Marihuana to jeden z narkotyków miękkich, ponieważ nie uzależnia fizycznie. Wykazuje działanie przeciwbólowe, euforyzujące i uspokajające. Jakie są skutki palenia marihuany i czym jest marihuana lecznicza?
Marihuana – narkotyk czy lekarstwo?
Marihuana – skutki palenia
Skutki palenia marihuany zależą od kilku czynników: przede wszystkim od tego, jakiej wielkości są to dawki, w jakim stanie emocjonalnym jest osoba, która ją pali i jakie są jej cechy osobowości. Przyjmuje się, że konopie indyjskie (Cannabis sativa) pobudzają apetyt, rozszerzają oskrzela, rozkurczają mięśnie i zmniejszają ciśnienie śródgałkowe, wprowadzają w stan euforii i uspokajają.
Narkotyk najczęściej pali się w formie papierosów (blantów, jointów, skrętów), w lufkach lub fajkach. Inne postacie konopi to np. haszysz, olej haszyszowy lub THC syntetyczne występujące w formie pastylek lub tabletek.
Osoba będąca pod wpływem marihuany może mieć zaburzony obraz ciała i odczuwać zmianę percepcji czasu oraz odległości, czuć euforię, mieć wyższą samoocenę, cechować się wielomównością i napadowym śmiechem.
Marihuana – czym grozi jej palenie?
THC osłabia pamięć, koordynację wzrokowo-ruchową i koncentrację. U kobiet powoduje zaburzenia miesiączkowania, a u mężczyzn – zaburzenia produkcji testosteronu. Do tego może powodować bóle gardła, astmę i zapalenia oskrzeli.
Wbrew powszechnej opinii marihuana nie jest mniej szkodliwa niż papierosy – kannabinole działają bowiem bardziej drażniąco niż tytoń i zawierają więcej rakotwórczych substancji. Nie do końca wyjaśniono także związek palenia marihuany z zachorowaniem na schizofrenię, ale uważa się, że narkotyk ten toruje drogę do chorób psychicznych.
Marihuana uzależnia fizycznie – po jej odstawieniu pojawia się tzw. zespół amotywacyjny (osłabienie koncentracji oraz pamięci, ograniczenie kontaktów towarzyskich, niechęć do podejmowania aktywności).
Marihuana lecznicza – czym jest?
Marihuana lecznicza (medyczna) to ta sama roślina, którą wykorzystuje się do celów „rekreacyjnych”, ale o innej odmianie i o innych proporcjach składników. W przypadku „rekreacyjnego” używania marihuany wykorzystuje się głównie działanie THC (delta-9-tetrahydrokanabinoid), natomiast w celach leczniczych stosuje się CBD (kanabidiol) z niewielkim dodatkiem THC.
Taka medyczna marihuana działa przeciwbólowo, zmniejsza wymioty, złe samopoczucie i utratę apetytu np. u osób przechodzących chemioterapię. Zmniejsza też spastyczność i ból u osób cierpiących na stwardnienie rozsiane oraz napady padaczkowe u pacjentów cierpiących na padaczkę lekooporną oraz rzadkie zespoły padaczkowe takie jak zespół Lennoxa-Gastauta czy zespół Dravet.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!