Jak wygląda kurzajka? Można ją pomylić z odciskiem

jak wygląda kurzajka fot. Adobe Stock, Tetiana Ivanova
Kurzajki to zmiany skórne, które mają zwykle wielkość od kilku do kilkunastu milimetrów i nierówną chropowatą powierzchnię. Kurzajki są w kolorze skóry, szarym lub brunatnym. Powstają na skutek infekcji wirusem HPV. Mogą pojawić się na dłoniach, stopach i w każdym innym miejscu na skórze. Sprawdź, jak wygląda kurzajka na zdjęciach, oraz jak odróżnić ją od odcisku.
/ 02.08.2023 12:55
jak wygląda kurzajka fot. Adobe Stock, Tetiana Ivanova

Kurzajką potocznie nazywamy brodawkę wirusową. Tę powierzchniową zmianę skórną wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), który ma nawet około 10% społeczeństwa. Kurzajki mogą pojawiać się na skórze, ale też na błonach śluzowych. Są zaraźliwe. Brodawki zazwyczaj nie są groźne, chociaż trzeba pamiętać, że niektóre typy wirusa HPV są wysokoonkogenne, co oznacza, że wiążą się z dużym ryzykiem rozwoju raka. Najbardziej niepokojące są brodawki narządów płciowych. 

Spis treści:

  1. Rodzaje kurzajek. Jak wyglądają?
  2. Jak wygląda kurzajka? Zdjęcia
  3. Jak wygląda wyleczona kurzajka?
  4. Kurzajka a odcisk — jak je odróżnić?
  5. Leczenie kurzajek​

Rodzaje kurzajek. Jak wyglądają?

Wyróżnia się kilka rodzajów kurzajek:

  • brodawki zwykłe  grudkowata narośl o nieregularnej powierzchni, ma kolor skóry (czasem szary lub brunatny), wielkość od 1 mm do nawet kilku centymetrów, większość zwykłych kurzajek powstaje na dłoniach, szczególnie palcach,
  • brodawki stóp (podeszwowe) — bywają mylone z odciskiem, ale w przeciwieństwie do odcisku nie ma rdzenia, kurzajka na stopach może być bolesna z powodu uciskania i tarcia, i może krwawić. Ma widoczne ciemne punkciki. Kurzajka jest szorstka i głęboka, ma kolor skóry, wielkość nawet 1-2 cm; może występować w skupiskach (brodawki mozaikowe),
  • brodawki płaskie (młodocianych) — rozsiane gładkie kurzajki, które rozwijają się u osób młodych; kurzajki te mają płaską błyszczącą powierzchnię,
  • kłykciny kończyste (brodawki narządów płciowych) — są to miękkie guzki, biało-szare lub różowe, o wydłużonym kształcie, uszypułowane; z czasem brodawki przeobrażają się w duże zmiany, kalafiorowate,
  • uogólnione zakażenie skóry — rozsiane kurzajki, taka postać traktowana jest jako stan przedrakowy; brodawki rozsiane są na całym ciele, występują też czerwone lub brązowe plamy.

Jak wygląda kurzajka? Przykładowe zdjęcia

Kurzajka charakteryzuje się hiperkeratotyczną powierzchnią — na skutek infekcji warstwa rogowa naskórka ulega nadmiernemu rogowaceniu, tworząc wzniesienie (o nierównej powierzchni). 

jak wygląda kurzajka na ręce
fot. Kurzajka / Adobe Stock, SecondSide

jak wygląda kurzajka na dłoni
fot. Kurzajka na dłoni/ Adobe Stock, mjowra

jak wygląda kurzajka zdjęcia
fot. Kurzajka mozaikowa na stopie / Adobe Stock, HASPhotos

jak wygląda kurzajka u dziecka
fot. Kurzajka u dziecka / Adobe Stock, Tetiana Ivanova

kurzajka jak wygląda
fot. Kurzajka — kłykcina kończysta / Adobe Stock, Todorean Gabriel

Kurzajki mogą różnić się wyglądem między sobą w zależności od ich rodzaju. Typowe kurzajki (brodawki zwykłe) mają szerszą podstawę, nierówną chropowatą powierzchnię, kolor skóry, szary lub brunatny. 

Jak wygląda wyleczona kurzajka?

Większość kurzajek znika samoistnie w ciągu 2 lat. Nie wolno takiej zmiany drapać, ponieważ może dojść do jej rozsiana na skórze. Wyleczona kurzajka jest całkowicie niewidoczna i nie pozostawia śladu na skórze. Niektóre niepolecane metody usuwania zmian mogą prowadzić do przebarwień lub innych zmian po usunięciu kurzajki, np. ścieranie skóry pumeksem. 

Kurzajka a odcisk — jak je odróżnić?

Kurzajki przypominają odciski, dlatego bywają mylone. Obie zmiany powstają często na stopach lub dłoniach, są chropowate i mogą być bolesne pod wpływem ucisku. Nietrudno je pomylić. Pewne cechy je jednak różnią:

  • na kurzajce widoczne są czarne kropki (to naczynka krwionośne), odciski ich nie mają,
  • odciski tworzą się w charakterystycznych miejscach pod wpływem powtarzalnego ucisku i tarcia (np. duży palec stopy, wewnętrzna część dłoni pod palcami), kurzajki powstają w różnych miejscach, mogą być rozsiane lub rosnąć w skupiskach,
  • odcisk posiada rdzeń, brodawka nie posiada rdzenia,
  • kurzajka wydaje się bardziej chropowata, odcisk wygląda jak twardy wypukły guzek otoczony suchą skórą,
  • odciski nie są zaraźliwe, kurzajki — tak.

Leczenie kurzajek

Nie jest znana jedna skuteczna metoda leczenia kurzajek i może dochodzić do nawrotów. Pomocne są m.in.:

  • keratolityki,
  • krioterapia,
  • łyżeczkowanie,
  • wycięcie zmiany,
  • laser,
  • terapia fotodynamiczna,
  • sok z glistnika jaskółcze ziele, sok z mniszka pospolitego (sprawdź: domowe sposoby na kurzajki),
  • miejscowe środki przeciwwirusowe.

W niektórych przypadkach można pozostawić kurzajki bez leczenia aż do samoistnego ustąpienia. 

Czytaj także:
Kurzajka na stopie - rodzaje, jak można się zarazić, leczenie, jak zapobiegać
HPV a rak szyjki macicy - jak zapobiec chorobie? (opinia lekarza)
Objawy raka szyjki macicy. Co powinno zaniepokoić?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA