Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum L.), zwany zielem świętojańskim to jedno z wyjątkowo silnie działających ziół stosowanych w ziołolecznictwie.
Jeśli czujesz przygnębienie, niechęć do życia, czujesz, że wpadasz w depresję, sięgnij po dziurawiec.
Dziurawiec zwyczajny był już wykorzystywany w czasach Hipokratesa na przełomie V i IV wieku. p.n.e., a Paracelsus, słynny szwajcarski lekarz żyjący w XVI wieku pisał o dziurawcu jako "arnice dla nerwów".
Powód? Ta wieloletnia i bardzo popularna w Europie roślina zielna o wzniesionej do 60 cm łodydze i liściach, które pod światło wyglądają jak podziurawione (stąd jej nazwa), to wyjątkowo skuteczny środek wspomagający leczenie wielu chorób, w tym depresji.
3 sposoby, jak wykorzystać dziurawiec dla zdrowia
Co zawiera dziurawiec zwyczajny?
Ziele dziurawca, którego kwiatostany zbiera się i suszy na początku kwietnia, zawiera przede wszystkim wiele składników uspakajających i bakteriobójczych:
- czerwony barwnik zwany hyperycyną
- pseudohypericynę
- flawonoidy (rutynę i kwercytynę)
- hiperozyd
- bakteriobójcze garbniki
- witaminy A i C
- olejek eteryczny
Dziurawiec na depresję
Dziurawiec ma bardzo szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej w postaci:
- ziół do zaparzania (jest też składnikiem różnych mieszanek ziołowych)
- nalewki
- tabletek
Najczęściej:
- dziurawiec zmniejsza objawy łagodnej depresji (hamuje rozkład neurotransmiterów i monoaminooksydazy w mózgu, działa jako inhibitor serotoniny)
- na bezsenność
- do łagodzenia lekkiej migreny
Poza tym ziele dziurawca stosuje się w schorzeniach układu pokarmowego (np. zaburzeniach trawienia i chorobach wątroby), ponieważ:
- pobudza tworzenie i wydzielanie żółci
- pobudza trawienie
- rozkurcza mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i dróg żółciowych
Poza tym:
- działa przeciwzapalnie i dezynfekcyjne
- wspomaga gojenie ran
- służy do płukania gardła
Przeciwwskazania do stosowania dziurawca zwyczajnego
Ale uwaga!!!!
Dziurawiec wchodzi w interakcje z innymi lekami, jest też zdolny do "wybierania" tych leków z komórek. Zwiększa bowiem aktywność glikoproteiny P, która nie dopuszcza do kumulacji różnych składników w organizmie i doprowadza do ich usuwania z komórek.
Dziurawiec zwiększa też aktywność enzymów wątrobowych, m.in. cytochromu P-450, co przyspiesza metabolizm niektórych substancji, a tym samym zmniejsza ich absorbcję w organizmie.
Należą do nich m.in:
- preparaty z żelazem
- leki przeciwdziałające arytmii
- blokery kanałów wapniowych
- statyny
- opioidy
- glikokortykosteroidy
- a także z kofeiną
Niestety, mechanizmy tych reakcji nie są dość dokładnie przebadane, dlatego na wszelki wypadek lepiej nie łączyć terapii dziurawcem z leczeniem innymi preparatami.
Poza tym, jeśli chcemy użyć dziurawca pospolitego do łagodzenia dolegliwości przewodu pokarmowego, należy sporządzać napary wodne. Z kolei wyciągi oleiste najlepiej stosować na rany, ponieważ jej składniki hydrofilne działają ściągająco.
Dziurawca nie powinny też stosować osoby:
- z jasną karnacją oraz problemami skórnymi, ponieważ hiperycyna wchodzi w niepożądane reakcje ze światłem i ma działanie fotosensybilizujące
- zażywające leki przeciwdepresyjne (np. MAOI oraz SSRI), ponieważ może dojść do groźnego dla życia zespołu serotoninowego związanego ze zbyt dużą ilością serotoniny w mózgu (dochodzi wówczas m.in. do pobudzenia, halucynacji, wzrostu ciśnienia tętniczego,drgawek, śpiączki a nawet śmierci)
- stosujące suplementację trypotofanem i 5-HTP
Szczególnie z terapii dziurawcem powinny zrezygnować osoby po przeszczepach, ponieważ zażywanie go z cyklosporyną A lub takrolimusem zmniejsza ich stężenie we krwi i może prowadzić do odrzucenia przeszczepu.
Dziurawiec a leki antykoncepcyjne
Nie zaleca się też łączenia dziurawca z doustnymi lekami antykoncepcyjnymi, ponieważ substancje zawarte w zielu obniżają stężenie estrogenów i zmniejszają skuteczność tych preparatów. W efekcie może więc dojść do zapłodnienia.
Interakcje z innymi lekami mogą występować nawet dwa tygodnie po zakończeniu terapii preparatami z dziurawcem pospolitym.
Chcesz poznać więcej szczegółów na temat zastosowania dziurawca zwyczajnego w medycynie naturalnej?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!