konwalia majowa. Roślina ta znana jest ze swoich pięknie pachnących kwiatów. Jednak wygląd i zapach to nie jedyne jej walory – okazuje się, że konwalia może nie tylko zdobić, ale i leczyć. Jakie właściwości lecznicze ma konwalia? W jakich schorzeniach można ją stosować? Komu jest polecana?
/ 07.05.2013 15:33

Konwalia majowa (inaczej konwalia leśna lub lanuszka) jest byliną z rodziny liliowatych. Roślina ta ma białe, pięknie pachnące kwiatostany, które zakwitają w maju i czerwcu. Konwalia występuje w krajach Europy i Azji Środkowej. Gatunek ten objęty jest częściową ochroną gatunkową.  Zbiór surowca zielarskiego jest ograniczony prawnie, jednak dozwala się zbieranie niewielkiej ilości do celów leczniczych. Aby zapobiec nadmiernej eksploatacji dzikich populacji konwalii, wprowadza się ją również do uprawy. Nie należy więc obawiać się kupowania tych kwiatów od ulicznych sprzedawców, gdyż nie koniecznie zostały uzyskane w sposób niezgodny z prawem.

Właściwości lecznicze konwalii majowej

Niewiele osób wie, że konwalia jest bardzo silnym lekiem stosowanym w chorobach serca kwiaty i liście konwalii zawierają cenne glikozydy nasercowe (najwięcej jest ich w kwiatach najmniej w liściach). Związki te  są wyjątkowe, ponieważ nie wiążą się z białkami osocza, a przez to są szybciej wydalane z organizmu i nie kumulują się. Stosuje się je przy leczeniu dławicy piersiowej, arytmii i niewydolności serca. Regulują czynności narządu, ciśnienie tętnicze krwi, a także łagodzą kołatanie serca i zwalniają zbyt szybki puls. Wyciągi z konwalii wchodzą w skład wielu popularnych leków nasercowych: Cardiol, Cardiol C, Kelicardina, Neocardina, Guttae Cardiaceae, Convalatoxinum, Cardiosan, Convafort. Wywary z ziela konwalii mają również delikatne działanie moczopędne, uspokajające oraz pomagają w bólach reumatycznych. Z tego powodu preparaty z konwalią poleca się głównie osobom starszym i kobietom w okresie menopauzy.

Działania niepożądane konwalii majowej

Należy jednak pamiętać, że konwalia jest rośliną silnie trującą. Spożycie już kilku jagód (a nawet wypicie wody w wazonu, w którym stały te kwiaty) może poskutkować poważnym zatruciem, a nawet śmiercią. Decyzji o leczeniu tą rośliną nie można podejmować samodzielnie – konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Terapia powinna przebiegać pod ścisłą kontrolą specjalisty, który ustali odpowiednią dawkę leku, dlatego też przestrzega się przed przygotowywaniem domowych naparów i nalewek z konwalii, ponieważ są bardzo nietrwałe, a co ważniejsze – łatwo przekroczyć dozwoloną dawkę.

Warto sięgać jedynie po gotowe preparaty dostępne w aptekach. Nieznaczne przedawkowanie nie daje wyraźnych objawów, jednak przy znacznym przedawkowaniu mogą pojawić się zaburzenia rytmu serca, nudności, biegunki i wymioty.

Zobacz także: Dobroczynne działanie ziół - vademecum

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA