Jak działa halogenerator?
Halogenerator to urządzenie, które mieli sól kamienną, w efekcie czego powstaje z niej aerozol. Wdychanie aerozolu solnego ma dobroczynne działanie na nasz układ oddechowy. Jak działa halogenerator i gdzie się go używa?

- Platforma edukacyjna Haloterapia.info

fot. Fotolia
Czym jest halogenerator?
Istotą inhalacji w haloterapii jest oddychanie powietrzem bogatym w aerozol solny. Kolebką haloterapii w tej formie jest XIX-wieczna Wieliczka, gdzie suchy aerozol solny był wytwarzany naturalnie przez pracujących w kopalni górników.
Dziś atmosferę czynnej kopalni soli możemy wytworzyć tylko i wyłącznie stosując generator aerozolu solnego, popularnie zwany halogeneratorem.
Urządzenia wytwarzające suchy aerozol solny są uważane za najnowsze osiągnięcie w dziedzinie wytwarzania aerozoli solnych. Poprzednie rozwiązania opierały się o wytwarzanie wilgotnego aerozolu z roztworów solankowych. Powstały w ten sposób aerozol nie jest bakteriobójczy, przez co może być stosowany jedynie w inhalacjach indywidualnych z uwagi na ryzyko wzajemnego zarażania się pacjentów.
Suchy aerozol solny ma właściwości bakteriobójcze, co pozwala na stosowanie go w inhalacjach grupowych.
100% zawartości NaCl w suchym aerozolu solnym pozwala na stosowanie go w bardzo małych dawkach, co wyklucza możliwość pojawienia się bronchospazmu, który często obserwowany jest u pacjentów przy inhalacjach wilgotnym aerozolem.
Jak działa halogenerator?
Zasada działania halogeneratora polega na mechanicznym mieleniu soli kamiennej. W wyniku mocnego mechanicznego oddziaływania na kryształy soli powstaje aerozol o wielkości cząstek 0,5-5 mikronów, co pozwala na dotarcie ich do najgłębszych części układu oddechowego. Sterowanie ilością wytwarzanego aerozolu jest możliwe przy pomocy mikroprocesora.
Aerozol dostarczany jest w sposób ciągły, co jest istotne z uwagi na to, że mikrocząsteczki utrzymują najwyższą aktywność przez ok. 100 sekund od momentu rozdrobnienia w generatorze.
Zobacz też: Skąd się wzięła haloterapia?
Gdzie używa się halogeneratorów?
Halogenerator instalowany jest w pomieszczeniu sąsiadującym z pomieszczeniem haloterapii. W ścianie, do której przymocowany jest halogenerator, znajduje się otwór, przez który wdmuchiwany jest aerozol. Suchy aerozol solny miesza się z powietrzem, wypełniając pomieszczenie do inhalacji wysokodyspersyjnym aerozolem, imitując atmosferę czynnej kopalni soli.
Niezwykle ważnym elementem dla równomiernej dystrybucji aerozolu w całym pomieszczeniu jest sprawna wentylacja. Pomieszczenia haloterapii powinny być wentylowane zgodnie z kierunkiem przepływu powietrza od halogeneratora do wyrzutu powietrza, co zapewnia równomierny rozkład aerozolu.
Polskie groty solne
W ostatnich latach w Polsce powstało wiele tzw. „grot solnych”, w których zastosowano pokrycie ścian solą. Kruchy czy cegły solne nie są źródłem aerozolu solnego, co wynika z podstawowych praw fizyki.
Informacje, że pokryte solą ściany lub podłoga samoczynnie wytwarzają aerozol solny, możemy włożyć między bajki, jest to bowiem fizycznie niemożliwe.
W celu odtworzenia atmosfery czynnej kopalni soli powstały generatory aerozolu solnego. Na świecie istnieje tylko kilka firm produkujących halogeneratory, w tym jedna w Polsce, kolebce haloterapii. Generatory aerozolu solnego mają wszechstronne zastosowanie w wielu obiektach użyteczności publicznej. Oprócz naziemnych grot solnych oraz sanatoriów, halogeneratory stosowane są także w obiektach spa i odnowy biologicznej, przedszkolach, salach fitness, salach do ćwiczeń jogi itp.
Zobacz też: Na jakie schorzenia pomaga haloterapia?