Spis treści:
- Sok z ziemniaka - właściwości zdrowotne
- Sok z ziemniaka - czy może szkodzić?
- Sok z surowego ziemniaka a Helicobacter pylori
- Sok z ziemniaka na zgagę
- Jak zrobić sok z ziemniaka
Sok z ziemniaka - właściwości zdrowotne
Ziemniak może być produktem, z którego zrobimy nie tylko frytki, puree czy kopytka, ale sprawdzi się też jako warzywo na sok. Sok z ziemniaka, choć nie jest popularny, jest bardzo zdrowy. Zawiera wiele cennych witamin, fitochemikaliów i składników mineralnych:
- witaminy z grupy B - jedna porcja warzywa pokrywa 40% zapotrzebowanie dzienne na tiaminę (witaminę B1) i niacynę (witaminę B3), znajdą się tu również witaminy B2 i B6,
- witaminę C - ziemniaki są bardzo dobrym jej źródłem,
- potas,
- żelazo,
- wapń,
- cynk,
- witaminę K,
- związki przeciwutleniające (karotenoidy, takie jak luteina, zeaksantyna i wiolaksantyna).
Dzięki zawartości wielu cennych związków, sok z ziemniaka może mieć korzystne właściwości zdrowotne:
- poprawia stan skóry i włosów, zmniejsza obrzęki i podrażnienia,
- wspomaga pracę układu nerwowego,
- dzięki potasowi, reguluje gospodarkę wodną organizmu,
- dzięki zawartości witaminy K, reguluje procesy krzepnięcia krwi i wspomaga transport wapnia w całym organizmie,
- zapobiega przewlekłym stanom zapalnym, ma właściwości przeciwnowotworowe i odmładzające - to zasługa silnych przeciwutleniaczy.
Sok z ziemniaka - czy może szkodzić?
Czy sok z ziemniaka może być szkodliwy? Tak, nadmierne spożywanie surowych ziemniaków lub nieprawidłowo przechowywanych może powodować zatrucie i gorączkę.
Surowe ziemniaki zawierają toksyczne związki - glikoalkaloidy (głównie solaninę i chakoninę). Według European Food Safety Authority zagrożenie związane z ich spożywaniem występuje zwłaszcza w przypadku niemowląt i małych dzieci oraz osób dorosłych przy częstym spożywaniu.
Objawy zatrucia glikoalkaloidami to nudności, wymioty i biegunka. Zawartość związków w warzywie zmniejsza się, jeśli ziemniaki są poddane obróbce: obieraniu, gotowaniu lub smażeniu.
Co ważne, należy unikać spożywania surowych ziemniaków z zielonym miąższem lub takich, które zaczęły kiełkować. To oznacza, że były nieprawidłowo lub zbyt długo przechowywane.
Sok z surowego ziemniaka a Helicobacter pylori
Kilka lat temu mikrobiolodzy z Manchester University dokonali zaskakującego odkrycia. Ich zdaniem sok z ziemniaków może być skuteczny w profilaktyce i leczeniu wrzodów żołądka - choroby powodowanej przede wszystkim przez bakterie Helicobacter pylori.
Sok z ziemniaka zawiera związek antybakteryjny niszczący te drobnoustroje. Dodatkowym atutem jest to, że ziemniaczany napój nie powoduje lekooporności w przeciwieństwie do antybiotyków, a także nie wywoływał skutków ubocznych u badanych.
Sok z ziemniaka na zgagę
Sok z ziemniaka jest także polecany na zgagę, niestrawność i refluks żołądkowy, ponieważ jest płynem mocno zasadowym, dzięki czemu zmniejsza kwasowość w żołądku. W rezultacie łagodzi dolegliwości układu pokarmowego.
Jak zrobić sok z ziemniaka
Aby przygotować sok z ziemniaka, najlepiej dokładnie wyczyszczone, pokrojone surowe ziemniaki (w skórce) wycisnąć w sokowirówce. Można też zetrzeć ziemniaki na tarce i wycisnąć z nich sok. Płyn można następnie dodać do innego ulubionego soku i wypić w tej formie. Albo dodać do niego sok z cytryny lub bazylię. W celach leczniczych zaleca się pić jedną szklankę soku z ziemniaka dziennie.
Źródła:
M. Ellen Camire,Stan Kubow &Danielle J. Donnelly, Potatoes and Human Health, https://doi.org/10.1080/10408390903041996,
A. Glendinning, Manchester University scientists find potential stomach ulcer cure from humble potato, https://www.manchestereveningnews.co.uk,
Glycoalkaloids in potatoes: public health risks assessed, European Food Safety Authority, www.efsa.europa.eu/en/news/glycoalkaloids-potatoes-public-health-risks-assessed.
Czytaj także:
Syrop z lipy - właściwości i przepis na syrop z kwiatów lipy
Sok brzozy - właściwości, zastosowanie + jak zrobić sok z brzozy
Sok z pokrzywy – prosty przepis, właściwości, przeciwwskazania
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!