Rolfing – na czym polega?

Z rolfingu mogą skorzystać osoby w każdym wieku/fot. Fotolia
Rolfing, czyli Integracja Strukturalna, jest formą pracy z ciałem rozwiniętą przez dr Idę Rolf. Terapia opiera się na uciskach określonych części ciała i ruchach rozciągających. Rolfing wzmacnia mięśnie, redukuje stresy, poprawia samopoczucie i kondycję psychofizyczną.
/ 25.07.2012 11:41
Z rolfingu mogą skorzystać osoby w każdym wieku/fot. Fotolia

Czym jest rolfing?

Rolfing (inaczej Integracja Strukturalna) jest naukowo udokumentowaną metodą pracy z ciałem. Ten system terapeutyczny został rozwinięty przez dr Idę Rolf w latach 20. XX wieku, natomiast w roku 1971 powstał Instytut Integracji Strukturalnej.

Ida Rolf odkryła, że nasze ciało jest powiązanym systemem tkanek, a nie układem oddzielnych części. Ta sieć tkanek otacza i wspiera mięśnie, kości, nerwy i organy. Doktor zauważyła też, że nasz organizm jest silnie związany z polem grawitacyjnym ziemi. Przerwanie tej więzi przyczynia się do dyskomfortu fizycznego i emocjonalnego.

Rolfing opiera się na pracy z siecią wewnętrznych elementów ciała i dąży do rozluźnienia, reorganizowania i równowagi całego organizmu.

Dla kogo jest przeznaczony?

Rolfingowi mogą się poddać osoby w każdym wieku. Integracja Strukturalna przeznaczona jest dla osób, które mają problemy z wadami postawy, odczuwają bóle głowy, kręgosłupa czy bóle podczas wykonywania ruchów.

Rolfing odgrywa też rolę w rehabilitacji pourazowej i pooperacyjnej, a także jest wskazany dla osób, które często mają napięte mięśnie, cierpią na brak energii i są podatne na stresy dnia codziennego.

Terapia jest dostosowana do potrzeb pacjenta. Przed zabiegiem terapeuta rozmawia z pacjentem, aby zapoznać się z jego stanem zdrowia. Dzięki temu  może dobrać odpowiedni zabieg.

Zobacz też: Jakie zalety ma masaż?

Jak wygląda zabieg?

Terapia składa się z dziesięciu sesji. Każda z sesji dotyczy innego obszaru ciała, posiada określone cele i jest dostosowana indywidualnie do potrzeb pacjenta. Terapeuta stosuje techniki manualne, które mają formę miejscowych ucisków, ruchów rozciągających i pobudzających tkanki. Masaż jest wykonywany przy użyciu dłoni, palców, przedramion i łokci.

Sesja rolfingu trwa ok. 1 godziny i kosztuje 150 zł. Powinno się ją wykonywać raz w tygodniu.

Korzyści dla zdrowia

Rolfing pozytywnie wpływa na ciało i umysł. Działa pobudzająco na organizm zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

Przyczynia się do poprawy sylwetki, wzmacnia mięśnie, koryguje wady postawy, uśmierza przewlekły ból określonych części ciała, redukuje stres i wewnętrzne napięcie oraz poprawia jakość życia.

Rolfing zwiększa też świadomość własnych ruchów i poprawia kondycję, co jest szczególnie korzystne dla sportowców, tancerzy czy muzyków.

Kobiety w ciąży, osoby z problemami naczyniowymi, szkieletowymi i zakrzepami powinny skonsultować terapię z lekarzem, ponieważ rolling silnie oddziałuje na cały nasz organizm.

Polecamy: Jakie znaczenie w życiu człowieka ma dotyk?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA