Spis treści:
Owoc kaki – jakie ma właściwości
Kaki (inaczej persymona) to jadalny, słodki owoc tropikalny, produkowany głównie w Chinach (stamtąd pochodzi 70–75% światowej produkcji). Dojrzały owoc kaki ma miękką konsystencję, przypominającą ugotowaną dynię. Jest pokryty cienką skórką. Niedojrzały owoc ma gorzkawy smak, co wynika z wysokiej zawartości garbników.
Owoc kaki składa się głównie z wody, która stanowi 80%, w dużej mierze także z węglowodanów. Ale co ważniejsze, posiada liczne związki o prozdrowotnych właściwościach.
Owoc kaki zawiera:
- składniki mineralne, w tym głównie potas, magnez, żelazo, cynk, miedź i mangan oraz wapń,
- sporo błonnika pokarmowego,
- kwas askorbinowy, czyli witaminę C,
- duże ilości przeciwutleniaczy: katechin, karotenoidów, antocyjanidynów,
- garbniki.
Owocom kaki przypisuje się przede wszystkim działanie antyoksydacyjne, polegające na minimalizowaniu uszkodzeń wywołanych stresem oksydacyjnym, oraz przeciwmiażdżycowe. Potencjał antyoksydacyjny ukryty w owocach kaki może odpowiadać za jego właściwości przeciwnowotworowe i przeciwstarzeniowe.
Jedno z badań dowiodło, że persymony zawierają dwa razy więcej błonnika niż jabłka, a także więcej przeciwutleniaczy i składników mineralnych. To sugeruje, że regularne jedzenie kaki jest korzystniejsze dla zdrowia niż regularne jedzenie jabłek. Kaki skuteczniej zapobiega miażdżycy, chorobom serca, zawałom i udarom mózgu, niż bardziej nam znane jabłka – informują naukowcy na łamach „Journal of Agricultural and Food Chemistry”.
Czy owoc kaki jest szkodliwy?
Owoc kaki, ogólnie rzecz ujmując, nie jest szkodliwy. Jest uważany za produkt bezpieczny i zdrowy, zawierający wiele cennych składników. Jednak należy pamiętać, że występuje w nim dość spora zawartość cukru: 12,5 g na 100 g produktu. Dlatego na kaki powinny uważać osoby z cukrzycą lub zagrożone tą chorobą. Kaki ma więcej cukru niż takie owoce jak jabłko, brzoskwinia, gruszka czy pomarańcza. Minusem może być też fakt, że w kaki przeważa sacharoza, czyli to co znajduje się w naszych cukierniczkach. W dalszej kolejności występują inne cukry: glukoza i fruktoza.
Jak jeść kaki
Kaki należy kupować w momencie, kiedy owoc jest dojrzały. Wtedy smakuje najlepiej. Jeśli kupimy niedojrzały owoc, będzie w smaku gorzki, a jego konsystencja będzie dość twarda. Ale nic straconego. Owoc można pozostawić na kilka dni w papierowej torbie, aby dojrzał.
Jeśli kupujemy owoc dojrzały, to powinniśmy go zjeść jak najszybciej, ponieważ szybko się psuje. Najlepiej kupować owoce z liśćmi.
Przed spożyciem kaki, liście należy oderwać, a owoc obrać ze skóry. Następnie wystarczy pokroić i zjeść surowy. Kaki sprawdza się też jako materiał na marmolady, dżemy i inne przetwory.
Źródła:
A Persimmon A Day Could Be Better For Your Heart Than An Apple, Science Daily, www.sciencedaily.com/releases/2001/02/010202073923.htm,
Masood Sadiq Butt i inni, Persimmon (Diospyros kaki) fruit: hidden phytochemicals and health claims, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4817420.
Czytaj także:
Zatrucie grzybami – objawy, zapobieganie i pierwsza pomoc
Czy pestki dzikiej róży są trujące?
Nalewka z kwiatów czarnego bzu – czy jest trująca? Jak ją zrobić, by nie szkodziła?
Trujące owoce cisu – co zrobić w przypadku połknięcia?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!