Łupież to choroba owłosionej skóry głowy, charakteryzująca się złuszczaniem naskórka u nasady włosów. Nie ma objawów stanu zapalnego, może pojawiać się u osób zarówno z suchą, jak i tłustą skórą. Łupieżowi może towarzyszyć mniejszy lub większy łojotok, a niekiedy również swędzenie skóry. Za przyczynę choroby uznaje się grzyba drożdżopodobnego z gatunku Malassezia (dawniej nazywanego Pityrosporum). Do walki z łupieżem stosuje się preparaty lecznicze, wspomagająco można wypróbować domowe sposoby na bazie naturalnych substancji. Bardzo ważne są też codzienne nawyki.
Spis treści:
Domowe preparaty na łupież
Wśród domowych sposobów na łupież wymienia się wiele naturalnych produktów, które mamy często na wyciągnięcie ręki, a które mogą zwalczyć problem skóry głowy, to:
- oliwa,
- olej kokosowy,
- ocet,
- pokrzywa,
- tymianek,
- cytryna,
- jogurt,
- jajko,
- olejki: rycynowy, miętowy, z bergamotki, czosnkowy, z drzewa herbacianego lub trawy cytrynowej.
Oto trzy wybrane domowe preparaty na łupież:
Napar z tymianku działa grzybobójczo
Czubatą łyżeczkę tymianku należy zalać szklanką wrzątku i zaparzać 10 minut. Przestudzić i wmasować w skórę głowy po umyciu. Nie spłukiwać. Stosować po każdym myciu.
Maseczka z oliwy nawilża wysuszoną skórę głowy
Dwie łyżki oliwy należy podgrzać (powinna być ciepła, ale nie gorąca!) i wmasować w skórę głowy. Pozostawić na 20 minut, a potem wyczesać włosy gęstą szczotką. Następnie dokładnie umyć. Suszyć chłodnym strumieniem powietrza. Zaleca się stosowanie maseczki 1-2 razy w tygodniu.
Cytryna pomoże przy łupieżu tłustym
Zabieg trzeba zacząć od umycia i osuszenia włosów ręcznikiem. Następnie wetrzeć w skórę głowy sok z połowy cytryny i zostawić na 15 minut. Spłukać chłodną wodą. Stosować codziennie przez 2 tygodnie.
Uwaga: domowe sposoby leczenia, choć czasem mogą pomóc pozbyć się problemu, nie zawsze są w stanie wyleczyć przyczynę łupieżu. Dlatego wszystkie nasilające się i nieprzemijające problemy skórne (także łupież, często traktowany jako niegroźny defekt kosmetyczny) warto skonsultować z dermatologiem.
Jak pozbyć się łupieżu?
Aby pozbyć się łupieżu, należy stosować się do kilku zasad:
- ograniczać stosowanie lakierów i innych kosmetyków obciążających skórę głowy, a także zabiegi koloryzacyjne,
- ograniczać stosowanie lokówek, suszarek czy wałków,
- dokładnie spłukiwać szampon z włosów,
- myć włosy co 1-2 dni,
- unikać zimnego i suchego powietrza,
- ograniczać stres, który sprzyja łojotokowi skóry i nasileniu łupieżu,
- pomocne może być eksponowanie skóry na chwilowe działanie promieni słonecznych (ale nie za długie, bo nadmiar może sprzyjać nasileniu objawów)
Jeżeli nie stosujemy się do tych zasad, sprzyjamy rozwojowi łupieżu. Warto pamiętać, że problem ze skórą głowy nasilają nie tylko nieodpowiednie zabiegi kosmetyczne, ale też stres, zima i niektóre zaburzenia endokrynologiczne (np. nadmierna produkcja androgenów).
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 14.06.2018
Źródło: Na podstawie artykułu z magazynu "Vita"
Więcej na podobny temat:
Czy łupież jest niebezpieczny dla włosów?
Łupież – jakie choroby może sygnalizować?
Jak pozbyć się łupieżu - 9 skutecznych sposobów na łupież
Jak odróżnić łupież od łuszczycy?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!