To domowy i tani sposób na kurzajki. Ale czy na pewno jest bezpieczny?

domowy sposób na kurzajki ocet fot. Adobe Stock, Tetiana Ivanova
Stosowanie octu to jeden z często polecanych domowych sposobów na kurzajki zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Ocet ma właściwości antyseptyczne i ściągające, ale czy faktycznie jest skutecznym i bezpiecznym środkiem na kurzajki, czyli brodawki wirusowe?
/ 25.07.2024 05:42
domowy sposób na kurzajki ocet fot. Adobe Stock, Tetiana Ivanova

Spis treści:

  1. Czym są kurzajki i jak się je leczy?
  2. Ocet – czy to dobry domowy środek na kurzajki?
  3. Jak stosować ocet na kurzajki?
  4. Czy można stosować ocet na kurzajki u dzieci?
  5. Jakie są inne domowe sposoby na kurzajki?

Czym są kurzajki i jak się je leczy?

Kurzajki to brodawki wirusowe na skórze, którą wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Te szorstkie grudki mają od kilku do kilkunastu milimetrów, pojawiają się dłoniach (szczególnie palcach), stopach lub innych częściach ciała, są zwykle niebolesne, ale wysoce zakaźne. Chociaż same w sobie nie są groźne, to ich wygląd sprawia, że osoby mające taką dolegliwość poszukują skutecznych sposobów na kurzajki. 

Jest wiele metod leczenia kurzajek, jednak trzeba pamiętać, że te zmiany skórne mają tendencję do nawracania. Stosuje się m.in. preparaty keratolityczne, krioterapię, wycięcie zmiany, preparaty przeciwwirusowe. Czasami kurzajki samoistnie znikają. Z pomocą przychodzą też skuteczne domowe sposoby na kurzajki – jednym z nich jest zastosowanie octu. 

Ocet – czy to dobry domowy środek na kurzajki?

Przemywanie kurzajek octem to popularny domowy sposób na te zmiany skórne. Kwas octowy zawarty w occie jest skutecznym środkiem antyseptycznym, przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym, zmniejsza stany zapalne i zapobiega zakażeniom. Badania dowodzą, że ocet niszczy różne chorobotwórcze mikroorganizmy takie jak np. E. coli, gronkowiec złocisty, pałeczka ropy błękitnej czy drożdżaki.

Niestety brakuje danych, które potwierdzałyby skuteczność stosowania tego środka konkretnie na kurzajki. Mimo wszystko dzięki antyseptycznym i ściągającym właściwościom ocet może być pomocny w likwidowaniu kurzajek.

Jak stosować ocet na kurzajki?

Aby zlikwidować kurzajki, przyłóż do zmiany nasączony octem czysty gazik i zaklej plastrem. Taki okład stosuj co najmniej przez 1-2 godziny dziennie. Należy uważać na potencjalne podrażnienia skórne, ponieważ ocet ma działanie drażniące. Unikaj nakładania go na zdrową skórę. Po kilku tygodniach kurzajki zrobi się ciemna i będzie przypominać strup, po czym złuszczy się i zniknie. 

Czy można stosować ocet na kurzajki u dzieci?

Kurzajki są często występującymi infekcjami skóry u dzieci. Z racji tego, że ocet może podrażniać skórę, stosuj go u malucha w formie rozcieńczonej. Dodaj 1 łyżkę octu jabłkowego do 2 łyżek wody i dopiero takim roztworem przemywaj kurzajkę, omijając zdrową skórę. Pamiętaj, że leczenie brodawek wirusowych często jest długotrwałe i wymaga konsekwencji, nie ma też jednej rekomendowanej metody leczenia u dzieci. Stosuje się podobne techniki co u dorosłych, a także domowe sposoby. Często dochodzi do samoistnego ustąpienia. Najlepiej gdy skonsultujesz się z lekarzem w przypadku zauważenia zmiany skórnej u dziecka. 

Jakie są inne domowe sposoby na kurzajki?

Jest co najmniej kilka domowych środków oprócz octu, które mogą pomóc w likwidacji kurzajek. Oto wybrane z nich:

  • glistnik jaskółcze ziele – nakładaj kilka razy dziennie sok wydostający się z rośliny po złamaniu łodygi; ma on potwierdzoną badaniami skuteczność w leczeniu brodawek,
  • czosnek – rób codziennie okłady ze świeżego, przeciśniętego przez praskę czosnku,
  • olejek z drzewa herbacianego – nakładaj kilka razy dziennie na brodawkę, dzięki czemu przyspieszysz jej gojenie,
  • witamina C – nakładaj rozgniecioną tabletkę wymieszaną z niewielką ilością wody, 
  • skórka z cytryny – przykładaj do kurzajki,
  • mniszek pospolity – mleczny sok mniszka łagodnie podrażni chorą okolicę i pobudzi do aktywacji układ odpornościowy.

Wśród domowych sposobów na kurzajki wymienia się także stosowanie specjalnych preparatów z kwasem salicylowym lub ciekłym azotem. Niektórzy polecają przyklejenie taśmy klejącej do kurzajki na 6 dni, następnie namaczanie zmiany i delikatne usunięcie jej jednorazowym pilnikiem do paznokci. Domowe sposoby nie są zalecane dla każdego, dlatego, zanim je zastosujesz, skonsultuj się z lekarzem.  

Czytaj także:
Kurzajka na stopie - rodzaje, jak można się zarazić, leczenie, jak zapobiegać
HPV a rak szyjki macicy - jak zapobiec chorobie? (opinia lekarza)
Jak długo można żyć z HPV?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA