Czy maślanka jest dobra na poparzenia? Oto, jak ją stosować, gdy przesadzimy ze słońcem

maślanka na poparzenie fot. Adobe Stock, Konstantin Aksenov
Maślanka jest jednym ze skutecznych domowych produktów na poparzenia. Sprawdzi się zarówno w przypadku oparzeń słonecznych, jak i łagodnych oparzeń termicznych. Wystarczy nałożyć grubą warstwę maślanki na skórę i zostawić. Skuteczność tego produktu została naukowo udowodniona. Co jeszcze sprawdzi się na poparzenia, a co często mamy pod ręką w domu?
/ 08.05.2023 15:57
maślanka na poparzenie fot. Adobe Stock, Konstantin Aksenov

Jeśli przytrafiło ci się poparzenie, rozejrzyj się dobrze w kuchni, a znajdziesz produkty, które łagodzą bolesne dolegliwości. Jednym z takich środków zaradczych na oparzenia słoneczne jest maślanka. Sprawdzi się też kefir lub zsiadłe mleko. Z domowym leczeniem oparzeń trzeba jednak uważać, bo wybór nieodpowiedniego środka może pogorszyć stan skóry.

Spis treści:

  1. Maślanka na poparzenia - właściwości i skuteczność
  2. Maślanka na poparzenia - jak stosować?
  3. Jakie jeszcze produkty łagodzą oparzenia, a czego unikać?

Maślanka na poparzenia - właściwości i skuteczność

Dowody naukowe sugerują, że maślanka może być skutecznym środkiem na oparzenia. Lecznicze właściwości maślanki w przypadku poparzenia są zasługą obecności kwasu mlekowego, probiotyków, ale też niskiej temperatury produktu.

Maślanka przywraca skórze prawidłowe pH, a dobre bakterie przyspieszają gojenie się ran i odbudowę mikroflory. Zawarte w maślance witaminy i białka wspomagają regenerację skóry. Dodatkowo niska temperatura maślanki po wyjęciu z lodówki łagodzi objawy poparzenia: zmniejsza ból, stan zapalny oraz obrzęk. 

Jedno z badań, w którym do leczenia poparzenia wykorzystano podobny do maślanki produkt - kefir, dowiodło, że dzięki jego zastosowaniu w miejscu poparzenia pojawiało się więcej fibroblastów, czyli komórek tkanki łącznej biorących udział m.in. w gojeniu się ran i odpowiedzialnych za powstawanie kolagenu i elastyny.

Naukowcy zauważają też, że produkty probiotyczne poprawiają miejscową odporność i zmniejszają stan zapalny, a dzięki temu rana szybciej się goi. 

W innym badaniu porównywano efekty leczenia oparzeń kefirem oraz sulfadiazyną srebra (wykorzystywaną jako substancja przeciwbakteryjna w leczeniu oparzeń). Ten pierwszy składnik okazał się nawet skuteczniejszy niż konwencjonalne leczenie preparatem srebra.

Przeczytaj również: Sposoby na oparzenia słoneczne

Maślanka na poparzenia - jak stosować?

Maślankę na poparzenia stosuje się miejscowo na skórę. Wystarczy grubą warstwę chłodnej maślanki nałożyć na oparzenie i zostawić na kilkanaście minut. Można także zanurzyć w maślance sterylny gazik i położyć na zmienione chorobowo miejsca. 

Jakie jeszcze domowe produkty łagodzą poparzenia, a czego unikać?

Podstawą w domowym leczeniu poparzeń jest ochłodzenie chorego miejsca oraz usunięcie z niego biżuterii czy fragmentów odzieży, które mogą podrażniać skórę. Chłodzić najlepiej letnią wodą, a nie lodem, który po bezpośrednim kontakcie ze skórą może uszkadzać tkanki. Chłodne kompresy zmniejszają obrzęk i ból w miejscu oparzenia.

Produkty dostępne w wielu domach, które mogą się sprawdzić przy poparzeniu, to m.in.:

  • ogórki (najlepiej świeże i schłodzone),
  • okłady z sody
  • sok z aloesu,
  • napary z ziół (nagietka, żywokostu, szałwii).
  • płatki owsiane.

Można też zastosować produkty na oparzenia dostępne w aptekach, jak np. UniGel, Help4skin, Termcool, Thermi, Entil Oparzenia. W przypadku oparzeń sięgaj po preparaty z:

  • aloesem,
  • alantoiną,
  • lanoliną,
  • D-pantenolem,
  • jonami srebra, 
  • witaminą E. 

Uwaga: poparzeń nie smaruj tłuszczem (olejem, masłem, margaryną itp.), ponieważ takie substancje zatrzymują ciepło w skórze, zamiast je uwalniać, a przez to pogłębiają problem. Unikaj też preparatów na bazie alkoholu, z retinolem (witaminą A) oraz witaminą C, ponieważ mogą przesuszać skórę i dodatkowo ją podrażniać. 

Źródła:

Songul Cetik Yildiz, Cemil Demir, Adnan Ayhanci, Examination of the effects of kefir on healing factors in a mice burn model infected with E.coli, S.aureus and P.aeruginosa using qRT-PCR, Burns, Volume 49, Issue 2, 2023, doi: 10.1016/j.burns.2022.08.006,

Oryan A, Alemzadeh E, Eskandari MH. Kefir Accelerates Burn Wound Healing Through Inducing Fibroblast Cell Migration In Vitro and Modulating the Expression of IL-1ß, TGF-ß1, and bFGF Genes In Vivo. Probiotics Antimicrob Proteins. 2019 Sep;11(3):874-886. doi: 10.1007/s12602-018-9435-6,

Huseini HF, Rahimzadeh G, Fazeli MR, Mehrazma M, Salehi M. Evaluation of wound healing activities of kefir products. Burns. 2012 Aug;38(5):719-23. doi: 10.1016/j.burns.2011.12.005.

Czytaj także:
Poparzenie pokrzywą – jak długo trwa, skutki, leczenie
Maści na oparzenia. Czym smarować poparzenie, a czego unikać?
Objawy udaru słonecznego - sprawdź, jak je rozpoznać

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA