fot. Fotolia
Czym się różni świecowanie od konchowania?
Świecowanie jest zabiegiem analogicznym do konchowania. Oto krótkie porównanie obu zabiegów:
- zabieg świecowania jest zdecydowanie prostszy i krótszy i można go wykonywać w warunkach domowych po krótkim przeszkoleniu (…);
- stosowane w świecowaniu świece są mniejsze (krótsze, węższe);
- świecowanie jest znacznie delikatniejsze, jego skuteczność również jest mniejsza i czasami trzeba wielokrotnie więcej zabiegów świecowania, aby uzyskać efekt jednego konchowania. Niekiedy takiego efektu w ogóle nie sposób uzyskać, bo świecowanie słabiej dociera do płaszczyzn energetycznych człowieka.
Niektórzy terapeuci uważają, że dla małych dzieci (nawet 2-3-letnich) świecowanie jest bezpieczniejsze niż konchowanie.
Zalety zabiegów świecowania i konchowania
Poniżej podano niektóre wskazania do wykonywania zabiegu konchowania lub świecowania oraz wynikające z tego korzyści.
- Konchy działają znacznie silniej i głębiej niż świece, a co za tym idzie, są znacznie skuteczniejsze. Efekt terapeutyczny następuje szybciej.
- Oprócz tego, że terapia jest bardzo relaksująca, jednocześnie skutecznie oczyszcza, leczy uszy i stany zapalne zatok oraz usuwa nieżyty nosa (katar).
- Jest skuteczna przy infekcjach górnych dróg oddechowych, chronicznym zapaleniu zatok, krtani, nieżycie nosa, katarze siennym, astmie oskrzelowej.
- Usuwa podrażnienia w uszach i zatokach, leczy większość schorzeń laryngologicznych.
- Usuwa szumy i dzwonienia w uszach oraz poprawia słuch.
- Reguluje ciśnienie śródczaszkowe – w czasie spalania konchy wytwarza się podciśnienie w kanale usznym (na skutek tzw. efektu komina) i doprowadza do wyrównania ciśnienia zatok i błony bębenkowej.
- Daje uczucie lekkości w okolicy głowy.
- Zmniejsza lub usuwa bóle głowy (np. migrenowe).
- Aktywuje limfę i procesy metaboliczne.
- Przynosi ulgę przy uderzeniach gorąca towarzyszących menopauzie.
- Uśmierza stres i nadpobudliwość – działa kojąco i regenerująco na układ nerwowy, przez co stabilizuje emocjonalnie (usuwa blokady emocjonalne).
- Usuwa w sposób bardzo delikatny nadmiar woskowiny z ucha.
- Poprawia pracę zmysłów, słuchu, węchu, wzroku, smaku.
- Wzmacnia energię życiową organizmu, poprawia odporność (na małżowinie ucha znajdują się wszystkie najwrażliwsze punkty akupunkturowe – działanie ciepła z konchy stymuluje te punkty).
- Wzmacnia i oczyszcza aurę; każdy następny zabieg oddziałuje na głębsze i subtelniejsze poziomy energetyczne człowieka, oczyszczając w ten sposób z blokad energetycznych, mentalnych.
- Oczyszcza aurę ciała.
- Ułatwia rozwój duchowy i osobowy.
- Wpływa na organizm ludzki poprzez detoksykację zatok, limfy i systemu nerwowego.
- Likwiduje nerwice.
- Reguluje problemy trawienne na tle psychosomatycznym.
- Zasila organizm potężną energią uzdrawiającą.
Zobacz też: Jak konchować uszy? Instruktaż
Przeciwwskazania do świecowania i konchowania
Generalnie można przyjąć, że niemal u każdego człowieka można wykonać zabieg konchowania lub świecowania, a co więcej – jest on bezpieczny i skuteczny.
Istnieje jednak kilka powodów, które są przeciwwskazaniem dla wykonania zabiegu. W takich przypadkach nie wykonuje się go w ogóle.
A oto one:
- ostry stan zapalny ucha, połączony z ropnym wysiękiem;
- brak błony bębenkowej lub jej perforacja (podziurawienie, pęknięcie);
- uczulenie na produkty pszczele;
- protezy ucha;
- aparaty słuchowe i inne urządzenia wewnątrz ucha.
W przypadku osób o słabej energetyce organizmu, o niskich wibracjach duchowych i tym podobnych przypadkach, nie należy wykonywać zbyt dużej liczby zabiegów konchowania. Lepiej wykonać ich mniej lub zastosować świece.
Zobacz też: Jak konchowanie wpływa na zdrowie?
Fragment pochodzi z książki „Laryngologia alternatywna” autorstwa E. Kuc (Studio Astropsychologii, 2014). Publikacja za zgodą redakcji. Tytuły, śródtytuły i lead pochodzą od redakcji.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!