Jakie właściwości lecznicze mają kwiaty lipy?

Przyjemnie pachnące kwiaty lipy zakwitają na przełomie czerwca i lipca. Piękny zapach nie jest ich jedynym walorem – mają cenne dla naszego zdrowia właściwości lecznicze. Ich dobroczynne działanie pomaga w wielu problemach zdrowotnych. W jakich schorzeniach stosować preparaty z kwiatów lipy? Czy ich stosowanie jest bezpieczne?
/ 25.06.2013 14:08

Lipa jest drzewem należącym do rodziny lipowatych. Pospolicie występuje w strefach klimatu umiarkowanego na półkuli północnej. Surowcem leczniczym są charakterystycznie pachnące kwiatostany, które zakwitają na przełomie czerwca i lipca. W Europie występują dwa gatunki lipy: drobnolistna i szerokolistna. Kwiaty obu gatunków mają zbliżone właściwości lecznicze. Zbiera się je razem z przysadkami już w czasie kwitnienia, podczas gorącej i suchej pogody.

Jakie substancje znajdują się w kwiatach lipy?

Kwiaty lipy zawierają cenne flawonoidy, olejki eteryczne i związki śluzowe. W aptekach dostępne są gotowe herbatki i preparaty z lipą, ale łatwo możemy przygotować domowe napary z ususzonych kwiatów. Surowiec należy suszyć w warunkach naturalnych, w suchym przewiewnym miejscu lub na specjalnej suszarce w temperaturze nie wyższej niż 35 stopni Celsjusza.

Działanie przeciwzapalne

Swoje łagodne właściwości przeciwzapalne lipa zawdzięcza obecności związków śluzowych. Związki te wykazują działanie osłaniające, powlekające, ochronne i zmiękczające. Dzięki temu łagodzą bóle gardła i silny kaszel.Gorące napary z kwiatów lipy powinno się pijać w trakcie przeziębienia, w stanach gorączkowych, anginie, zapaleniu gardła, krtani i oskrzeli. Podobne działanie do naparów z  lipy ma miód lipowy.

Działanie napotne i moczopędne

Napary z lipy stosuje się także jako środek napotny w chorobach, którym towarzyszy podwyższona temperatura. Napary te zwiększają ilość wydzielanego potu, przyspieszają wydalanie toksyn z organizmu i poprawiają perspirację skóry (oddychanie). Ich działanie polega na pobudzeniu gruczołów potowych w skórze oraz zwiększeniu ich wrażliwości na bodźce przekazywane przez zakończenia nerwowe. Działanie napotne ma również gorąca kąpiel z dodatkiem suszonych kwiatów lipy szerokolistnej.

Swoje moczopędne działanie kwiaty lipy zawdzięczają obecności olejków eterycznych, w skład których wchodzą związki działające drażniąco na kanaliki nerkowe. Pobudzenie nerek skutkuje zwiększeniem ilości produkowanego moczu.

Zobacz także: Czarnuszka siewna – zapomniany specyfik

Działanie przeciwskurczowe

Olejki eteryczne zawarte w kwiatach lipy delikatnie łagodzą napięcie mięśni gładkich oraz pobudzają wydzielanie soków żołądkowych. Zwiększają także przepływ żółci do dwunastnicy, tym samym zmniejszając prawdopodobieństwo powstawania kamieni na woreczku żółciowym (pęcherzyku żółciowym). Ułatwiają trawienie pokarmu i wydalanie niestrawionych resztek z organizmu. Wyciągi z lipy drobnolistnej przyniosą ulgę w niestrawności i nudnościach.

Działanie uspokajające i nasenne

Napary z kwiatów lipy mają dobroczynny wpływ na skołatane nerwy – zmniejszają napięcie, łagodzą stany nadmiernego pobudzenia, pomagają w zmęczeniu długotrwałym wysiłkiem umysłowym. Ze względu na bardzo delikatne działanie poleca się go dzieciom i osobom starszym.

Olejki eteryczne obecne w kwiatach pomagają w problemach z zasypianiem. W walce z bezsennością najlepsze są napary z lipy dodawane do gorącej kąpieli. Na rynku dostępne są również poduszki wypełnione mieszanką ziół nasennych, w tym także kwiatów lipy.

Czy preparaty z lipą są bezpieczne?

Nie ma szczególnych przeciwwskazań do stosowania preparatów z kwiatów lipy. Jednakże ze względu na nieustalone skutki uboczne nie powinniśmy podawać ich małym dzieciom. Musimy pamiętać, że kuracja kwiatami lipy ma jedynie charakter dodatkowy, nie może zastąpić konwencjonalnej terapii. Jeżeli objawy choroby pomimo stosowania lipowych preparatów nie ustępują, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Polecamy: Czy konwalia majowa ma właściwości lecznicze?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!