Domowe sposoby na kurzajki

Kurzajki to nic innego, jak małe brodawki pojawiające się na skórze. Powoduje je wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Można usuwać je specjalistycznymi metodami w gabinetach dermatologicznych, lecz istnieje również szereg domowych metod, jak pozbyć się kurzajek.
Marta Kosakowska / 28.05.2012 06:13

Kurzajki to nic innego, jak małe brodawki pojawiające się na skórze. Powoduje je wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Można usuwać je specjalistycznymi metodami w gabinetach dermatologicznych, lecz istnieje również szereg domowych metod, by pozbyć się kurzajek.

Domowe sposoby na kurzajki

 

Kurzajki można usuwać przez wymrażanie, wypalanie laserem lub igłą elektryczną. Takie zabiegi wykonać można u lekarza dermatologa. Oczywiście również w aptece dostaniemy wiele środków, które pomogą pozbyć się kurzajek, warto jednak spróbować naturalnych i niedrogich sposobów, za pomocą których skutecznie i bezboleśnie pozbędziemy się uciążliwych i nieestetycznych brodawek na skórze.

Oto kilka domowych sposobów na kurzajki:

  • Czosnek. Przeciwirusowe działanie czosnku nie tylko wspomoże leczenie przeziębienia czy grypy, ale również przyspieszy gojenie brodawek. Wstarczy codziennie robić okłady ze świeżego, przeciśniętgo czosnku w zmienionym chorobowo miejscu. Spowoduje to szybsze złuszczanie i odpadnięcie brodawki. Aby nie drażnić zdrowych partii skóry, zabezpiecz okolice brodawki wazeliną.
  • Witamina C. Rozgnieciona tabletka, wymieszana z odrobiną wody, przykładana do brodawki, przyspieszy jej wyschanie, a przez co doprowadzi do szybszego zagojenia zmiany chorobowej.
  • Ocet. Również okłady z octu przyspieszą leczenie brodawki. W tym celu należy nasączony octem wacik przykładać do kurzajki i zaklejać plastrem. Taki kompres należy stosować co najmniej przez 1-2 godziny dziennie.
  • Mlecz, czyli mniszek pospolity. Mleczny sok zawarty w łodydze mniszka wyciśnięty wprost na brodawkę, delikatnie podrażni chorą okolicę i pobudzi układ immunologiczny do walki z wirusem.
  • Skórka z cytryny przykładana do kurzajki zahamuje jej wzrost.
  • Olejek z drzwa herbacianego stosowany jako środek do smarowania kurzajek (kilka razy dziennie) przyspieszy gojenie brodawek.
     

Fot. Depositphotos

Źródło:  "1001 rad dla zdrowia", Reader's Digest, Warszawa 2008.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!