Domowe sposoby na kurzajki

domowe sposoby na kurzajki fot. Adobe Stock
Kurzajki są zmianami na skórze, z którymi można sobie poradzić domowymi sposobami. Polecane środki to np.: ocet, czosnek, witamina C i niektóre rośliny zielarskie.
Marta Kosakowska / 17.03.2021 06:13
domowe sposoby na kurzajki fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Czym są kurzajki i jak wyglądają?
  2. Domowe sposoby na kurzajki

Czym są kurzajki i jak wyglądają?

Kurzajki to małe brodawki pojawiające się na skórze, które powstają  w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Można usuwać je specjalistycznymi metodami w gabinetach dermatologicznych, lecz istnieje również szereg domowych metod, by pozbyć się kurzajek.

Kurzajki są szorstkimi, zrogowaciałymi uwypukleniami w kolorze skóry lub szaro-brązowym. Bywają bolesne. Mogą występować jako zmiany pojedyncze lub w grupach. Najczęściej pojawiają się na dłoniach lub stopach, ale mogą również umiejscowić się na błonach śluzowych lub narządach intymnych. 

Domowe sposoby na kurzajki

Kurzajki można usuwać przez wymrażanie, wycinanie, wypalanie laserem lub igłą elektryczną. Takie zabiegi wykonać można u lekarza dermatologa. Jeśli chcemy usunąć kurzajki w domu, możemy sięgnąć po dostępne w aptece środki na brodawki, które w składzie mają najczęściej kwas mlekowy i kwas salicylowy lub działają na zasadzie zamrażania.

Warto też spróbować innych naturalnych i niedrogich sposobów, za pomocą których skutecznie i bezboleśnie pozbędziemy się uciążliwych i nieestetycznych brodawek. Oto kilka domowych środków na kurzajki:

  • Czosnek. Działanie czosnku nie tylko wspomoże leczenie przeziębienia czy grypy, ale również przyspieszy gojenie kurzajek. Wystarczy codziennie robić okłady ze świeżego, przeciśniętego przez praskę czosnku w zmienionym chorobowo miejscu. Spowoduje to szybsze złuszczanie i odpadnięcie brodawki. Aby nie drażnić zdrowych partii skóry, zabezpiecz okolice brodawki wazeliną.
  • Glistnik jaskółcze ziele. To bardzo popularna roślina stosowana na kurzajki. Na zmianę nakłada się kilka razy dziennie sok wydostający się z rośliny po złamaniu łodygi. Należy jednak zachować ostrożność, gdyż jest to roślina trująca przy zastosowaniu doustnym.
  • Witamina C. Rozgnieciona tabletka, wymieszana z odrobiną wody, przykładana do brodawki, przyspieszy jej wysychanie i doprowadzi do szybszego zagojenia zmiany chorobowej.
  • Ocet. Również okłady z octu przyspieszą leczenie brodawki. W tym celu należy nasączony octem wacik przykładać do kurzajki i zaklejać plastrem. Taki kompres należy stosować co najmniej przez 1-2 godziny dziennie.
  • Mlecz, czyli mniszek pospolity. Mleczny sok zawarty w łodydze mniszka wyciśnięty wprost na brodawkę delikatnie podrażni chorą okolicę i pobudzi układ immunologiczny do walki z wirusem.
  • Skórka z cytryny przykładana do kurzajki zahamuje jej wzrost.
  • Olejek z drzewa herbacianego stosowany jako środek do smarowania kurzajek (kilka razy dziennie) przyspieszy gojenie brodawek.

Przeczytaj: Co jest najlepsze na odporność (udowodnione przykłady)

Domowe sposoby nie są zalecane dla każdego. Jeśli kurzajka rozwinęła się u osoby chorej na cukrzycę, szczególnie na stopie, należy udać się do lekarza. Ze specjalistą najlepiej skonsultować się również wtedy, gdy nie jesteśmy pewni, czy dana zmiana jest kurzajką.

Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 16.05.2012,
Źródło: 1001 rad dla zdrowia, Reader's Digest, Warszawa 2008.

Więcej na podobny temat:
HPV a rak szyjki macicy - jak zapobiec chorobie? (opinia lekarza)
Szczepionka HPV – kiedy szczepić, przeciwwskazania, działania niepożądane
Wysypka – przyczyny wysypki, rodzaje + zdjęcia
Koronawirus objawy skórne – wysypka, pokrzywka, palce covidowe
Domowe sposoby na wysypkę. Jak leczyć uczulenie skórne i inne zmiany?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA