Spis treści:
- Morwa biała – właściwości lecznicze
- Czy morwa biała jest szkodliwa?
- Jaka dawka morwy białej jest bezpieczna?
Morwa biała – właściwości lecznicze
Morwa biała to roślina pochodząca z Chin. Owoce morwy białej są jadalne, mają różne kolory: od białego, przez różowy, po ciemnofioletowy. Można jeść je surowe, zrobić z nich sok lub przetwory. Podobnie jak liście stanowią składnik suplementów, w tym syropów lub mieszanek ziołowych.
Morwa biała jest stosowana w celach leczniczych od dawna. Ceniona jest przede wszystkim za to, że stabilizuje poziom glukozy we krwi i zmniejsza wchłanianie cukru. Nie dziwi więc fakt, że jest polecana w diecie osób z cukrzycą typu 2 (dalej przeczytasz o możliwym zagrożeniu) oraz na odchudzanie.
W badaniach wyciągi z morwy białej wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwlękowe i rozluźniające mięśnie. Morwa biała usuwa wolne rodniki i zapobiega uszkodzeniom wywołanym przez stres oksydacyjny, co jest zasługą dużego udziału antyoksydantów.
W medycynie naturalnej morwa biała jest polecana na:
- bezsenność,
- cukrzycę typu 2,
- miażdżycę,
- nowotwory,
- infekcje,
- mokry kaszel,
- gorączkę,
- zapalenie stawów,
- choroby neurodegeneracyjne,
- obrzęki przy cukrzycy i chorobach układu moczowego.
Roślina wyróżnia się przede wszystkim bogatym zasobem składników przeciwutleniających (najwyższe stężenie występuje w liściach i korzeniach), ale nie tylko to zasługuje na uwagę.
Liście morwy białej zawierają:
- flawonoidy (w tym kwercetynę),
- witaminę C,
- beta-karoten,
- żelazo,
- cynk,
- wapń,
- fosfor,
- magnez.
Owoce morwy białej także są źródłem cennych związków, z których można wyróżnić duże stężenie potasu i antocyjanów.
Czy morwa biała jest szkodliwa?
Standaryzowany ekstrakt z liści morwy białej jest uznany przez Agencję ds. Żywności i Leków za „ogólnie bezpieczny”. Badania toksyczności ekstraktu z morwy białej również nie wykazały, aby związki zawarte w tej roślinie działały toksycznie. Jednak po podaniu dużych dawek u myszy zauważono obniżoną czujność, apatię i zaburzenia poruszania się. Należy też dodać, że wyizolowany z liści morwy związek o nazwie chalkon posiada średnie działanie cytotoksyczne. Ilość w roślinie nie jest jednak na tyle znaczna, by powodować problemy zdrowotne u człowieka.
Morwa biała w niektórych przypadkach może być szkodliwa. Z dużą ostrożnością roślinę powinny stosować osoby chore na cukrzycę, które przyjmują insulinę, ponieważ spożywanie rośliny może prowadzić do nadmiernego i groźnego obniżenia poziomu cukru we krwi.
Morwa biała może wchodzić w interakcje z innymi lekami, np. benzodiazepinami, barbituranami, lekami przeciwdepresyjnymi oraz obniżającymi cholesterol, a także lekami stosowanymi na dnę moczanową.
Zazwyczaj ludzie nie zgłaszają dolegliwości po zjedzeniu morwy. Jednak w rzadkich przypadkach roślina może powodować działania niepożądane:
- biegunki,
- wzdęcia,
- zaparcia,
- zawroty głowy,
- reakcje uczuleniowe u osób nadwrażliwych na jej składniki.
Nie wiadomo, jak morwa biała wpływa na kobiety ciężarne oraz karmiące, dlatego niektórzy specjaliści odradzają stosowanie tej rośliny w tym czasie.
Jaka dawka morwy białej jest bezpieczna?
W leczeniu cukrzycy lub wysokiego cholesterolu stosuje się 1 g proszku z liści morwy 3 razy dziennie. Morwa biała jest uważana za ogólnie bezpieczną dla ludzi, jeśli sproszkowane liście są przyjmowane doustnie do 5 tygodni. Istnieje nadal zbyt mało doniesień na temat długotrwałego stosowania morwy białej, aby można było określić dopuszczalną dawkę.
Źródła:
White Mulberry, Drugs.com,
White Mulberry, Rxlist.com,
U.S. Food and Drug Administration, FDA.
Czytaj także:
Czy kurkuma szkodzi nerkom? Poznaj właściwości i skutki uboczne tej wyjątkowej przyprawy
Czy można jeść surową cukinię?
Trujące owoce cisu – co zrobić w przypadku połknięcia?
Surowy czosnek szkodzi – właściwości i skutki uboczne czosnku
Nalewka z kwiatów czarnego bzu – czy jest trująca? Jak ją zrobić, by nie szkodziła?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!