Spis treści:
- Kwiat lipy – właściwości i zastosowanie
- Jak zbierać i przechowywać kwiaty lipy?
- Jak przygotować napar z kwiatu lipy?
- Czy preparaty z kwiatem lipą są bezpieczne?
- Przeciwwskazania do stosowania kwiatu lipy
Kwiat lipy – właściwości lecznicze i zastosowanie
Lipa jest drzewem należącym do rodziny lipowatych. Pospolicie występuje w strefach klimatu umiarkowanego na półkuli północnej. Surowcem leczniczym są charakterystycznie pachnące kwiatostany, które zakwitają na przełomie czerwca i lipca. W Europie występują dwa gatunki lipy: drobnolistna i szerokolistna. Kwiaty obu gatunków mają zbliżone właściwości lecznicze. Zbiera się je razem z przysadkami już w czasie kwitnienia.
Kwiaty lipy w celach zdrowotnych mogą być stosowane w różnych formach, jako:
- napar do picia,
- syrop z kwiatów lipy,
- miód lipowy,
- nalewka z kwiatów lipy,
- kompresy z kwiatów lipy,
- kąpiel z dodatkiem kwiatów lipy,
- inhalacja,
- płukanka do gardła.
Jakie substancje znajdują się w kwiatach lipy?
Kwiaty lipy zawierają cenne składniki:
- flawonoidy (np. rutyna, kwercetyna, hiperozyd),
- olejki eteryczne (np. terpeny, cytronelol, eugenol i inne),
- związki śluzowe,
- aminokwasy,
- saponiny,
- składniki mineralne,
- taniny,
- tokoferol,
- triterpeny.
Kwiat lipy a działanie napotne i moczopędne
Kwiaty lipy są najczęściej wykorzystywane jako środek napotny wspomagający leczenie przeziębienia i grypy. Napary z lipy zwiększają ilość wydzielanego potu, przyspieszają wydalanie toksyn z organizmu i poprawiają perspirację skóry (oddychanie). Ich działanie polega na pobudzeniu gruczołów potowych w skórze oraz zwiększeniu ich wrażliwości na bodźce przekazywane przez zakończenia nerwowe. Działanie napotne ma również kąpiel z dodatkiem suszonych kwiatów lipy szerokolistnej.
Swoje moczopędne działanie kwiaty lipy zawdzięczają obecności olejków eterycznych, w skład których wchodzą związki działające drażniąco na kanaliki nerkowe. Pobudzenie nerek skutkuje zwiększeniem ilości produkowanego moczu.
Kwiat lipy na przeziębienie
Kwiaty lipy polecane są w celu łagodzenia objawów przeziębienia i zmniejszania suchego kaszlu. Mają łagodne właściwości przeciwzapalne, co jest zasługą obecności wielu związków, w tym flawonoidów, śluzów i olejków eterycznych. Związki śluzowe wykazują działanie osłaniające, powlekające, ochronne i zmiękczające. Dzięki temu łagodzą bóle gardła i silny kaszel. Ciepłe napary z kwiatów lipy powinno się pijać w trakcie przeziębienia, w stanach gorączkowych, anginie, zapaleniu gardła, krtani i oskrzeli. Podobne działanie do naparów z lipy ma miód lipowy.
Sprawdź: Domowe sposoby na przeziębienie oraz domowe sposoby na gorączkę
Działanie przeciwskurczowe kwiatu lipy
Olejki eteryczne zawarte w kwiatach lipy delikatnie łagodzą napięcie mięśni gładkich oraz pobudzają wydzielanie soków żołądkowych. Zwiększają także przepływ żółci do dwunastnicy, tym samym zmniejszając prawdopodobieństwo powstawania kamieni na woreczku żółciowym (pęcherzyku żółciowym). Ułatwiają trawienie pokarmu i wydalanie niestrawionych resztek z organizmu. Wyciągi z lipy drobnolistnej przyniosą ulgę w niestrawności i nudnościach.
Działanie uspokajające i nasenne kwiatu lipy
Napary z kwiatów lipy mają dobroczynny wpływ na skołatane nerwy – zmniejszają napięcie, łagodzą stany nadmiernego pobudzenia, pomagają w zmęczeniu długotrwałym wysiłkiem umysłowym. Ze względu na bardzo delikatne działanie poleca się go dzieciom i osobom starszym.
Olejki eteryczne obecne w kwiatach pomagają w problemach z zasypianiem. W walce z bezsennością najlepsze są napary z lipy dodawane do gorącej kąpieli. Na rynku dostępne są również poduszki wypełnione mieszanką ziół nasennych, w tym także kwiatów lipy.
Oprócz picia lipy w formie naparu, na uspokojenie można stosować ciepłą kąpiel dodatkiem suszonych kwiatów lipy.
Jak zbierać i przechowywać kwiaty lipy?
W aptekach dostępne są gotowe herbatki i preparaty z lipą, ale łatwo możemy przygotować domowe napary z ususzonych kwiatów. Kwiaty lipy należy zbierać wraz z szypułką i podsadką począwszy od momentu, kiedy część kwiatów jest jeszcze w pąkach do zakończenia okresu kwitnienia, podczas gorącej i suchej pogody. Następnie kwiaty należy suszyć w zacienionym, przewiewnym miejscu albo w suszarni w temperaturze do 35°C. Tak powstaje gotowy surowiec leczniczy.
Jak przygotować napar z kwiatu lipy?
Z kwiatów lipy najczęściej przyrządza się lecznicze napary. Oto sposób przygotowania:
- 1-2 łyżeczek suszonych kwiatów lipy zalej szklanką wrzącej wody.
- Pozostaw pod przykryciem na 10-15 minut.
- Po upływie tego czasu przecedź i wypij.
W czasie przeziębienia lub grypy herbatę z lipy można pić nawet 3 razy dziennie. Regularne spożywanie powinno się ograniczać maksymalnie do 2 tygodni bez przerwy.
Czy preparaty z kwiatem lipą są bezpieczne?
Zarówno na pary jak i inne preparaty na bazie kwiatów lipy sporządzone z kwiatów lipy są uważane za bezpieczne i nietoksyczne mogą być stosowane przez dorosłych i dzieci od czwartego roku życia, a także u osób starszych. Naukowcy nie udowodnili, aby kwiaty lipy miały działanie rakotwórcze, genotoksyczne lub szkodliwie wpływały na płód. Musimy też pamiętać, że kuracja kwiatami lipy ma jedynie charakter dodatkowy, nie może zastąpić konwencjonalnej terapii. Jeżeli objawy choroby pomimo stosowania lipowych preparatów nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem.
Przeciwwskazania do stosowania kwiatu lipy
Stosowanie kwiatu lipy jest uważane za bezpieczne, ale istnieje kilka przeciwwskazań. Powinny unikać go alergicy. U niektórych kontakt z lipą wywołuje swędzenie, kichanie, łzawienie oczu i wysypkę. Ze względu na wrażliwość układu pokarmowego małych dzieci należy podchodzić też z dużą ostrożnością do podawania im preparatów z kwiatem lipy. Dobrze jest poradzić się wcześniej pediatry. Z powodu braku wystarczających danych picie naparu z kwiatów lipy nie jest zalecane w czasie ciąży i karmienia piersią. Dodatkowe przeciwwskazania obejmują również pacjentów z chorobami serca lub nerek, ponieważ picie naparu z lipy może obciążyć te organy. Nadużywanie tego naturalnego środka może działań szkodliwie na wzrok i układ nerwowy.
Wykorzystany fragmenty artykułu Wioletty Szkopek, którego treść pierwotnie została opublikowana 25.06.2013.
Czytaj także:
Herbaty na przeziębienie. Najlepsze rozgrzewające napary ziołowe do picia przy infekcji
Rozgrzewające herbaty na długie wieczory. Oto 7 przepisów na pyszną zimową herbatę
Wypocenie choroby to skuteczny babciny sposób na infekcję. Jak zrobić kurację napotną?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!