Reklama

Jeśli przytrafiło ci się poparzenie, rozejrzyj się dobrze w kuchni, a znajdziesz produkty, które łagodzą bolesne dolegliwości. Jednym z takich środków zaradczych na oparzenia słoneczne jest maślanka. Sprawdzi się też kefir lub zsiadłe mleko. Z domowym leczeniem oparzeń trzeba jednak uważać, bo wybór nieodpowiedniego środka może pogorszyć stan skóry.

Reklama

Spis treści:

  1. Maślanka na poparzenia - właściwości i skuteczność
  2. Maślanka na poparzenia - jak stosować?
  3. Jakie jeszcze produkty łagodzą oparzenia, a czego unikać?

Maślanka na poparzenia - właściwości i skuteczność

Dowody naukowe sugerują, że maślanka może być skutecznym środkiem na oparzenia. Lecznicze właściwości maślanki w przypadku poparzenia są zasługą obecności kwasu mlekowego, probiotyków, ale też niskiej temperatury produktu.

Maślanka przywraca skórze prawidłowe pH, a dobre bakterie przyspieszają gojenie się ran i odbudowę mikroflory. Zawarte w maślance witaminy i białka wspomagają regenerację skóry. Dodatkowo niska temperatura maślanki po wyjęciu z lodówki łagodzi objawy poparzenia: zmniejsza ból, stan zapalny oraz obrzęk.

Jedno z badań, w którym do leczenia poparzenia wykorzystano podobny do maślanki produkt - kefir, dowiodło, że dzięki jego zastosowaniu w miejscu poparzenia pojawiało się więcej fibroblastów, czyli komórek tkanki łącznej biorących udział m.in. w gojeniu się ran i odpowiedzialnych za powstawanie kolagenu i elastyny.

Naukowcy zauważają też, że produkty probiotyczne poprawiają miejscową odporność i zmniejszają stan zapalny, a dzięki temu rana szybciej się goi.

W innym badaniu porównywano efekty leczenia oparzeń kefirem oraz sulfadiazyną srebra (wykorzystywaną jako substancja przeciwbakteryjna w leczeniu oparzeń). Ten pierwszy składnik okazał się nawet skuteczniejszy niż konwencjonalne leczenie preparatem srebra.

Przeczytaj również: Sposoby na oparzenia słoneczne

Maślanka na poparzenia - jak stosować?

Maślankę na poparzenia stosuje się miejscowo na skórę. Wystarczy grubą warstwę chłodnej maślanki nałożyć na oparzenie i zostawić na kilkanaście minut. Można także zanurzyć w maślance sterylny gazik i położyć na zmienione chorobowo miejsca.

Jakie jeszcze domowe produkty łagodzą poparzenia, a czego unikać?

Podstawą w domowym leczeniu poparzeń jest ochłodzenie chorego miejsca oraz usunięcie z niego biżuterii czy fragmentów odzieży, które mogą podrażniać skórę. Chłodzić najlepiej letnią wodą, a nie lodem, który po bezpośrednim kontakcie ze skórą może uszkadzać tkanki. Chłodne kompresy zmniejszają obrzęk i ból w miejscu oparzenia.

Produkty dostępne w wielu domach, które mogą się sprawdzić przy poparzeniu, to m.in.:

  • ogórki (najlepiej świeże i schłodzone),
  • okłady z sody,
  • sok z aloesu,
  • napary z ziół (nagietka, żywokostu, szałwii).
  • płatki owsiane.

Można też zastosować produkty na oparzenia dostępne w aptekach, jak np. UniGel, Help4skin, Termcool, Thermi, Entil Oparzenia. W przypadku oparzeń sięgaj po preparaty z:

  • aloesem,
  • alantoiną,
  • lanoliną,
  • D-pantenolem,
  • jonami srebra,
  • witaminą E.

Uwaga: poparzeń nie smaruj tłuszczem (olejem, masłem, margaryną itp.), ponieważ takie substancje zatrzymują ciepło w skórze, zamiast je uwalniać, a przez to pogłębiają problem. Unikaj też preparatów na bazie alkoholu, z retinolem (witaminą A) oraz witaminą C, ponieważ mogą przesuszać skórę i dodatkowo ją podrażniać.

Źródła:

Songul Cetik Yildiz, Cemil Demir, Adnan Ayhanci, Examination of the effects of kefir on healing factors in a mice burn model infected with E.coli, S.aureus and P.aeruginosa using qRT-PCR, Burns, Volume 49, Issue 2, 2023, doi: 10.1016/j.burns.2022.08.006,

Oryan A, Alemzadeh E, Eskandari MH. Kefir Accelerates Burn Wound Healing Through Inducing Fibroblast Cell Migration In Vitro and Modulating the Expression of IL-1ß, TGF-ß1, and bFGF Genes In Vivo. Probiotics Antimicrob Proteins. 2019 Sep;11(3):874-886. doi: 10.1007/s12602-018-9435-6,

Huseini HF, Rahimzadeh G, Fazeli MR, Mehrazma M, Salehi M. Evaluation of wound healing activities of kefir products. Burns. 2012 Aug;38(5):719-23. doi: 10.1016/j.burns.2011.12.005.
Reklama

Czytaj także:
Poparzenie pokrzywą – jak długo trwa, skutki, leczenie
Maści na oparzenia. Czym smarować poparzenie, a czego unikać?
Objawy udaru słonecznego - sprawdź, jak je rozpoznać

Reklama
Reklama
Reklama
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!