Domowe sposoby na opryszczkę fot. Adobe Stock

Domowe sposoby na opryszczkę - tanie, sprawdzone i ogólnodostępne

Domowe sposoby na opryszczkę wargową wysuszają zmianę, łagodzą i odkażają. Pasta do zębów, aspiryna czy olejki eteryczne sprawią, że opryszczka szybciej się zagoi.
/ 14.04.2020 06:16
Domowe sposoby na opryszczkę fot. Adobe Stock

Domowe sposoby na opryszczkę wargową są uzupełnieniem maści przeciwwirusowych, które kupimy w każdej aptece. Przyspieszają leczenie i sprawiają, że opryszczka jest mniej bolesna. Jeśli na twoich ustach wystąpią drobne, zlewające się pęcherzyki wypełnione płynem, to oznacza, że uaktywnił się u ciebie wirus opryszczki (łac. Herpes simplex virus). Dolegliwość potocznie nazywana jest też "zimnem".

Domowe sposoby na opryszczkę

Wirusem Herpes simlex bardzo łatwo można się zarazić. Na szczęście większość domowych sposobów na opryszczkę jest tania, ogólnodostępna i łatwa w przygotowaniu.

Pasta do zębów na opryszczkę

To chyba najpopularniejszy domowy sposób na opryszczkę. Zawarty w paście do zębów fluor wysusza zmianę skórną i sprawia, że szybciej się goi. Opryszczkę należy smarować pastą kilka razy dziennie. Nie poleca się stosować tego sposobu u dzieci.

Papka z aspiryny lub polopiryny na opryszczkę

Tabletkę należy rozgnieść i pomieszać z wodą. Tak przygotowaną papkę kilka razy dziennie nakłada się na zmianę skórną. Działa przeciwzapalnie i skraca przebieg opryszczki.

Soda oczyszczona na opryszczkę

Ma działanie wysuszające. Papkę przygotujemy tak samo, jak z aspiryny - sodę mieszamy z wodą i kilka razy dziennie nakładamy na opryszczkę. 

Cytryna na opryszczkę

Opryszczkę spryskać można również kilkoma kroplami cytryny. Działa antyseptycznie i przyspiesza gojenie. Dobrym pomysłem jest również przykładanie do ust plasterka cytryny.

Aloes na opryszczkę

Aloes znany jest ze swoich właściwości łagodzących. Opryszczkę można przemywać tonikiem z aloesu, nałożyć żel aloesowy lub przykładać miąższ na zmianę skórną. Aloes łagodzi przebieg opryszczki.

Olejki eteryczne na opryszczkę

Z wirusem opryszczki dobrze radzi sobie olejek z drzewa herbacianego. Ma działanie przeciwwirusowe i odkażające. Olej można zastosować bezpośrednio na zmianę skórną lub dodać go do ulubionego kremu i w tej formie nałożyć na opryszczkę.

Czosnek, cebula i miód na opryszczkę

To produkty, po które sięgamy głównie w trakcie przeziębienia. Warto stosować je również w walce z opryszczką. Mikstura ze startego czosnku i cebuli uzupełniona odrobiną miodu działa przeciwzapalnie i regeneracyjnie

Domowe sposoby na opryszczkę – kiedy stosować?

Wyżej wymienione domowe sposoby na opryszczkę wargową są bezpieczne, mogą je stosować nawet kobiety w ciąży i karmiące. Najlepiej po naturalne sposoby na zimno sięgać jak najwcześniej  od razu, gdy pojawią się pęcherzyki.

Wysiew zmian zwykle poprzedza uczucie pieczenia i mrowienia na wardze. Następnie pojawia się zaczerwienienie i pęcherze. Kilka dni później zmiany zaczynają wysychać i goić się. Domowe sposoby na opryszczkę przyspieszają ten proces.

Jeśli problem się powtarza, należy zgłosić się do lekarza, bo może być konieczne nie tylko leczenie miejscowe (w postaci maści nakładanej na wargę), ale leczenie ogólne preparatem przeciwwirusowym. 

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 13.12.2019

Przeczytaj więcej na temat infekcji wirusowych:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!