Szałwia lekarska (Salvia officinalis) to popularna roślina lecznicza, która jest szeroko stosowana na wiele dolegliwości, m.in. takie jak stany zapalne gardła i jamy ustnej, choroby układu pokarmowego czy bóle menstruacyjne. Często szałwia jest przyjmowana doustnie w formie naparów. Chociaż powszechnie uznawana jest za bezpieczną dla zdrowia roślinę zielną, to warto wiedzieć, że szałwii nie można stosować w nadmiarze - jest wówczas szkodliwa.
Spis treści:
- Czy można pić szałwię codziennie?
- Skutki uboczne picia szałwii
- Picie naparów z szałwii - zalecane dawkowanie
Czy można pić szałwię codziennie?
Nie zaleca się picia szałwii codziennie przez dłuższy czas, ponieważ roślina zawiera tujon, który może być trujący. Badania na zwierzętach i ludziach dowodzą, że tujon może wywierać działanie neurotoksyczne wchodząc w interakcję z receptorem kwasu γ-aminomasłowego A, co prowadzi do pobudzenia, a nawet wystąpienia napadu drgawek. W związku z tym Europejska Agencja Leków zaleciły dzienne maksymalne spożycie tujonu w dawce wynoszącej 6 mg. Przypadki zatrucia szałwią są bardzo rzadkie i dotyczą spożycia nadmiernej ilości lub stosowania przez długi czas.
W badaniach obserwuje się różne problemy zdrowotne związane ze spożyciem szałwii w większych ilościach, m.in. zwiększone ryzyko nadciśnienia, zaburzenia elektrolitowe i nieprawidłową pracę serca. Zalecane są więc ostrożność i umiar.
Skutki uboczne picia szałwii
Skutki uboczne związane z piciem naparów z szałwii to zwykle:
- niepokój,
- drażliwość,
- ból głowy,
- zawroty głowy,
- dolegliwości trawienne,
- wysypka przypominająca trądzik.
Jeżeli odczuwasz objawy zatrucia herbatą szałwiową, przerwij kurację i skonsultuj się z lekarzem.
Nasilenie skutków ubocznych picia naparów z szałwii jest zależne od przyjętej dawki, wieku i stanu zdrowia. Zwykle normalnie nie dochodzi do przedawkowania, a źródła medyczne podają jako przykład osoby, które wskutek choroby psychicznej zjadły toksyczną ilość rośliny. Na podstawie obserwacji naukowcy wskazują, że ilość ok 15 g liści szałwii stosowana przez dłuższy czas może prowadzić do wystąpienia ciężkich objawów zatrucia.
Gdy dojdzie do spożycia dużych ilości szałwii, mogą rozwinąć się bardziej nasilone działania niepożądane, jak np.:
- wymioty,
- biegunka,
- ślinienie się,
- nadciśnienie tętnicze,
- tachykardia,
- zawroty głowy,
- uderzenia gorąca,
- sinica.
Warto podkreślić, że małe dzieci są bardziej narażone na szkodliwość tej rośliny. Produkty na bazie szałwii należy trzymać od nich z daleka, gdyż mogą powodować napady padaczkowe.
Olejek szałwiowy zawiera dobrze znane substancje drgawkowe, takie jak tujon, kamfora i cyneol w różnych proporcjach. Rodzice powinni zostać poinformowani o zaletach i wadach tych nieprzetestowanych środków, które są przedstawiane jako alternatywa dla medycyny konwencjonalnej
- przeczytamy w badaniu na łamach naukowego pisma Pediatric Neurology.
Picie naparów z szałwii - zalecane dawkowanie
Za bezpieczną dawkę naparu z szałwii uznaje się od 1 do 3 filiżanek herbaty dziennie stosowanej maksymalnie przez kilka tygodni. Po tym czasie zalecane jest zrobienie przynajmniej tygodniowej przerwy. Jeśli masz w planach przyjmowanie suplementów z ekstraktem z szałwii, obowiązkowo stosuj się do zaleceń producenta.
Szałwii lekarskiej w ogóle nie powinny pić kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz chorzy na padaczkę. Dobrą alternatywą jest szałwia hiszpańska, która ma podobny skład, ale bez zawartości tujonu, co czyni ją bardziej odpowiednią dla osób zaniepokojonych potencjalną szkodliwością szałwii lekarskiej.
Źródła:
Mohsen Hamidpour, Rafie Hamidpour, Soheila Hamidpour, Mina Shahlari, Chemistry, Pharmacology, and Medicinal Property of Sage (Salvia) to Prevent and Cure Illnesses such as Obesity, Diabetes, Depression, Dementia, Lupus, Autism, Heart Disease, and Cancer, Journal of Traditional and Complementary Medicine, https://doi.org/10.4103/2225-4110.130373,
Halicioglu O, Astarcioglu G, Yaprak I, Aydinlioglu H. Toxicity of Salvia officinalis in a newborn and a child: an alarming report. Pediatr Neurol. 2011 Oct;45(4):259-60. doi: 10.1016/j.pediatrneurol.2011.05.012. PMID: 21907890,
Rapino A, Ceccuzzi G, Perna B, DE Giorgio R, Guarino M. Acute Toxicity by Salvia Officinalis: A Rare Cause of Intestinal Sub-Occlusion. Curr Health Sci J. 2023 Jul-Sep;49(3):429-433. doi: 10.12865/CHSJ.49.03.17. Epub 2023 Sep 30. PMID: 38314208; PMCID: PMC10832869.
Czytaj także:
9 domowych sposobów na chrypkę
Zioła bezpieczne i niewskazane w ciąży. Rumianek, mięta, bazylia, lubczyk i inne zioła w czasie ciąży
Uważaj na te zioła stosowane u dzieci. Mogą powodować groźne skutki uboczne
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!