Spis treści:
- Czym są włókniaki?
- Ocet jabłkowy na włókniaki – jak stosować i czy działa?
- Ocet jabłkowy na włókniaki – bezpieczeństwo
- Inne domowe sposoby na włókniaki
- Jaka najlepiej usunąć włókniaki?
Czym są włókniaki?
Włókniaki (łac. fibroma) to łagodne guzki na skórze zbudowane z tkanki łącznej, które występują powszechnie u ludzi niezależnie od płci. Ich przyczyny nie są do końca poznane, ale wskazuje się, że mogą powstawać w odpowiedzi na uraz, podrażnienie lub ukąszenie owada. Włókniaki nie powodują żadnych objawów, nie swędzą i nie są bolesne.
Włókniaki można podzielić na dwa rodzaje:
- Włókniaki miękkie to pojawiające się pojedynczo lub mnogo (częściej) uszypułowane narośle skórne w kolorze skóry lub brązowe. Mają rozmiary od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Włókniaki miękkie zlokalizowane są na ogół na karku, szyi, pod pachami, w pachwinach. Mogą też pojawić się na skórze głowy, powiekach i tułowiu.
- Włókniaki twarde to pojedyncze mniejsze guzki, które rozwijają się blisko skóry, w kolorze różowym lub brązowym. Są twardsze niż włókniaki miękkie i zazwyczaj pojawiają się na nogach.
Wraz z wiekiem na skórze może pojawiać się więcej włókniaków. Niektóre doniesienia wskazują, że częściej pojawiają się też w trakcie ciąży, u osób otyłych, a także w przypadku cukrzycy lub insulinooporności.
fot. Włókniak miękki na skórze / Adobe Stock, zhikun sun
fot. Włókniak twardy na skórze / Adobe Stock, Leonor
Ocet jabłkowy na włókniaki – jak stosować i czy działa?
W celu usunięcia włókniaków niektórzy polecają miejscowe stosowanie octu jabłkowego. Ocet ma działanie antyseptyczne, wysuszające, ściągające, złuszczające i przeciwzapalne. Zwolennicy metody twierdzą, że aby pozbyć się włókniaka przy pomocy octu, należy to zrobić według tej instrukcji:
- Przemyj skórę wodą z mydłem.
- Następnie nasącz mały wacik octem i przyłóż do narośli omijając zdrową skórę, przyklej plastrem.
- Zdejmij okład po 15-30 minutach.
- Spłucz wodą skórę.
- Powtarzaj zabieg do 3 razy dziennie nawet przez kilka tygodni, aż włókniak wyschnie i odpadnie.
Niestety ocet działa drażniąco na skórę i jego stosowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Ocet jabłkowy na włókniaki – bezpieczeństwo stosowania
Chociaż ocet jabłkowy jest ogólnie bezpieczny, jego niewłaściwe stosowanie może prowadzić do podrażnień i uszkodzenia skóry. Nieprawidłowo używany może powodować zaczerwienienie, pieczenie, podrażnienie i wysypkę. Nie wolno stosować octu na takich obszarach jak okolice oczu, miejsca intymne czy błony śluzowe (również w jamie ustnej). Nie jest to metoda zalecana przez lekarzy. Skuteczność stosowania octu na włókniaki nie została potwierdzona w badaniach naukowych. Aby usunąć zmianę, najlepiej udać się do dermatologa lub chirurga.
Inne domowe sposoby na włókniaki
W internecie można znaleźć liczne informacje na temat zastosowania naturalnych środków na włókniaki, takich jak np. soda na włókniaki albo olejek z drzewa herbacianego. W rzeczywistości takie domowe środki nie mają potwierdzonej skuteczności i mogą być wręcz szkodliwe.
Jak najlepiej usunąć włókniaki?
Włókniaki nie znikają samoistnie, ale jednocześnie nie wymagają leczenia. Chęć ich usunięcia zwykle wynika ze względów estetycznych. Wykonuje się wówczas zwykłe wycięcie zmiany. W ramach leczenia stosowana jest też kriochirurgia (wymrażanie), laseroterapia, elektrochirurgia (usuwanie włókniaka za pomocą prądu elektrycznego). Zabieg usunięcia włókniaka na ogół trwa zaledwie kilka minut i jest bezbolesny (stosowane jest znieczulenie miejscowe). Po usunięciu zmiany na skórze zostaje niewielka blizna.
Czytaj także:
Jak wygląda kurzajka? Można ją pomylić z odciskiem
Domowe sposoby na kurzajki
To domowy i tani sposób na kurzajki. Ale czy na pewno jest bezpieczny?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!