Szałwia fot. Christoph Schnabel

Szałwia - właściwości lecznicze i zdrowotne

Kompleksowe działanie szałwii i jej prozdrowotne właściwości sprawiają, że powinna znaleźć się w każdej domowej apteczce.
Marta Wilczkowska / 31.10.2014 12:59
Szałwia fot. Christoph Schnabel
Nazwa szałwii wywodzi się od łacińskiego słowa oznaczającego zdrowie. Nasi przodkowie wierzyli w nadprzyrodzone właściwości szałwii. Ponoć odpędzała złe duchy oraz choroby, przypisywano jej nawet moc wskrzeszania zmarłych. I choć te cechy są z pewnością mocno przesadzone, i bez tego szałwia posiada wiele przydatnych z leczeniu i profilaktyce właściwości.

Jak wykorzystać zdrowotne właściwości szałwii?

Napar z liści szałwii pomaga zwalczać dolegliwości związane z niestrawnością, wzdęcia oraz dolegliwości wątrobowe. Jest też przydatny przy stanach nadmiernej potliwości, jak np. w gruźlicy czy ślinotoku, występującym między innymi w chorobie Parkinsona. To również doskonałe remedium na skołatane nerwy - łagodzi stany lękowe czy depresję. Szałwię powinny pić kobiety cierpiące na niepłodność oraz w okresie przekwitania, ponieważ łagodzi objawy tych stanów.

Zewnętrznie, w postaci płukanek szałwię można z powodzeniem stosować przy stanach zapalnych dziąseł, gardła czy anginie, jak również podczas występowania tak zwanych przymoczków, czyli wszelkiego rodzaju ropni, czyraków, trudno gojących się ran czy oparzeń I. stopnia.


Czerp zdrowie z natury!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!