Nietrzymanie moczu – jakie znasz naturalne metody leczenia?

Zioła zawierają różne aktywne biologiczne substancje, tj.: flawonoidy, alkaloidy, furanokumaryny, glikozydy, terpeny czy antocyjany/ fot. Fotolia
Nietrzymanie moczu, czyli niezdolność do zachowania kontroli nad procesem jego oddawania, jest problemem wielu osób,ale nie każdy wie, że można walczyć z tym problemem naturalnymi metodami. Jak naturopatia, homeopatia, ziołolecznictwo i biofeedback pomagają leczyć nietrzymanie moczu?
Marta Słupska / 22.02.2011 14:50
Zioła zawierają różne aktywne biologiczne substancje, tj.: flawonoidy, alkaloidy, furanokumaryny, glikozydy, terpeny czy antocyjany/ fot. Fotolia

Naturopatia – ogranicz kofeinę!

Warto wyłączyć z diety kawę, herbatę i inne źródła kofeiny – to pomaga w kontrolowaniu samoistnego nietrzymania moczu. Problem związany z przykrym zapachem zmniejsza się dzięki piciu soku z żurawin.

Zobacz też: Jak poradzić sobie z bólem głowy po kawie?

Ziołolecznictwo – wypróbuj wyciąg z ziół!

Zaleca się wyciąg ze skrzypu, słodkiego sumaka lub Huang Chi (chińskiego ziela dostępnego w postaci kapsułek). Picie rozcieńczonego wyciągu z korzeni czerwonej koniczyny pomaga natomiast w razie zakażenia układu moczowego. Zielarze polecają również herbatę lub kapsułki z karłowatki (palmy karłowatej).

Zobacz też: Fitoterapia - czy zioła leczą?

Homeopatia – rozmaitości na nietrzymanie moczu!

Jeśli masz problem z nocnym nietrzymaniem moczu, spróbuj przyjmować co 4-6 godzin belladonnę, a gdy męczy Cię wysiłkowe nietrzymanie moczu – Causticum. Na powiększenie gruczołu krokowego i utrudnienie przepływu moczu przez kamień znajdujący się w pęcherzu poleca się natomiast Gelsemium. Stałe oddawanie moczu kroplami leczy się za pomocą Verbascum Thapus.

Biofeedback – ćwicz mięśnie pęcherza!

Jest to metoda, która ćwiczy mięśnie pęcherza poprzez świadome opóźnianie oddawania moczu. Chodzi o stopniowe wydłużanie okresów między poszczególnymi mikcjami, aż do osiągnięcie prawidłowych przerw.

Zobacz także wyniki testu wkładek NTM TENA Lady Ultra Mini

 

Artykuł został opracowany na podstawie „Domowej Encyklopedii Zdrowia” Reader’s Digest.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA