Soda oczyszczona na włókniaki – polecany domowy sposób, ale czy warto go stosować?

soda oczyszczona na włókniaki fot. Adobe Stock, Duangjan
Włókniaki to łagodne narośle skórne, które nie są groźne, lecz czasami zaleca się ich usunięcie. Niektórzy polecają na włókniaki sodę oczyszczoną, która ma działanie ściągające, wysuszające i antyseptyczne. Nakładanie sody na włókniaka przez okres 2-3 tygodni ma pomóc w jego usunięciu. Czy jest to metoda bezpieczna i warto ją stosować?
/ 28.01.2024 05:48
soda oczyszczona na włókniaki fot. Adobe Stock, Duangjan

Spis treści:

  1. Czym są włókniaki?
  2. Soda oczyszczona na włókniaki – jak stosować i czy działa? 
  3. Inne domowe sposoby na włókniaki
  4. Jaka najlepiej usunąć włókniaki?

Czym są włókniaki?

Włókniaki to niezłośliwe nowotwory powstające z tkanki łącznej, które występują powszechnie na skórze. Wyróżnia się włókniaki miękkie oraz włókniaki twarde.

Włókniaki miękkie to pojedyncze, uszypułowane (zwisające ze skóry) narośle w kolorze cielistym lub brązowym. Ich rozmiar wynosi od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. Włókniaki miękkie zlokalizowane są na ogół na szyi, pod pachami, w pachwinach, często znajdują się na skórze głowy, powiekach i tułowiu.

soda na wlókniaki
fot. Włókniak miękki na skórze / Adobe Stock, thaiprayboy

Włókniaki twarde to pojedyncze mniejsze narośle, a właściwie guzki, które rozwijają się blisko skóry. Są twardsze niż włókniaki miękkie i zazwyczaj pojawiają się na nogach. 

Włókniaki niestety samoistnie nie znikają, ale też na ogół nie wymagają leczenia. Są usuwane głównie ze względów estetycznych. Włókniaki miękkie występują powszechnie niezależnie od płci. Może ich przybywać z wiekiem, częściej pojawiają się też w trakcie ciąży, u otyłych, a także osób z cukrzycą lub insulinoopornością.

Soda oczyszczona na włókniaki – jak stosować i czy działa?

W celu usunięcia włókniaków niektórzy polecają stosowanie sody oczyszczonej. Soda ma działanie wysuszające, ściągające, antyseptyczne i przeciwzapalne. Aby pozbyć się włókniaka, należy zrobić papkę z sody i wody albo sody i oleju rycynowego, a następnie nakładać ją kilka razy w ciągu dnia przez okres 2-3 tygodni. Skuteczność stosowania sody na włókniaki nie została jednak potwierdzona w badaniach naukowych. Nie jest to też metoda zalecana przez lekarzy.

Soda ma drażniące działanie na skórę, może powodować zaczerwienienie, wysypkę oraz stan zapalny. Jej wielokrotne nakładanie w jednym miejscu zamiast usunąć włókniaka, może spowodować jego podrażnienie, uszkodzenie skóry i powstanie rany. Szczególnie jest to środek niewskazany, jeśli włókniak jest zlokalizowany w delikatnym miejscu, np. w jamie ustnej. Aby usunąć zmianę, najlepiej udać się do specjalisty.

Inne domowe sposoby na włókniaki

Wśród domowych sposobów na włókniaki wymienia się m.in. zastosowanie octu, ziemniaków albo olejku z drzewa herbacianego. Niektóre z tych środków, zwłaszcza ocet, mogą działać szkodliwie, podrażniać skórę i powodować ból. W rezultacie możemy dorobić się jeszcze większego problemu. Z powodu drażniącego działania ocet na pewno nie jest polecanym środkiem do usunięcia włókniaka.

Jak najlepiej usunąć włókniaki?

Włókniaki najlepiej usuwać u specjalisty: w gabinecie dermatologa, chirurga lub eksperta medycyny estetycznej. Włókniaki usuwa się albo ze względów estetycznych, albo z powodów zdrowotnych. Narośle mogą bowiem rozwinąć się w miejscach narażonych na podrażnienia, np. w jamie ustnej, w obrębie pach, pachwin, na klatce piersiowej lub szyi. 

Metody stosowane w leczeniu włókniaków to:

  • chirurgia,
  • krioterapia, czyli wymrażanie,
  • elektrochirurgia, czyli usuwanie włókniaka za pomocą prądu elektrycznego,
  • laserowe usunięcie włókniaka.

Zabieg likwidacji włókniaka trwa zwykle zaledwie kilka minut i jest bezbolesny. Po usunięciu zostaje niewielka blizna. 

Czytaj także:
Jak wygląda kurzajka? Można ją pomylić z odciskiem
Domowe sposoby na kurzajki
Kurzajka na stopie - rodzaje, jak można się zarazić, leczenie, jak zapobiegać

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA